Astra ve Corsa olumlu, olumsuz yönleri...

aKSeL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende 1-2 senedir opel merakı uyandı bu sebeptendir ki daha hiç opelimiz olmadan sitenize üye oldum :) kullandığım opel marka araçlar ise 2004 astra G njoy - 1994 vectra - 2004 vectra c comfort oldu... tabikide en çok vectra C yi beğendim ve 94 vectra da yıpranmış bi araba olduğu için (benim sürdüğüm) hoşuma gitmedi. ama yinede aynı modeldeki birçok araçtan daha konforlu olduğunu söyleyebilirim. Corsa C'nin direksiyonuna oturmadım ama arkadaşla beraber gezdik ve araba tahmin ettiğimden de konforlu çıktı...Size sorum şu şekilde...

***Eğer ki 15-20 bin TL civarında bi bütçeniz olsa araç alacak olsanız corsa C mi alırdınız yoksa Asta G mi? Motor özellikleri olarak hangisini seçerdiniz?
1.3 CDTI Njoy, 1.6 Njoy vs. vs.

***Cevabınızda yakıt ekonomisi, servis maliyeti, modelin sorun çıkarma oranını ön planda tutmanızı rica ediyorum :)

***Malum aile aracı olacak ve en önemlisi yakıt ve servis işlerinin ekonomik olması ve bizi servise sık sık götürmeyecek bi araç olması...

****Genel olarak düşünce 2004 model ve üzeri bir araç olması ve kilometresinin maksimum 80.000 de olması (o da eğer araç çok temiz olursa)
...

**** Aradığımız kilometre ve model civarında en çok bulunan astra G nin 1.4 motorlu olanları ve corsanın neredeyse bütün modelleri mevcut o aralıkta... astranın 1.4 motorlusu alınabilir mi yada bunların piyasada tutulma oranı nedir? HB- NB ikisi arasında hangisi tercih edilmeli vs. vs. gibi birçok soru... Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkür ederim...

BY_Corsa

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öncelikle aile otomobili olacak diyorsan, bir kere corsayı devre dışı bırak derim. Ben evli ve 1 çocuk sahibiyim.Bagajımda sadece bebek arabası taşıyabiliyorum ve ondan arta kalan %10-15 hacmede ancak bir kaç market poşeti sığabiliyor.Bebek arabası olmadıgında ise bagaj orta büyüklükte sayılabilir ama asla yeterli değil, ayrıca corsa c lerin arka koltukları oldukça dik konumlandırıldıklarından çok da fazla konforlu değil.Ama benim gibi, iki yetişkin + 1 bebek formatında isen, ufaklık büyüyene kadar idare eder ama 3 ve daha fazla yetişkin için corsa c çok da konforlu bir araç değildir.Öncelikle bagjadan bahsettim çünkü beni en çok rahatsız eden kısmı bu :) corsa c yeterli diyorsan motor özellikleri olarak gayet başarılı, benim araç 1.2 benzinli, yeterince ekonomik ama dizel araç gibi değil tabili.Benim şartlarım ve beğenim benzinli araca uygun oldugu için bunu tercih ettim.Yılda yapacagın km ve araçtan beklentilerini göz önüne alarak karar ver, unutma hem dizel hemde benzinli araçların motoru yeterli performansı sağlayabiliyor.Astra ya göre daha sportif ve genç bir çizgisi var,ufak tefek görsel eklentiler aracını çok daha güzel hale getirebiliyor

Astra G yi ise kısa dönem şirket aracı olarak kullandım, 1.4 nb modeli idi, o araçta yeterli performansa sahipdi, astra g uzun yıllardır satılıyor ve piyasada bilinen bir araç, her türlü teknik sorunu çözülebilir, ben bugun araç olacak olsam ve secenekler corsa c ve astra g olsaydı, alacagım araç Astra G olurdu, 1.4 mu 1.6 mi hangisi, o senin tercihine kalmış

Son olarak corsa c tercih edersen 2004 (modelde dahil) sonrasına bakmanı öneririm.Çünkü ağırlıkta 04 modellerde direksiyon kutusu sorunu kroniktir, çoğu zaman komple set değişse bile sorun halledilemiyor ama sans işi kesinlikle, tamir kitleri ile bu soruna çözüm aranıyor ama ne kadar başarılı olundugunu sitede biraz araştırma yaparak bulabilirsin

Servis olarak ise çok başarılı özel servisler mevcut, servis fiyatları corsa ve astra için üç aşşağı beş yukarı aynı seviyelerdedir

Hangi modeli alacak olursan al ilk tercihin mutlaka üst donanım paketine sahip olan araç olmalıdır, bunun ihtiyacını kullanırken görüyorsun,bu aksesuarlara sonradan para vermektense alırken üzerinde orjinal olarak bulunması bence en güzeli

meftunn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
berker abi çok güzel anlatmış..

corsa c daha çok öğrenci arabası gibi , sizi astra keser anlaşılan...

