"Brake" ikaz lambası

gabor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Herkese merhaba,
2011 model astra j manuel enjoy plus aracımı alalı 2 hafta oldu. Öncelikle söylemek gerekirse araç çok güzel bir araç ve ne kadar güzel olduğunu başka bir araca bindiğinizde anlıyorsunuz. Şu anda 280 km'de. Bundan bir hafta önce düşük bir hızda geyet normal bir şekilde giderken yine normal bir şekilde fren yaptığımda ön paneldeki ekranda uyarı sesi eşliğinde "Servis: Fren Destek Sistemi" diye bir uyarı yazısı yanmaya başladı ve aynı anda yine ön paneldeki devir göstergesinde "BRAKE" ikonu da kırmızı bir şekilde yanmaya başladı. Frenin tutmaması gibi bir durum yoktu ama her ihtimale karşı sağa çekip kontağı kapattım ve biraz bekleyip tekrar çalıştırdım. "BRAKE" ikonu hiç sönmedi. Bunun üzerine randevu alıp birkaç gün sonra aracı servise götürdüm ve 2-3 saat süren araştırmadan sonra frenlerle ilgili herhangi bir problem olmadığını, ikazın kapatılması için yeniden program yükleyeceklerini belirttiler. Asıl önemli olan konu şu, servis görevlisi bu problemin sebebini bilmediklerini ve daha önce de bir kullanıcının aynı problemle servise başvurduğunu, hata kodlarını Almanya'ya göndereceklerini ve gelecek cevaba göre hareket edeceklerini belirttiler. Bu süre zarfında aracı kullanmamda herhangi bir sakınca olmadığını ancak sönen ikaz ışığının tekrar yanabileceğini ve böyle bir durum olursa yine aynı şekilde söndürüleceğini ve şimdilik Almanya'dan cevap bekleyeceklerini belirttiler. Ertesi gün (yani bugün), aynı durumda "BRAKE" ikaz lambası ve ön ekrandaki uyarı yazısı yine yanmaya başladı. Tekrar servise götürmeyeceğim ama servisi bilgilendireceğim. Aranızda böyle bir durumla karşılaşan oldu mu acaba ya da bu konuda bildikleriniz varsa paylaşabilirseniz sevinirim.

tiamol

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: "Brake" ikaz lambası

ben oyle bir sorunla karsilasmadim ama aracim yeniyken bircok ikaz lambam yaniyordu. elektrikli el freni ikazi bunlardan biriydi. esp uyari ikazi da veriyordu zaman zaman su an aklima gelmeyen birkac ikaz lambam yaniyordu. hepsi guncelemelerle giderildi. sanirim sizinki de bu tarz bir durumdur.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

probleminizle ilgili gerekli bilgiyi içeren sayfayı sizlerle paylaşıyorum
ayrıca kendinizi tanıtırsanız memnun oluruz
http://www.opelsizasla.com/forum/index.php?topic=2.465

97001w.jpg

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com

bu sorunun aynısı benim tipo slx'te de olmuştu. onun da gostergeler dijitaldi.. çok önemsememiştim. bir hafta yandı. sonra şehirlerarası yolda gelirken yanmaya tekrar başlamıştı. baya bir virajlı yolda surus yapmıştım. şehregeldigimde kırmızı ışıkta durdum. sonra bir baktım firen tutmuyor. aracı hemen sağa çektim. firen hidroliğini sağlayan pompanın hortumu delinmiş ve hidrolik bitmiş... Allah korudu...

eger sizin olayda sistem tamamen kontrole edildi de bir sorun bulunamadı ise korkmayın. ama temkinli ve dikkatli olun. bu ışık durup dururken yanmaz. başka servislere de göstermenizi tavsiye ederim.
saygılar

gabor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bu kadar hızlı cevap alacağımı düşünmemiştim. Teşekkürler. tiamol, muhtemelen güncelleme ile giderilecek bir sorun diye düşünüyorum ben de ama henüz bir çözümü yok gibi görününüyor. En azından Türkiye'deki servis, belirttikleri gibi yurt dışından bir cevap alana kadar.
HaKan, gönderdiğiniz katalog sayfasını durum oluşur oluşmaz okudum ve fren hidroliği ile alakalı olabileceğini düşündüm. Ama serviste araçla ilgili mekanik veya elektriksel herhangi bir durum olmadığını belirttiler. O nedenle şimdilik bekleyeceğiz gibi görünüyor.

gabor

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

trk_187, sizinle aynı anda gönderdik mesajı sanırım, o nedenle ben mesajı yazarken sizin mesajınızı henüz görmemiştim :) Mesaj için teşekkürler, benzer durumlar söz konusu. Servis her ne kadar hidrolik, genel fren aksamı ve elektronik olarak bir sıkıntı olmadığını söylese de yine de tam olarak güvenemiyorum şu anda. Temkinli olmakta fayda var. 

S

salihcaglayan

Bilgi Girilmemiş

3-4 arkadaşımda benim gibi astra j kullanıcısı hatta biri arabasını daha Türkiyeye gelir gelmez almıştı. O ve bir arkadaşım daha, uzun yolda aracın durup dururken çeşitli arzı lambaları yaktığını söylemişlerdi. Hatta ben aracı aldığımda ilk uyarıyı onlar yapmıştı. Araba arıza işiğı yakarsa pek takma kendiliğinden sönüyor demişti. :) Benimde bir kaç kez başıma geldi ve o uyarıyı aldığım için pek umursamadım. Arabayı kapatıp 10 dk sonra çalıştırdığımda sönmüş oluyorlardı.
Sanırım aracın beynine veri gönderilirken kafası karışıyor bazen.

Bye_Bye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yine de temkinli olup servise başvurup arıza lambasını tam anlamıyla çözüme kavuşturmak lazım

bahadirusta

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bende daha allaha şükür bir tane bile arıza lambası yanmadı şimdiye kadar ama eminim bunu yazdım ya en kısa zamanda bendede çıkar..