Bobin arızası mı?

teoman477

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar herkese iyi forumlar aracım 2008 vectra c 107 bin km de bu gün yolda giderken katalizatör konvektör lambası aniden yanıp sönmeye başladı akabinde tüpte isteksizlik pır pırlamalar ilk kalkışta araçta homurdamalar başladı filan benzine aldım benzinde de aynısı kaputu açıp motora baktım sanki bir göz eksik çalışıyor gibi motor hop hop hopluyor ama stop etmiyor dengesiz gibiydi neyse sanırım pislik filan geldi dedim ve 4 vites 50 60 bin devir bir 30 km yol gittim lakin düzelme olmadı bu seferde gaz vermedigim sürece katalizatör lambası sürekli yanıyor gaza asıldıgımda lamba habire yanıp yanıp sönüyor ve rampalarda aracım bir vites düştü gerçi 160 170 diyor ama 210 aşagıya düşmüyordu aracım bir fikrin olan varmı yarın aracı cihaza baglatacam arızayı bize okurmu bobin sapariş verecem delphi marka 160 tl imiş sitelerde birde aracımın bujiler bir 5 bin km önce degişmişti...

4 ay kadar önce benim başımada aynısı geldi. gaza bastıkça arıza lambası yanıp sönüyordu ve motor pır pır ediyordu çekişten düşmüştü. ustam direk bobin dedi delphi marka 130 liraya almıştım ve sorun çözüldü. yanlız aklıma takılan aracınız gercekten 210 yapıyor mu bende de aynı araç var 2007 model 120 binde düz yolda en fazla 190 diyor o da benzine geçersem.

aragorn_62

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
4 ay kadar önce benim başımada aynısı geldi. gaza bastıkça arıza lambası yanıp sönüyordu ve motor pır pır ediyordu çekişten düşmüştü. ustam direk bobin dedi delphi marka 130 liraya almıştım ve sorun çözüldü. yanlız aklıma takılan aracınız gercekten 210 yapıyor mu bende de aynı araç var 2007 model 120 binde düz yolda en fazla 190 diyor o da benzine geçersem.

Tşk ederim kardeş çok sagol allah razı olsun bende bobin spariş vericem geldimi kendim degişirim hayırlısı napalım olacagı varmış oldu rabbim daha büyük bela kusur vermesin....

210 gelirsek yapıyor kardeş tüpte benzinde fark etmiyor bastınmı gidiyor mubarek araç 107 binde 88 binde araca tüp takılmış tüp kiti landirenzo fiyatı 3500 tl civarında...

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tşk ederim kardeş çok sagol allah razı olsun bende bobin spariş vericem geldimi kendim degişirim hayırlısı napalım olacagı varmış oldu rabbim daha büyük bela kusur vermesin....

210 gelirsek yapıyor kardeş tüpte benzinde fark etmiyor bastınmı gidiyor mubarek araç 107 binde 88 binde araca tüp takılmış tüp kiti landirenzo fiyatı 3500 tl civarında...
3500 e landirenzo , altin kaplamamiymis?

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

aragorn_62

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Blader sana bir sorum olacak dün pazar oldugu için oto sanayi servis açık degildi bende malum zorunlu olarak bu şekilde bir 90 km yol yaptım başka bir sıkıntı yaparmı sence :(

teoman477

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Blader sana bir sorum olacak dün pazar oldugu için oto sanayi servis açık degildi bende malum zorunlu olarak bu şekilde bir 90 km yol yaptım başka bir sıkıntı yaparmı sence :(

bobin arızasında bildiğim kadarı ile genelde bobinin tamamı yanmıyor bir veya iki ucu arızalanıyor. hepsi yansa zaten ateşleme olmadığından motor hiç çalışmaz. yanan kısımlarda ateşleme olmadığından motor gücü düşüyor. motorun pır pır etmesinin sebebi bu. tabi silindire giren yakıt yanmadığından direk katalizöre çiğ halde gidiyor ve orada yanıyor. burada oluşan yüksek ısı da katalizöre zarar verebilir. ben uzman değilim ama silindirlerin bir veya daha fazlasının çalışmaması motora her yönden zarar verebilir. o halde kullanmamak gerektiğini düşünüyorum.

Carisma70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
motora hareret yaptırabilir. bende bobin arızası varken uzun yolda başıma gelmişti.

teoman477

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar herkese iyi forumlar aracım 2008 vectra c 107 bin km de bu gün yolda giderken katalizatör konvektör lambası aniden yanıp sönmeye başladı akabinde tüpte isteksizlik pır pırlamalar ilk kalkışta araçta homurdamalar başladı filan benzine aldım benzinde de aynısı kaputu açıp motora baktım sanki bir göz eksik çalışıyor gibi motor hop hop hopluyor ama stop etmiyor dengesiz gibiydi neyse sanırım pislik filan geldi dedim ve 4 vites 50 60 bin devir bir 30 km yol gittim lakin düzelme olmadı bu seferde gaz vermedigim sürece katalizatör lambası sürekli yanıyor gaza asıldıgımda lamba habire yanıp yanıp sönüyor ve rampalarda aracım bir vites düştü gerçi 160 170 diyor ama 210 aşagıya düşmüyordu aracım bir fikrin olan varmı yarın aracı cihaza baglatacam arızayı bize okurmu bobin sapariş verecem delphi marka 160 tl imiş sitelerde birde aracımın bujiler bir 5 bin km önce degişmişti...

tavsiyem bujileri bir kontrol edin daha sonra bobin siparişi verin.

Carisma70

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
imkan varsa bobin değişiminde yanında buji ve varsa buji kablolarını da değiştirmek. çıkanları da yedekte tutmak.

zeki asan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
opellerde bobin kronik bir sorun özellikle lpg varsa, dikkat edilmesi gereken bir nokta var, lpg nin gereksinim duyduğu elektriği bobin kablosundan alıyorlar kolay olsun diye bu da bobine yüklenme yapıyor ve yanmasına sebep oluyor, aracım opel astra g cd. 1 defa bobin yaktı delphi taktık şuan yine yanık araba yolda silkeleme yapıyor lpg de, benzinde de yapıyordur ama lpg gibi farkedilmiyor, arıza lambası yanıyor 1 dakika sonra sönüyor, silkeleme de 15-20 km de bir 1 dakika gibi silkeleme yapıyor, şuan bobin yanık vaizyette birkaç ustaya gösterdim lpg landirenzo bulunduğum yerde servisi olmadığı için lpg elektriğinin nerden alındığına baktıramadım, başka bir lpg servisinde usta birde şöyle birşey demişti, sadece kontağı açtığında lpg anahtarında ışıklar yanıyorsa elektrik kontaktan ya da sigorta kutusundan alınmıştır, kontak açıldığında değil de araba çalıştığında ışıklar yanıyorsa elektrik bobinden alınmıştır bunu da kontrol etmenizi tavsive ederim, mümkünse elektiriğin bobini etkilemeyecek biryere alınması şart demişti. ondan sonra bobin kablosuna takılan devir sensörü diye bir parça var diğer adı emülatör ya da rpm sensörü ya da rpm transmetter diye geçiyor, bu parça her kitte takılmıyormuş ya da bu problemler görülürse takılıyormuş, bu sönsör takıldığında devirde dalgalanma ve arıza lambası olayı son buluyor, tabi bujileriniz sağlam olması şartıyla bunları kontrol ettirin mümkünse gm marka bobin takın, umarım faydalı olur paylaşım güzel bişey,