CC'da rampa aşağı hız azalmıyor...

türk_187

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.umithc.blogspot.com
Ynt: CC'da rampa aşağı hız azalmıyor...

vehicle_dynamics link' Alıntı:
Hız olarak 120 den bahsediyorsanız, bu hızda özellikle rüzgar direnci ve yuvarlanma direnci yüksek.
Tork aktarımı durduğu anda, motor freninin de devreye girmesi ile ani bir yavaşlama olması bence olası.

Aynı işlemi 60 ta denerseniz bu frenleme hissiyatının daha az olduğunu hissedersiniz tahmin ediyorum.

katılıyorum....

erdem2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

vehicle_dynamics link' Alıntı:
[quote author=erdem link=topic=1185.msg25219#msg25219 date=1302560491]
. cc ile hız azaltırken tek tek tıklamalar şeklinde hızı azaltırsanız sadece gaz vermeyi kesiyor ya da azaltıyor. ama aşağı doğru çekili tutarsanız araba birden yavaşlıyor ve ani fren yapmış gibi oluyor

Hocam, bu yorumu çok ilginç buldum.Bunu hangi hızda tecrübe ettiniz?Başta hızınız kaçtı, direksiyondaki anahtarı kaç saniye aşağıya çekili tuttunuz, ve sonrasında hızınız kaça indi?
Bu yavaşlama servis freni ile mi oldu, yoksa motor devrinde bir artış gördünüz mü?

Teorik olarak CC sadece gaz komutuna müdahale edebiliyor.Fren komutuna bir etkisi yok.Fakat aklıma şöyle bir şey geliyor, araç otomatikse hız düştükçe bir alt vitese alıp motor frenini kullanabilir, fakat burdaki yavaşlama servis freni kadar olmaz.Çok ilginç.
[/quote]

bütün hızlarda yaşıyorum bunu. sadece yüksek hızlarda değil. çekili tuttuğum sürece yavaşlatıyor, bıraktığımda tekrar hızlanma başlıyor. araba otomatik değil

business1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkaaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Cc yi aktifleştirdiğimde gaza bastığımda araç hızlanmıyor. Mesela 90 a ayarladıysam gaza basınca 90 geçmiyor. Böyle olması normal mi veya bir ayarı var mı?

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

business1981 link' Alıntı:
Arkaaşlar bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Cc yi aktifleştirdiğimde gaza bastığımda araç hızlanmıyor. Mesela 90 a ayarladıysam gaza basınca 90 geçmiyor. Böyle olması normal mi veya bir ayarı var mı?

Limitleyiciyi devre sokmuş olma ihtimaliniz var mı acaba önce onu kontrol edin. Daha sonra cc ye alın ve koldan cc tuşuyla hızlanmayı deneyin. Yine aynı şeyle karşılaşıyorsanız servise başvurun.

business1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Yok limitleyici devrede değil özellikle onu kontrol ediyorum ama yine aynı gitniyor.

business1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ayrıca direksiyondan hızlanmada sıkıntı olmuyor gaz pedalında hızlanmıyor hocam

albertxx

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Gaz pedalında hızlanma olmuyorsa limitleyici ile ilgilidir. cc de normalde gaza dokunun hemen hızlanır bence servise bir gösterin.

business1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

albertxx link' Alıntı:
Gaz pedalında hızlanma olmuyorsa limitleyici ile ilgilidir. cc de normalde gaza dokunun hemen hızlanır bence servise bir gösterin.
teşekkür ederim. Dediğiniz gibi servise gideyim. Sonucu yine buradan paylaşırım.

yalcinkara

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

business1981 link' Alıntı:
Ayrıca direksiyondan hızlanmada sıkıntı olmuyor gaz pedalında hızlanmıyor hocam
Hocam o anda cc den daha fazla gaz vermeniz gerekiyor.  Misal cc %50 oranında gaz vermiş durumda sizin gaz pedalına dokunmanız bir anlam ifade etmeyecektir. Dip gazda Hız artmaya baslar diye düşünüyorum. En azından bende durum bu şekilde.

business1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ylc link' Alıntı:
Hocam o anda cc den daha fazla gaz vermeniz gerekiyor.  Misal cc %50 oranında gaz vermiş durumda sizin gaz pedalına dokunmanız bir anlam ifade etmeyecektir. Dip gazda Hız artmaya baslar diye düşünüyorum. En azından bende durum bu şekilde.
hocam inanın biraz önce bu dediğiniz benimde aklıma geldi. Teşekkür ederim. Daha önce bu tarz arabam olmadığı için ve birazda pimpirikli olduğumdan yanlış yaomayayım diyorum :) müsait zamanda buradan cvp yazarım.