Benzin Pompası Hakkında Bilgi Lazım

bilgisayarcii

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Forumdaki tüm arkadaşlara kolay gelsin.

Normalde kontağı açtığınız zaman benzin pompasının en azından bir süre çalışması gerekiyor diye biliyorum. Hatta kendi aracımda Carbon Clean yaptırmıştım ilk aldığımda ve yakıt borularını çıkardığımızda kontağı açınca pompa devreye giriyor ve benzin geliyordu.

Şu anda ise kontağı açtığım zaman motor çalışmıyor. Pompanın rölesi yolcu tarafında alt kısımda aracın ECU sünün yanında. Röleyi kontrol ettim. Sağlam.
Kontak açınca röleye 12 v elektrik geliyor. Sistemi takip edince rölenin şase kablosunun ECU ye girdiğini gördüm. Zaten yaptığım araştırmada da bağlantı ECU ye diye gösteriliyordu ve şaseyi ECU yönetiyor. Eğer rölenin şasesini direk verirsem pompa devreye giriyor. Lakin aracı çalıştırınca arıza lambası yanıyor.

Acaba arıza nerden olabilir? Çünkü kontak açınca pompanın devreye girmemesi bazen aracın çalışmasında gecikmeye neden olabiliyor.

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rölenin çalışıp çalışmadığını nasıl anladınız normalde kontağı açtığınızda bir miktar benzini pompalar . zaten sorun olsa pompada hiç çalışmaz motor . rölenin kapağı çıkıyorsa kontağı açtığınızda tık tık ses gelmesi lazım belki birleştirme yapmıştır kontrol ettirin bi oto elektrikçisine uğrayın sorunuzu söyleyin kontrol eder hiç değilse . Bazen pompa da takılabilir çalışmadığı zaman deponun üst kısmından ufaktan tıklatırsanız ve pompa çalışırsa anlayınki pompa gidik. Bu arada aracınızı cihaza bağlatın o arızadan dolayı aracınız bazen geç çalışabilir.

bilgisayarcii

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rölenin çalışıp çalışmadığını nasıl anladınız normalde kontağı açtığınızda bir miktar benzini pompalar . zaten sorun olsa pompada hiç çalışmaz motor . rölenin kapağı çıkıyorsa kontağı açtığınızda tık tık ses gelmesi lazım belki birleştirme yapmıştır kontrol ettirin bi oto elektrikçisine uğrayın sorunuzu söyleyin kontrol eder hiç değilse . Bazen pompa da takılabilir çalışmadığı zaman deponun üst kısmından ufaktan tıklatırsanız ve pompa çalışırsa anlayınki pompa gidik. Bu arada aracınızı cihaza bağlatın o arızadan dolayı aracınız bazen geç çalışabilir.

Rölenin çalışıp çalışmadığını test edebiliyorum. Rölenin üzerinde bağlantı şeması var. Zaten meslek lisesinde elektronik eğitimide almıştım. Gene de garanti olsun diye gidip bir tane özel pompa rölesi aldım. Sonuç röle sadece marş basarken devreye giriyor.

Ayrıca aracımı cihaza bağladım ve kontrol ettim. Röleye direk şase vermemden dolayı motor çalışırken motor lambası yanıyor ve ECU hata kodu üretiyor. Ama şaseyi ECU nün kontrolüne bırakınca hata kodu yok.

Ayrıca ustalarımın elinde bulunan programda aracımla ile ilgili elektronik kontrol şeması var. Onuda inceledim ve rölenin şase ayağı ECU tarafından kontrol edildiğini gördüm. Yani benzin pompasının bir süre çalışmasını sağlayan ECU.
Benzin pompası konusuna gelince motor sağlam. Ayrıca ustamın elinde başka bir tane daha vardı. Onunlada aynı şekilde test ettik. Kontak açınca ECU röleyi açmıyor. Sadece marşa basarken açıyor. Acaba kontrol etmemiz gereken başka bir yer mi var????

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:) abi asıl sorun nedir onu anlıyamadım sanırım bazen pompa kontak açıkken çalışmıyor ve o sırada araç zor çalışıyor demi. kontağı kontrol ettirin belki sorun kontak da yada elektirik tesisatında olma şansı olabilir. ben pek anlamam elektrikten rölelerde 4 çıkış oluyor 85 giriş 86 çıkış biri şasi diğeri artı felan biraz kafa karıştırıyor ama :) siz en iyisi tesisatın kontrol ettirin. Bii daha sorayım sorun sadece araç bazen geç çalışıyor demi pompa çalışmadığından.

bilgisayarcii

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sigorta kutusu 2 numaralı sigorta benzin pompasının. Sağlam.
Kontak açınca rölenin 86 numaralı bacağına 12 volt geliyor. Ama 85 numara ECU ye bağlı. ECU 85 numaralı bacak üstünden röleyi açıyor. 85 e direk şase verince röle açıyor.

Benim sorunum ECU neden röleyi sadece marş basarken açıyor? ECU nün arızalı olarak görmediği bir sensör mü var acaba??? Yoksa sorun ECU nün kendisinde midir??

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi aracı çalıştırsında boşver sen ecu yü :) şaka bi yanada bi fikrim yok ecu sorunlu olsa enjeksiyon hatası verir araç çalışmaz yani setapxx adlı abimiz görürse konuyu cevaplar sanırım kendisi elektrik - elektronikçi o daha iyi bilir benim bi fikrim yok açıkcası.

arsulo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Uzun zaman geçmiş aradan, konuyu hortlatalım :)

Sorunu çözebildiniz mi?
Benzer bir sorun bende de var