cng kullanan varmı yada tanıdıgı?

atomkarinca

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar cng sisteminin çokda randımanlı bişey olduğunu zannetmiyorum eğer öyle 1 şey olsaydı bunu ilk yaptıranlar ticari taksiler olurdu tıpkı lpg gibi ama cng uygulamasına gecen ticari taksi duymadım

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadslar cng nın emısyon oranı 0 yanıcılıga guzel ayrıca artıkta yok kı olsa evdekı komıberde olurdu fıltre. ayrıca arkdaslar dolum ıstasyonu yokmus ola emın olun kı taksıcıler coktan gecerlerdı. bılmıyorum kızcaksınız belkı ama bn sımdıye kadar ev tupunu lpg ıstasyonundan doldurtupta patlayanı hıc gormedım ev tupu olmus 50 ytl yanı cng yaygınlastıgındada mıllet evınden doldurtur dısarda nıe vergı versın devlet evdekı dogalgza o kadar zam yapamıcagına gore yanı bnde yaptırım ona gore bı tecrızat evımden doldurturum yanı nıe dısarda vergı vereym kı fazladan zaten yeterınce vergı verılen bı ulkedeyız

coleman

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bende türkiyede hiç rastlamadım ama kullanan kişiler varmıs. o zaman bunu gözardı edip türkiyede böyle bir sistem yok diyemeyiz herhalde. bunun yanında benzinin gerçekten çok ucuz oldugunu biliyorum zira öz dayım amerika birkaç istasyon işletmesine sahip ve kendisi büyük bir amerikan firmasında mühendis. adamlar lpg diye birşey bilmiyorlara gelince neden bilsinlerki, seninde bildiğin gibi tabi ne kadar biliyorsun bilmiyorum amerikada yaşayanlar genelde bizler kadar kemerlerini sıkan tipler değiller. yani ekonomi yapmayı zaten bilmiyorlar bunun yanında hepsi üçkağıtçı ve (kusura bakmayın) biraz birbirlerini kazıklama çabası içinde olan insanlardır. bunun yanında NJ gibi kentlerde genellikle insanlar bahçeli özel mülklere sahip oldukları için kendi garajları var. ve eger araclarında doğal gaz kullanıyorlarsa kendi garajlarında depolarını dolduruyorlar. bundan emin olabilirsin. ama 1 tane ama 2 tane... sonuçta böyle kullananlarda var. yok diyemeyiz.
dogrudur bahadır.ben sadece 3 ay yasadım amerikadagozlemlerimi aktardım.otobuslerde var dedim zaten ama binek araclarda hiç gormedim.vardır belki tabiyki.ama bir cok kişiyle bu konuda konusmuslugum var bu konulara ve arabalara ilgili oldugum için.hiç biride demediki ben hada ucuz olsun diye cng kullanıcam vs.
dedigin gibi amerikan halki kazandıgını hemen yemeye meyilli bir kulture sahip.işte onun için dedim zaten natural gazla falan ugrasmıyorlar.doldururum benzinimi binerim arabama diye dusunuyo:)haklıda bende kazansam bende yerdim onlar gii:)

iason

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arjkadaşlar,

Yapmayın etmeyin. Ev tüpünü LPG istasyıonunda doldurtmak ne demek?? Ben bunu bir takım cahiller, aklıevveller yapıyor sanıyordum.. Deli misiniz?

Dışarıda niye vergi versin demişsiniz, işte devlet siz o vergiyi verin diye sizin bunu evde doldurtmanızı yasaklar, bence iyi de yapar, zira "dolum"dan bahsettiğimiz şey şebeke suyu değil, en ufak kıvılcımda havaya uçacak doğal gaz!!

