C20NE Rolanti Yükselmesi

Omega A

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracımın rolanti olayını hala düzeltemedim.büyük bi kısmını hallettim ama hala sabah ilk çalıştırmalarda kendi kendine gaz veriyor.Ve çok dikkat ettim %95 motor soğukken ilk marşlarda yapıyor ve hareket ettikten sonra trafik ışıklarında vs fren sıkıp durduğumda devir nerdeyse sıfıra kadar düşüp stop etmeye kadar gidiyor.Ama ısındığında bu sorun ortadan kalkıyor.2 seçeneğim kaldı ya potansiyometre den yada hava emiş le alakalı..

Motor ısı sensörü değiştirdim çok büyük fark etti ve rölantim düzeldi.
Bujilerim yeni buji kablom yeni,motorum yeni yapıldı..Boğaz kelebeği tertemiz,rolanti ayarlayıcı temizlendi tertemiz..borularda bi sıkıntı yok..

Şimdi sorum şu potansiyometre tam olarak ne işe yarar?yani boğaz kelebeğinin izasında duran sanırım ona yön veren bi parça..içini açıp temizlesem ve düzgün kapatsam faydası olurmu?Ve neyle temizliyebilirim?

Diğer sorum hava emiş borusunun bi ucu rölanti ayarlayıcısının hortumunun çıktığı yerin bi altındaki yerden çıkıyor.yani egzoz manifoltu kısmından bu kesin doğru takılı.Ama hava emişin diğer ucu yuvarlak daire şeklinde (benzin hortumlarının bağlı olduğu motorun orta kısmında duran ve sabit olmayan daire şeklindeki parçanın ortasındaki yere giriyor)bu dairenin hortumlarını söktüğümde içinde benzin geldi..yani benzin filtresi gibi bir parça...Ama hava emişle bir alakası varmıdır?3 tane girişi var sanırım biri benzin girişi diğeri benzin çıkışı ve 3. girişte hava emiş takılı...Acaba yeri doğrumu?

2.0 Vectra A kasa kullanan arkadaşlarımda yardımcı olabilirler..Burda bir türlü denk gelemedim birisiyle kaputu açıp bakayım..Teşekkürler..

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
potensiometre araca gaza bastığında kelebeğin konumuna açısına göre beyine bilgi verir..kelebek konumuna görede yakıta hava karışımını ve beyinde ne kadar benzin püskürteceğini belirler(bu debimetre beyin motor sıcaklığı ve kelebek konumu verileri ile yakıt ayarı yapılır)..aynı zamanda kelebek konumuna göre rolantide mi yoksa tam gazdamı bununla aracı size nasıl anlatayım Türkcesini ayağınızı gazdan çektiğinizde yakıt sarfiyatını sıfıra düşürerek yol alma sistemini devreye sokar....kısaca görevi bu...
Uğur kardeşim,
aracın deviri yükselmesine gelince...
aracın devrinin yükselmesi motor sıcaklık sensoru,debimetre yanlış hava(bu manifolt,manifolt contası egzos olabilir hatta lambda sensoru...Lambda sensorunu ölçtürdünmü
Birde potesiomtrede ayar bozukluğu için ön hava filitresi hortumunu sök kelebeğe bak boşluk varmı varsa zaten sorun burda...
debimetre temizlemiştin kutusu açıldı vs...içinde CO2 ayarını ne yaptın bozmadın değilmi?

Omega A

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim debimetrem sadece görüntü olarak var abi.içi tamamen bozuk ve aldığımda öyleydi.düz lpg bağlı olduğu için yenisini taksamda hiçbir etkisi olmuyor.sadece benzinde yakıt sarfiyatı fark ediyor.1 yıldır rölanti yükselmesi diye bi sorunum yoktu.motor yapılmadan 1-2 ay önce ufak tefek yapıyordu,motor yapıldığında oda gider heralde diye düşünmüştüm ama gitmedi..potansiyometre düz lpg de çalışan motorda etkilimidir?

Lambda sensörüne gelince,baktırmadım benim araçta egzoz manifoltu kısmında mı bu parça?hafta sonu baktırırım..Hani her zaman olan bi sorun olsa ilgilenmicem bu kadar.Ama araca 1 yıl bindim yoktu..2-3 aydır sorun var ve motor ısındığında yapmıyor..

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aaaaa bak sen motoru yaptırdıktan sonra diyorsun senteye baktın mı? bak oda yapar
lambda egoz üzeri oksijen sensoru

Omega A

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sente ayarı birebir işaretlerin olduğu yerdeydi triger kayışı takılırken..Ama ustanın kalfası bujinin birini söküp içeriye tornavida gibi bişey sokup 1-2 tur attırdı ve dedi ki bu ayar tam noktaları gösteriyor doğru ama bence tam yanma noktası değil gibi dedi.ustada sen izasında tak kapat dedi..

Omega A

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dün akşam bütün sorularıma bir cevap buldum...Nasıl mı?Arabamı defalarca arayıp isteyen birine sattım :D ama şimdi arabasız kaldım..Konu farklı ama omega a nın üstüne calibra gidermi?94 model bir tane satılık var 10.000tl gibi..tek sıkıntım onada rahat parça bulurmuyum ve arka koltuk diz mesafesi nasıldır?çünkü tek kapı olduğu için arkaya oturanı sıkarmı diyorum..

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Uğur yıllarca büyük arac kullanan olarak sana omegadan sonra calibra tavsiye etmem hele ailen varsa....ben astra ya alışamadım :) malum burda artık uzun yol çıkmıyorum yani ülkeler arası artı yakıt ..calibra arkadaşımda vardı önde oturan rahat ama arkadan indir bindir birde önde uzun oturursa arkası rezillik

Omega A

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynen korkum buydu ve cevabımı aldım :) Çünkü ford caprim vardı daha önceden,tamam calibraya göre daha ufak bi araç ama in bin öldürüyordu beni..Bakalım maximum 10-11 arası omegayı aratmayacak bi araba bakıyorum..teşekkürler ilgin içinde..