Astra Sedan Ne Kadar Hızlı

cgr_ank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt:

Arkadaslar mesajlarinizi zevkle okudum. İsaret ettiginiz hemen hemen her nokta dogru olmakla beraber agir arabanin da ( ben de faydali agirliktan bahsediyorum; mesela kalin sac:). )  ozellikle beton duvara filan carpmadiginiz durumlarda cok ciddi avantajlari oldugunu israrla belirtmek isterim. Her ne kadar son donem tasarim anlayisi maliyet azaltimi; hafif malzeme ile ayni dayanimi verme ve yakit ekonomisi uzerine kurulu olsa da bu durum neticede bir optimizasyon problemi yapilan da optimizasyon islemidir. Ve sizinle ben ayni problemi farkli acilarindan ele alip ayni seyi ifade etmektehiz.

Sunu dersem sanirim kendimi daha iyi anlatirim:

' Bence 1.500 kg agirlik astra icin cok degil idealdir. Cunku benim kendi denklemimde kaybettigim ara hizlanmalar degil kazandigim yola oturma hissi ve ani frenlerde savrulmama ozelligi daha degerlidir. Zaten o nedenle de gittim bu araci aldim. Degilse astra 2.5 ton olsun demiyorum.'

Tabi ki arac daha da hafiflesin ve performans anlaminda artilar kazanirken guvenlik ve konfordan taviz vermesin  istenir. Bunu bu araci yapan kisiler de ozellikle maliyet ve pek cok diger etmenden dolayi isterler. Ama su haline de lutfen kotu demeyin cunku degil:)

harunhoca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt:

cgr_ank link' Alıntı:
Arkadaslar mesajlarinizi zevkle okudum. İsaret ettiginiz hemen hemen her nokta dogru olmakla beraber agir arabanin da ( ben de faydali agirliktan bahsediyorum; mesela kalin sac:). )  ozellikle beton duvara filan carpmadiginiz durumlarda cok ciddi avantajlari oldugunu israrla belirtmek isterim. Her ne kadar son donem tasarim anlayisi maliyet azaltimi; hafif malzeme ile ayni dayanimi verme ve yakit ekonomisi uzerine kurulu olsa da bu durum neticede bir optimizasyon problemi yapilan da optimizasyon islemidir. Ve sizinle ben ayni problemi farkli acilarindan ele alip ayni seyi ifade etmektehiz.

' Bence 1.500 kg agirlik astra icin cok degil idealdir. Cunku benim kendi denklemimde kaybettigim ara hizlanmalar degil kazandigim yola oturma hissi ve ani frenlerde savrulmama ozelligi daha degerlidir. Zaten o nedenle de gittim bu araci aldim. Degilse astra 2.5 ton olsun demiyorum.'

Tabi ki arac daha da hafiflesin ve performans anlaminda artilar kazanirken guvenlik ve konfordan taviz vermesin  istenir. Bunu bu araci yapan kisiler de ozellikle maliyet ve pek cok diger etmenden dolayi isterler. Ama su haline de lutfen kotu demeyin cunku degil:)
Aracın hafiflemesinin en büyük etkeni yakıt tüketimine olacaktır. Yoksa aracın ağırlığından şikayet etmeğe gerek yok.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Astra Sedan Ne Kadar Hızlı

agirlik azaltmanin yakitta etkisi en onemlisi onun disindakiler cok onemli degil motorlarin artik guclendigini dusununce. ayrica astra ufak tefek bir arac degi 1400 kg az olmasada abartili degil. volvo bmw mercedes in de bu sinifta 1200 kglara daha inmedigini unutmamak lazim opel in herkesin yaptigini yapamadigi gibi bir durumda yok yani. japonlarin zaten hep hafif oldugunu dusunursek tek vw bu agirliklara indi ve onunda muhtesem bir basari gostererek indigi supheli  golf ve a3 leri saymazsak leon octavia gibi modeller eski kasalarindan suspansiyon ve yalitim anlaminda ciddi odun verilerek hafifletilmis gibi bir hissiyat birakiyor. ki sadece hissiyatta degil gercekten oyleler.

not:agirlik yol tutus demek degildir kesinlikle ama kaliteli suspansiyonlar ciddi anlamda daha agirdir. ama daha bircok etken var tabiki yol tutusa.

mucahitduran

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com

cgr_ank link' Alıntı:

Hocam makina mühendisi kimliğiyle paylaştığınız bu düşüncelere tamamıyla katılıyorum :)

cgr_ank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Ynt: Ynt: Astra Sedan Ne Kadar Hızlı

mucahitduran link' Alıntı:
Hocam makina mühendisi kimliğiyle paylaştığınız bu düşüncelere tamamıyla katılıyorum :)

Estagfurullah; bunlar amator dusuncelerimdir nacizane. Profesyonel gorus vermek icin dinamik; termodinamik ve akiskanlar dinamiginden baslayip imalat muhendisligi ve satinalma hatta pazarlama konularinda uzmanlik sahibi olmak gerekir. O da opelde var bizde mevcut degil:)

Sanayide oyle ustalar var ki degme yuksek muhendisi cebinden cikarir; o da isin farkli boyutu:)

Konuyu epey bi saptirmisim o nedenle basta baslik sahibi olmak uzere herkesten ictenlikle ozur dilerim.

mucahitduran

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com

cgr_ank link' Alıntı:
Estagfurullah; bunlar amator dusuncelerimdir nacizane. Profesyonel gorus vermek icin dinamik; termodinamik ve akiskanlar dinamiginden baslayip imalat muhendisligi ve satinalma hatta pazarlama konularinda uzmanlik sahibi olmak gerekir. O da opelde var bizde mevcut degil:)

Sanayide oyle ustalar var ki degme yuksek muhendisi cebinden cikarir; o da isin farkli boyutu:)

Konuyu epey bi saptirmisim o nedenle basta baslik sahibi olmak uzere herkesten ictenlikle ozur dilerim.

Estağfirullah Hocam :) Bilgi ve deneyimlerinizle inşAllah bize çok büyük faydalar sağlayacaksınız :)

evgin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Seviyorum bu forumu ve kullanıcılarını. m34444 rasta_occasion general_Applause general_Dancing angelll 14alkiss greatt 8) kingg okkk victoryy 011zaa 011zaa 011zaa

mucahitduran

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com

evgin link' Alıntı:
Seviyorum bu forumu ve kullanıcılarını. m34444 rasta_occasion general_Applause general_Dancing angelll 14alkiss greatt 8) kingg okkk victoryy 011zaa 011zaa 011zaa

+1453 :)

ercan_0636

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

sonuç olarak ; astralarımız ağır, güzel, emniyetli ve yeterince hızlı  general_hehe