Amerika'da sadece New Jersey'de değil, ki NJ zaten New York'un sayfiye yeri gibidir, hemen tüm residential area'larda büyük çoğunlukla müstakil evler bulunur. Amerikalılar, birbirlerini kazıklamaya hevesli iseler de, devleti kazıklamaya hiç de o kadar hevesli değildirler, ABD hükümeti satılan malzemelerden KDV almaz, bir çok vergiyi muaf tutar, ama aldığı vergileri de çatır çatır alır ve ABD'de vergi kaçakçılığı çok ciddi bir suçtur. İster fakir olun, ister uluslarası bir bankanın CEO'su olun, vergi oranlarınızda, ödemelerinizde, yada bunu etkileyecek hesap hareketlerinizde en ufak bir haksız kazanç gözüktüğü an ayvayı yersiniz, gözünüzün yaşına bakmadan sizi en ağır hapis cezasına çarptırırlar (bkz: Exxon, bkz: gerektiği yerde ABD başkanını bile istifaya zorlayacak Watergate)

Bakın ben BASF diye bir firmada çalışıyorum, bu firma Almanya'nın ve dünyanın en büyük kimya firmasıdır, ben de bu grubun Türkiye'deki tesislerindeyim. Bizim Dilovasındaki küçük fabrikamızda bile içeri girerken bir çok kağıt imzalarsınız, ne yapmanız, ne yapmamanız gerektiği size anlatılır, işletmenin yakınına bile giremeyeceğiniz halde cep telefonu kullanmak, sigara içmek kesinlikle yasaktır, fabrika sahası içinde bisiklete ancak bisiklet kullanma ehliyetine sahip kişiler binebilir, kimse ehil olmadığı bir işi yapamaz, kesinlikle yasaktır, en ufak sızıntı veya serpintide (kontaminasyonda) ortalık ayağı kalkar. Kimya sanayi kesinlikle şakaya gelmez, bugün olmaz yarın olmaz, sonraki gün bir ufak dikkatsizlik faciaya yok açar.

Kendinizin ve başkalarının hayatıyla oynamayınız, ve 3 kuruş kar edeceğim diye facialara davetiye çıkartmayınız!

punisher

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cng depolanması güç bir akaryakıt olması nedeniyle çok tercih edilen bir sistem değildir.hale hazırdaki lpg LİKİT olduğu için depolanması daha kolaydır.Ancak aynı mantıkla CNG kullanıldığında aynı depolarla en fazla 100-150 km kadar yol gidilebilmektedir.(çok detaya girmeden anlatıyorum).
Ancak opel combo araçlarında önümüzdeki yıl CNG depolu araçlar üretmeye başlayacak.aracın alt kısmına cng depoları yerleştirerek yüksek miktarda depolama ve yol yapma kabiliyeti kazandıracak.bu sistemin sonradan binek tip araçlara uygulanması zor.sistem basit ancak uygulamanın zorluğu büyük miktarda depolama yapılacak alanı oluşturmaktan kaynaklanıyor.ama dediğim gibi kısa süreli olarak sürekli cng istasyonuna girmek isteyenler mevcut sistemler gibi yaptırabilecekler.araçlar için uygun olurmu bilmiyorum ama şahsen ben istemem çünkü zaten 1 ytl olan doğalgaz m3 ü böyle olursa dahada artabilir.yazık.Türkiye de !m3 doğalgaz=1 ytl. sanırım sobaları hazırlasak iyi olacak.:(

capuli

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cng kullanılıyo arkadaşın dediği gibi evden doldurtmakta doğru .haberlere çıkmıştı.fiyatına gelince lpg de bir zamanlar düşüktü şuan 2 ytl ye cok yaklastı.

M@honi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçtiğimiz yaz bunun aynısından Ankara da gördüm Alman plakalıydı demekki Türkiye de istasyonları var adam kalkmış gelmiş Zafira CNG
opelzafiracng2006800x60vs5.jpg

bugraGT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Amerika'da böyle birşey olabileceğini hiç sanmıyorum.

