Cep Dostu; Renault Clio Symbol

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Uzun zamandır açmayı düşündüğüm bir konuydu ancak yeterli boş vaktim olamamasından dolayı açamadım kısmet bugüneymiş :)

Alış hikayemize değinecek olursam, Şubat ayının sonunda araç arayış telaşemiz başladı.. http://www.opelim.net/forums/laf-lafi-aciyor/114628-20000-lira-butce-ile-araba-almak.html konusunu açtık, sizlerden bilgi alarak Clio Symbol'ün yeterli olacağına karar verdik.. Mart ayının ortasından itibaren araba pazarlarına giderek arabalara baktık.. 10 Nisan Pazar günü tam pazardan gidecekken gözüme parlayan bu aracı gördüm :) Hemen yanına gittik.. Sahibi orada yoktu, bekledik geldi.. İçi dışı pırıl pırıldı.. Araç başında pazarlığımızı yaptık sonrasında ekspertize götürdük.. Denildiği gibi çıktı ve ertesi güne satış için sözleştik..

Öncelikle aracımız 2004 model 1.4 8valf 75 hp'lik K7J motorlu Renault Clio Symbol II.. Aracımız Authentique donanımlı.. ABS ve klima yok.. Şu aylarda en çok klimanın yokluğunu hissediyorum.. Aldığımda araç 137 bindeydi.. Trigeri yeni değişmişti ama baskı balatası bitikti.. Aldığımız hafta ilk işimiz baskı balatayı değiştirmek oldu (Valeo).. Aynı gün aracımın yedek anahtarı bulunmadığından kumandalı anahtar yaptırdım ve arabaya tanıtarak o günkü işlemi sonlandırdık..

Daha sonrasında 2,5 ay sorunsuz bindik.. Muayenesi gelmişti.. Muayene öncesinde egzoz emisyon pulumuzu aldık motorumuzda azda olsa yağ vardı ve muayenede sorun yaşamamak için motorun alt kısmını yıkattık.. Fakat bir sorunumuz vardı.. Ön frenlerde sapmadan dolayı muayeneden kaldık.. Hemen disklerimizi değiştirdik (TRW), ve fren testine girdik, sorunsuz denildi.. Aynı güne muayene randevusu buldum ve hemen randevuyu internet üzerinden aldım.. Muayeneye girdik far ayarları harici hafif kusurla geçtik..

Egzoz emisyondayken:

Motor altı yıkama:

Disk değişimi:

Bu hafta ise araç Lpg-benzin ayırt etmeksizin düşük ve yüksek devirlerde teklemeye başladı.. Benzinde daha az yapıyordu ama Lpg'de tak tuk vurma sesleri ile birlikte tekliyordu.. Dün ustama götürerek durumu anlattım. Volan üzerinde bir parçayı değiştirdi ancak sorun devam etti.. Sonrasında bobinimiz oksitlendiğinden dolayı temizlettirdik, buji kabloları yenilendi sonrasında araç düzeldi.. Son günlerde pek bir homurtulu çalışan aracımı ustamın egzozcusuna çektik.. Tahmin ettiğim gibi oldu, son susturucu hem içten hemde dıştan çürüyerek delinmiş.. Üzerindeki orjinal Renault egzozu değiştirdik, aracın sesi düzeldi..

Eski egzozumuz:

Yeni egzozumuz:

Bugün aracım ustada kaldı akşama teslim alacağım.. İnşallah bunların üstüne birdaha sorun çıkarmaz.. :)

Aracımın genel özelliklerine gelecek olursam;
Yakıt tüketimi çok çok ideal, frenler ABS olmamasına rağmen güzel (Astra'ya göre kötü tabiikide :D ), kasetçalar (2 hoparlör), tek hava yastığı, yarı deri koltuk döşemeleri, bol ve ucuz parça, kolay yapılabilen işçilik ve araba tamamen mekanik..

Maşallahlarınızı esirgemeyin.. :)

Son düzenleme:

_KILIÇ_

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:)) bende 1 hafta kadar kullandım evimle işim arası yaklaşık 15 km eve gidip gelirken boynum agrıyordu egilip bakmaktan:) ancak yakıt olarak cok iyiydi.

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Aynen öyle :D Uzun boylular için (1.85 üstü) ön koltuk bile çile :D

olciyak

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Gule gule kazasiz belasiz kullanin. Bu kasa dizel ve klimali olanla sadece ekonomi kasilabilir:). Ayrica symbolde egzost'un (ezoz,ekzos,egzoz,eksoz,blablabla...) 2 yilda bir delinip degistirildigini duymustum. 2000 modelinden enistemde var 1.4 benzinli ve km si 40 binde mi neydi , ilk sahibi ama bir dunya masraf yapiyor arabaya.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Gule gule kazasiz belasiz kullanin. Bu kasa dizel ve klimali olanla sadece ekonomi kasilabilir:). Ayrica symbolde egzost'un (ezoz,ekzos,egzoz,eksoz,blablabla...) 2 yilda bir delinip degistirildigini duymustum. 2000 modelinden enistemde var 1.4 benzinli ve km si 40 binde mi neydi , ilk sahibi ama bir dunya masraf yapiyor arabaya.

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Teşekkürler.. Orijinal araba alınca böyle oluyormuş öğrenmiş olduk bizde :D

Sent from my iPhone using Tapatalk

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Kardeşim güzel günler de kullanasın. Resimleri filan ekle bakalım ;)

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Kardeşim güzel günler de kullanasın. Resimleri filan ekle bakalım ;)

Teşekkür ederim abim.. Arabaya detaylı yıkama için giriştiğimde resim atarım.. Yaklaşık 400 km sonra periyodik bakımımız var ondan sonra 10000 km daha rahat olacağım İnşallah :D

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Teşekkür ederim abim.. Arabaya detaylı yıkama için giriştiğimde resim atarım.. Yaklaşık 400 km sonra periyodik bakımımız var ondan sonra 10000 km daha rahat olacağım İnşallah :D

Şimdi resimleri gördüm maşallah birde beyaz yav hehe severim beyazı Kara Belmadan sonra Ağ Gelin alacağım zaten :D

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Bende rengine kandım zaten abi :rakir:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Hayırlı olsun Berkay. Konfor ikinci plana alındığında yerliler içinde Renault gurubu daha sağlam ve cefakar araçlar üretiyor. Kendisine ödenen para göz önüne alındığında Sembol iyidir.