Belediyenin kestiği yasal olmayan park cezaları 17 EK 688

neonder

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.ida-marine.com
Çanakkale belediyesinin ve tüm belediyelerin kafasına göre kesmiş olduğu cezaların yasal olmadığını bilmeniz için bu gönderiyi paylaşmak istedim.

T.C.

ÇANAKKALE BELEDİYESİ
ENCÜMEN KARARI

Karar No :2010/243 Dairesi :ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
Karar Tarihi :16/06/2010 Birimi :GELİR BİRİMİ
Evrak No :973 Konusu :CEZA ZABITLARI HK.
Geliş Tarihi :08/06/2010 Saati :16:00

HAZIR BULUNANLAR

BELEDİYE BAŞKANI : ÜLGÜR GÖKHAN
ENCÜMEN ÜYESİ : MEHMET EMİN ŞEVİK
ENCÜMEN ÜYESİ : HAKAN EVİRGEN
ENCÜMEN ÜYESİ : ERDİNÇ YAŞAR AKKAN(MAZERETLİ)
MALİ HİZMETLER MD. : NİHAT KULOĞLU
VETERİNER İŞLERİ. MD.V. :CEMALİ ÜNLÜ
ULAŞIM HİZMETLERİ MD.V.: HAYATİ GÜRSES(İZİNLİ)

Belediyemiz Zabıta Müdürlüğünün 08.06.2010 tarih ve 973 sayılı teklifi;

Belediyemiz emir ve yasaklara aykırı hareketlerinden dolayı Zabıta Memurları tarafından tutulan ceza zabıtları yazımız ekinde sunulmuştur.
Konunun Encümence tetkik edilerek karar alınması hususunda;

VERİLEN KARAR
----------------------
Yapılan görüşmede ;
Belediye Zabıta Talimatnamesinin 6- 9. maddesinde aykırı olarak 17 EK 688 YAYA GEÇİŞİNİ ENGELLEYEREK ARAÇ PARKININ YASAK OLDUĞU KISMA PARK YAPARAK İHLAL ETTİĞİ hakkında tutulan 10.04.2010 gün ve 3697-150-004968 sayılı zabıttan anlaşılan ENDER KARPUZ 1608 sayılı yasanın 3764 sayılı yasa ile değişik 1. maddesi ve para cezalarının arttırılması hakkındaki 14.12.88 Gün ve 20019 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 3506 sayılı yasa gereği hükümlerince 144.00-TL idari para cezası ile cezalandırılmasına

verilen karar ilk mahkeme sonucu bu iken Temyize gönderdiğimizde bu kararın yasal olmadığı vede cezanın mahkeme giderleriyle beraber Çanakkale Belediyesine ödetilmesine kesin olarak karar verildi.

Ekli dosyalar

• 242674_10150200500006661_635786660_6929713_7872192_o.jpg
    242674_10150200500006661_635786660_6929713_7872192_o.jpg
    76 KB · Görüntüleme: 77

kurt.ibrahim

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Paylaşımınıza teşekkürler.
Başarınıza'da tebrikler, belediyelerce kesilen cezaların yasal olmadığını bilmiyordum.
Beş ay önce torbalıya gittim belediye zabıtalarınca hem cezaların kesildiğini hemde araçların çekiciler ile çekildiklerine şahit oldum.

Bu ince ve hassas konu yasal olmadığı halde suç işlemiş oluyorlar.
İnsanın inanası gelmiyor. Kanunlar ülkenin her yerinde ayni ama bazı mahkemelerde hakimlerin yorumları farklı olunca kararlarda değişik oluyor.