1- Amerika Birleşik Devletlerinde benzin yeteri kadar ucuz, galonu (yaklaşık 4.5 lt) 3,5 Dolar falan. Alternatif bir akaryakıta ihtiyaç zaten yok.
2- Evden kafanıza göre alamazsınız zira, bu gazı kompresörden geçirerek sıkıştırmanız ve öyle basmanız lazım. Bunun için de 200 bar basınca yükseltebilecek bir kompresör lazım ve bu tip kompresörler öyle ev tipi, kullanımlık aletler değildir, en ufak hata da tüm mahalle havaya uçar.

forumda takip ettigim üylerden birisiniz hiç itirazsız bi mesajınızı görmedim
galiba yapınız böyle saygı duyuyorum
google görsellerde bile aratsanız amerikan plakalı aracları garajında dolum yparken görebilirsiniz

iason

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba Bugra,

Evet maalesef öyle bir durum oluyor, herşeye itiraz ediyormuşum gibi bir konuma düşüyorum ve açıkçası bu beni de rahatsız ediyor. Ancak bunun başlıca sebebi insanların bilgiler verirken tezlerini destekleyecek rasyonel verilerden ya habersiz olması, ya böyle veriler bulamaması (yani açıkçası kafadan atması) ya da bunları vermeye üşenmesi. Hal böyle olunca da konu karmaşık bir hale geliyor, başka noktalara gidiyor, havada kalıyor.

Ancak, CNG meselesi mesleğim gereği oldukça yakından bildiğim bir konu. Garajda dolum yapılıyor olması bana mantıklı ve güvenli gelmiyor hepsi bu. ABD'de (Maryland) kısa süreliğine de olsa bulundum ve böyle bir istasyon da, böyle bir dolum tekniği de ne gördüm ne de işittim. Sadece bazı public bus'larda (bizdeki belediye otobüsü gibi) gördüm, hepsi bu.

Senin yazın üzerine bir araştırma yaptım. Haklı olduğunuz noktalar var, özellikle Califonia eyaletinde CNG kullanımının yaygınlaşması için yasal kolaylıklar sağlanmış. Bununla beraber, CNG kullanımı hususi kullanımda çok çok az. Bunun da sebebi şu; halihazırda CNG ile çalışır üretilen tek seri üretim otomobil Honda Civic GX Sedan, ki çok az üretliyor ve bir çok eyalette satılmıyor. İsterseniz siz de hem mevcut aracınıza dönüşüm kiti hem de evinize dolum tesisi gerçekten de yapabiliyorsunuz, ancak bunun için de EPA denen bir kuruluştan belgelendirilmeniz gerekiyor ve bu belgenin (hem ev hem araba için ayrı belgeler) fiyatları iler beraber maliyetleri 50bin doları bulabiliyor. İşte bu yüzden, vergi sübvansiyonları sağlanıyor olsa da, CNG'yi kullanmak yatırım maliyeti açısından çok verimli olmuyor. Üstelik dolum tesisleri artsa da, sayıları hala yetersiz, koca Güney California'da sadece 90 adet istasyon var. Bazı eyaletlerde ise hiç yok.

Bu arada CNG kullanımı konusunda Avrupa, ABD'den çok daha gelişmiş durumda. Arjantin ve Brezilya ise bu konuda başı çeken ülkeler.

Gördüğünüz gibi evde doldurmak diye birşey var, ama bu, yukarıda yazıldığı ve "sanıldığı" gibi gaz vanasından ekstra bir hortum çekip kompresörden geçirerek araca basacak kadar basit olmuyor, sizden ciddi bir yatırım, güvenlik önlemlerine haiz dolum istasyon ve kitleri, ve kullanım ciddiyeti bekleniyor.

İLHAN

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim arkadaşımın ticarilerinden birinde cng + lpg + benzinle calışacak sistemi var güneşlide bi yerde dolduruyor
ve lpg den cok daha hesaplı olduğunu söylüyor lakin cok dezavantajı var deniyor
her üç yakıt arasındaki gecişlerde muhakkak poblemler oluyor tekleme cekiş ve stop etme gibi
cng tankı 150 kg ağırlığında diyor üste bide lpg tankı
arabanın arkası yerde sürünüyor
full cng ile menzil kısaymış dolum yerleride fazla olmadığı için bitince lpg ye geçiş yapıyormuş (tabi menzil denince ticari taksiye göre)

değerlendirme yaparsan hangi yakıt yakan arabandan menmunsun dediğim zaman
kesinlikle D İ Z E L diyor.