gerçi bagaj olmadığı sürece corsanın içinde de 4-5 kişi çok rahat seyahat edebiliyo, arka koltuklarının yüksek olduğu pek dikkatimi çekmemişti ama bence rahat ve yeteri kadar diz mesafesi var.. ve de ne alırsanız alın ilk tercih enjoy falan olmalı bence, yani en baz modelleri son tercih yapın derim

aKSeL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cevabınız için teşekkür ederim abi gerçekten güzel noktalar hakkında bilgi verdin...Şöyle söyleyim ben Kayseride öğrenciyim genelde babam kullanacak arabayı ve benden de küçük kardeşim yok ablam öğretmen başka şehirde. Aslında araba babamın olacak ama ben de arabaya spor görünüm kazandıracağım tesisat yay. film jant gibi şeyler düşünüyorum ama tabikide bunların öncesindeki kriter yakıt ekonomisi...mesela astra G için 1.4 2006-08 arası bulmak mümkün bu fiyata kesinlikle 1.6 motor mu tercih edilmeli yoksa 1.4 motor da alınabilecek bir araba mı ? forumda bikaç yerde corsa c nin direksiyon kutusu hakkındaki sorunları okudum ve bu yüzden soğudum denebilir corsadan... galiba onunda 1.3 CDTI motorları en çok tercih ediliyor...alınacak olan arabanın bize masraf çıkarmaması çok önemli...Zaten eğer benzinli olursa LPG li bi araç tercih edilecek yada LPG taktırılacak dizel olursa zaten ekonomiktir...aslında Astra G 1.6 Njoy lar çok hoşuma gidiyor ama dediğim fiyat aralığında ve km aralığında bulması biraz zor gibi...

***2004 doblo 1.9 JTD son aracımızdı...doblonun yakıtı ve özellikle vergisi bizi üzdü(kullandığımız zamanda mazot 3300 ü zorlamıştı)...ama motor performansını beğeniyordum...rahatlık namına bişey yoktu arka koltukta...çok ses geliyordu arabadan...önceki transporter ondan daha rahattı ama büyük geldiğinden sattık...en son bindiğimiz küçük araç şahindi 5 sene önce satıp transporteri almıştık...şimdi yine küçük ve ekonomik bi araç olsun diyoruz sonuçta keyif için alınacak bişey fazla vergisi olan bi araç almak pek uygun düşmüyor...

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
... ama tabikide bunların öncesindeki kriter yakıt ekonomisi...mesela astra G için 1.4 2006-08 arası bulmak mümkün bu fiyata kesinlikle 1.6 motor mu tercih edilmeli yoksa 1.4 motor da alınabilecek bir araba mı ?

Forumda da 1.4, 1.6 karşılaştırması hakkında başlıklar bulabilirsin. Ama astra için 1.6 ideal. Aradaki çok ufak fark için 1.4 almaya değmez bence.

LPG için de, aylık yapacağın km önemli. Mesela, benzin'le lpg lt fiyatı arasında yaklaşık 0.9 tl fark var, ayda 70 lt benzin harcasan ~63 lira yapar (LPG sistemde de araba çalışırken az bişey benzin gidecek, onu saymadım). Olası sorun çıkma riskini ve motorun orjinalliğini bozma durumunu göze alarak, ona göre bi karar verebilirsin.

Şimdiden hayırlısı olsun, umarım gönlünüze göre bi araç bulursunuz.

.:Rivendell:.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben yaklasık 2,5 sene astra G kullandım(babamla beraber) ilk aracım 1.4 gl idi kamyon tır vs. sollamaya çıkarken tereddüte düşüyorduk,motoru nedeniyle satmıştık.Sonra 1.6 elegance aldık gayet güzel bir araba konfor donanın olarak iyibir tercih ama 2001 modeldi benim aracım gerçi 2003 modelleride var.

Corsa ise eniştem kullanıyor 1.3cdtı esentia olmasına ramen güzel araç motor olarakta güzel performansı yeterli bagaj yeter diyorsan daha genç bir araç bulabilirsin.

Sözün kısası 1.4 astra g den uzak dur biz pişman olmuştuk biz aldığımıza,güzel bir njoy veya elegance astra g bulabilirsen pişman olmazsın.

aKSeL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yorumlardan en çok astra G nin uygun olduğu anlaşılıyor gibi birde yanlış bilmiyorsam dizel arabaların serviste masrafı çok oluyor diye duymuştum belli bir km sonra bakım yapılıyormuş ve yakıtta sağladığı tasarrufu nerdeyse silecek kadar masrafı varmış acaba bu doğru mudur???

***Babamın düşüncesi de şu 1.4 olsa bile ne olacak gideceğimiz yere yarım saat daha geç gideriz ne olacak diyor :) sizler ne düşünüyorsunuz bu konuda onun bu tezini çürütmek için neler söylemem gerekir...

Ayrıca yorumlar için tekrardan teşekkür ederim...daha bu başlık altında çok soru soracağım gibime geliyor :) Allah razı olsun sizlerden...

FireStarteR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cdti motorların bakımları o kadar pahalı değil... triger falan olmadığı için çok bir masrafı yok.. ben yağ değiştirip biniyorum:D

aKSeL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende bilmiyorum işte bilenlerden öğrenmeye çalışıyorum :)

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
astra g njoy 1.6