Örneğin ayni suçtan değişik mahkemerce ayni suçu işleyenlere'de farklı ceza uygulamarını çok görür olduk.;)

buraqh

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ne güzel uğrasıp sonucunuda almışınız diğer arkadaşlarada örnek olsun bu olay.

neonder

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.ida-marine.com
7 gün içerisinde itiraz edilmezse gidip paşa paşa ödüyorsunuz. tebliğ tarihinden sonra. Her nedendir anlıyamadım ilk mahkemeyide belediye kazandı. avukat masrafları vekalet harcı vs biçokta ödeme geldi. temyize yolladığımızda temyiz kararı bozarak kesin kararı benden yana verdi. Gerçi benim derdim belediyenin cezakesmiş olması değildi. herhangi bir levha yada girilmez tabelası olmadan kafalarına göre tanımadıklarına ceza kesmeleriydi. ama Avukat arkadaşım bunlara hiç gerek yok belediye sana ceza kesemez iddiasıyla bana yardımcı oldu. örnek olmasını dilerim kanunsuz paralar ödemeyelim!

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Buradaki itiraz konusu belediyenin encümen kararı ile kestiği idari para cezasına. Bildiğim kadarıyla belediyelerin trafiği denetleme yetkileri var. Konu iyice araştırılmadan, bir avukattan yardım almadan konu hemen yargıya taşınmamalı. Bir yakınıma jandarma park yasağı nedeniyle para cezası kesti, ceza makbuzu trafik polislerininkine hiç benzemiyordu, o nedenle yakınım bu cezayı dikkate almadı, iki sene sonra araç muayenesi sırasında o ceza kapı gibi karşımıza çıktı, Allahtan 2 gün sonra vergi affı uygulaması yürürlüğe girdi de paçayı öyle kurtardı. Yani cezayı ille trafik polisi kesecek diye bir kural yok.

neonder

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.ida-marine.com
Buradaki itiraz konusu belediyenin encümen kararı ile kestiği idari para cezasına. Bildiğim kadarıyla belediyelerin trafiği denetleme yetkileri var. Konu iyice araştırılmadan, bir avukattan yardım almadan konu hemen yargıya taşınmamalı. Bir yakınıma jandarma park yasağı nedeniyle para cezası kesti, ceza makbuzu trafik polislerininkine hiç benzemiyordu, o nedenle yakınım bu cezayı dikkate almadı, iki sene sonra araç muayenesi sırasında o ceza kapı gibi karşımıza çıktı, Allahtan 2 gün sonra vergi affı uygulaması yürürlüğe girdi de paçayı öyle kurtardı. Yani cezayı ille trafik polisi kesecek diye bir kural yok.

Belediyenin hiçbir şekilde kesmeye yetkisi yok Savaş abim bana söylenen bu.

alpmurat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com

Savaş abi Jandarma da bir kolluk kuvveti ve onun bünyesinde de Jandarma Trafik var ve Normal trafik memurlar gibi değiller hiç affetmiyorlar haberin olsun. :)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Savaş abi Jandarma da bir kolluk kuvveti ve onun bünyesinde de Jandarma Trafik var ve Normal trafik memurlar gibi değiller hiç affetmiyorlar haberin olsun. :)
Efsane hoş geldin. Çoğu millet trafik uygulamalarında jandarmayı/fatri müfettişleri fazla dikkate almazlar ama onlarda yazdılar mı öttürüyorlar :).

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Belediyenin hiçbir şekilde kesmeye yetkisi yok Savaş abim bana söylenen bu.
Belediye kadrolarında "Trafik Zabıtası" (Avrupa'da kent polisi) denen bir grup var ama bu kadro bir türlü aktif hale gelemedi. AB kriterleri daha yoğun bir şekilde uygulamaya girdiği zaman belediyeler de "Trafik Zabıtası" kadrolarını oluşturmak zorundalar. Yanlız normal zabıta memurları ile trafik zabıtasını birbirisi ile karıştırmamak lazım, tıpkı normal polis ile trafik polisini birbirisi ile karıştırmamak gibi.

neonder

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.ida-marine.com
İtiraz için başvurduğumda aynı kısıma park etmiş onlarca araç resmi çekip mahkemeye sundum. bilgilendirme kanunu gibi bir kanunda var adını tam hatırllayamayacağım.aynı araçlarada cezai işlem resimdeki araçlar içinde uygulanmalı diye. bu kısıma park eden araçlarda sadece belediye çalışanlarının arabalarıydı öğrendiğim kadarıyla bu konu baya can sıktı. Hak aramak güzel bişey!