Astra J uğultu sesi şanzuman problemi

Gapo

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba, aracım 2014 model astra 1.4 turbo modeli. Aracı alalı yaklasik 2 ay oldu fakat araçta sorunlar bitmiyor. İlk olarak baski balata ve volan değiştirdim. Daha sonra her viteste gelen ugultu sesi vardı. Özellikle 3. Ve 4. Viteste yapıyordu, araci ustaya götürdüğümde sırasıyla yağ soğutucu, egzoz manifoltu, sanziman açılıp içindeki bilyeler vs. Değişti. Bu sefer ugultu gitti ama 3. Ve 4. Viteste devir 3 bine geldiğinde islik sesine benzer ses gelmeye başladı. Aynı zamanda arac sıcak iken debriyaja basınca uğultu benzeri bir ses yapmaya başladı. Bu ses baskı balata tarafindan degil V kayisi tarafindan geliyor. Baski balata yeni değiştiğimde herhangi bir ses yoktu, şanzuman acilinca debriyaja basinca ses yapmaya başladı. Araç soğuk iken basarsam ses yok.Tekrar aynı ustaya gittiğimde sanzumanı sökerken baskı balatama zarar mı verdiler veya düzgün mü takamadılar diye sormaya gittim. Fakat onlar şanzuman da sorun olmadığını, işlem gördüğü için yeni parçalar birbirine alışmakta zorluk çeker, çok rahatsız olursan çıkma şanzuman takalim dediler, oradan ayrildim. Şu an araçta bahsettigim sorunlar devam ediyor. Manifolt orjinal degildi sanırım fiyat olarak 8 bin lira ile 4000 liraya vardı ben 4000bin olanı seçtim. Acaba ıslık sesi araç yüke binince oradan mı geliyor anlamadım. Sesleri aşağıya yükleyeceğim debriyaja basinca gelen ses rahatsız ediyor. Ayrıca v kayışının oradan klimayi acinca veya cam açma kapama tuşuna basınca takır tukur sesler de geliyor. V kayisinin bulunduğu gergi tarafından mi geliyor emin olamadım.

dmitrisalarov

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
Merhaba biraz geç oldu çözmüş olabilirsiniz ancak v kayısı tarafından gelen ıslık sesi %99 turbo sesidir ve belli bir noktaya kadar normal bir ıslıktır. Ancak A14net motora sahip olduğunuz için sıcaklıktan turbo çatlamış veya yağ basıyor olabilir manifold da orijinal değil demişsiniz baktırsanız iyi olabilir.

Gapo

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Merhaba biraz geç oldu çözmüş olabilirsiniz ancak v kayısı tarafından gelen ıslık sesi %99 turbo sesidir ve belli bir noktaya kadar normal bir ıslıktır. Ancak A14net motora sahip olduğunuz için sıcaklıktan turbo çatlamış veya yağ basıyor olabilir manifold da orijinal değil demişsiniz baktırsanız iyi olabilir.
Merhaba sorun hala devam ediyor özellikle 2 bin devire gelirken araba anlık hızlanmayı kesiyor. Sabahları ilk marsta da bir çıngırtıyla calisiyor sanırım zincir de değişmesi lazım

dmitrisalarov

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
Turbo da 1500+ devirde devreye girdiği için yine baktırmanızda fayda var diye düşünüyorum çünkü turbo çatlatma malesef a14net motorlarda kronik diyorlar. Bu arada alakasız olacak ama sizin araçta da V kayışının klima kompresörü tarafından rölantide vıj vıj sesi geliyor mu merak ettim. Kayış düzgün duruyor ancak acaba içine bir şey mi kaçtı normal bir ses mi bilemedim.

Gapo

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Turbo da 1500+ devirde devreye girdiği için yine baktırmanızda fayda var diye düşünüyorum çünkü turbo çatlatma malesef a14net motorlarda kronik diyorlar. Bu arada alakasız olacak ama sizin araçta da V kayışının klima kompresörü tarafından rölantide vıj vıj sesi geliyor mu merak ettim. Kayış düzgün duruyor ancak acaba içine bir şey mi kaçtı normal bir ses mi bilemedim.
Turbo manifolt catlak olduğu için değiştirdim ama ses yapmıyordu. Şu an yan sanayi var ve dediğim gibi 2 bin devir bandında ses yapıp arabayı anlik güçten düşürüyor. Klimayi acinca arabanin rolanti sesinde epey değişme ve sarsinti oluyor. Aynı zamanda cam açma kapama tuşlarına basinca da aracta titreme oluyor. V kayisi sağlam denildi ama belki kasnaklarda sorun vardır veya şarj dinamosunda