Astra J manuel , geri vitese alırken çırtlama.

baris81

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracı 10 bin km de ikinci el aldım. astra j manuel. ancak arabayı geri vitese alırken debriyaja tam basmama rağmen sürtme sesi geliyor. mümkün olduğunca geri vitesi yavaşta takmaya çalışıyorum ancak arada bir unutup, yinede normal bir şekilde geri vitese takınca sürtme sesi kaçınılmaz oluyor.
normal vites geçişlerinde hiçbir sorunum yok.

sizdede aynı sorun var mı ? yoksa bende geri vites dişlisi mi problem li ?

Flea_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dişlide sorun olmaz genelde hocam, debriaj ayarı yanlış olabilir. Debriaj ayırmadığından olur bu problem.

uploader

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
araç durduktan sonra araba boşta iken takarsanız ses çıkmaz. yani durup vitesi boşa alıp sonra takarsanız ses çıkmaz. hatta corsalarda kullanma kılavuzunda bile yazıyor buna benzer bir ibare

mehmetcan

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Önce 1.vitese takın sonra geriye takın benim aracımdada var sıfırdan bu yana. Servise götürdüm hepsi yapar dediler bayideki 4 sıfır araçtada vardı denedik,yani genetik anladığım kadariyla. Ben çözümü önce 1 e takıp geriye takarak buldum ve hiçbir zarar görmedim bugüne kadar.

GT-S5830i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

EthemBozkurt

Yönetici
Moderatör
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
bence ilk önce paspasa bakın. eğer lastik yada kağuçuk paspas var ise debriyaja tam basmanızı engeller ve cırtlar. birde paspası tamamen çıkartın ve öyle deneyin derim.

Lysha

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Önce 1'e takıp hiç bozmadan (boşa almadan) R'ye alın. Ses gelmeyecektir.

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gm'in 5 ileri sanzimanlarinda geri viteste senkromec yoktu. Benzinli 5 ileri viteslerde de bu durum yasanir.
Astra j dizelde kullanilan 5 ileri sanzimanda da geri vites senkromeci olmayabilir.
H kasalarda da kullanilan 6 ileri sanzimanlarda geri vites senkromeclidir ve ses genelde olmaz.
Bu sesi onlemek icin geri vitese takmadan once arac tamamen hareketsiz olmali ve debriyaja bastiktan sonra biraz beklenmeli. Ya da once bire takip ondan sonra geri vitese takilmali.

Lysha

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yani 1 den sonra boşta bekletmeden direk R ye sürecek. tabi boşa geçicek araç ama bekletirse yine ses yapar :)

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
devir düşmeden vitesi geriye alırsanız normal,zaten kitabcıkta yazar durduktan 3 saniye sonra geriye alın diye