Combo C Kalorifer Rezistansı sorunu

mstf_shn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba.

Resimlerini eklediğim parçanın tamirinin yapıldığı yazılmış forumda. Fakat nasıl yapıldığını yazan olmamış yada ben bulamadım. Sorunum kalorifer / klima fanı çalışırken bir süre sonra duruyor. Biraz vakit geçtikten sonra açınca tekrar çalışıyor. Daha önce fan motorunu söktüm temizledim yağladım kömürleri yarıya bile gelmemiş. Arızanın genelde bu parçadan kaynaklandığını okudum. Bilen arkadaşlar yardım edebilirmi.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Neden tamir etmek istiyorsun ki? Yanlış anlama bu malzemenin yenisi var sanırım. Elli yada yetmiş arasında bir fiyatı var.

mstf_shn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
80 tl parçanın yenisi. Diğer forumlarda genelde parçanın üstünde bulunan kırmızı rezistörün arızalandığını yazmışlar. O kısmı bir tel ile kısa devre yaparak çözmüşler. Bende o şekilde bir deneyeceğim. En azından yenisini alıncaya kadar.

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
80 tl parçanın yenisi. Diğer forumlarda genelde parçanın üstünde bulunan kırmızı rezistörün arızalandığını yazmışlar. O kısmı bir tel ile kısa devre yaparak çözmüşler. Bende o şekilde bir deneyeceğim. En azından yenisini alıncaya kadar.

o kırmızı parça yanlış bilmiyorsam thermal fuse. yani belli dereceye geldiğinde elektriği kesip muhtemelen yangın riskini azaltan sigorta gibi birşey. bence çok sağlıklı bir uygulama olmaz onu iptal etmek. ama arızanın ondan olduğunu kesinleştirmek için yapmayı düşünüyorsanız aynı kalınlıkta bir tel veya kabloyu oraya lehimleyip deneyebilirsiniz...

badwet

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tel ile kısa devre yapmak biraz sıkıntılı çünkü o kesip kısa devre yapacağınız termal sigorta.Yani ısıya göre çalışan bir sigorta eğerki kalorifrer resistansınızın tamamen elden çıkmasını istiyorsanız orayı kısa devre yapabilirsiniz.Ama eğer üzerindeki yazıları okuyabiliyorsanız aynısından alıp değiştirin.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
o kırmızı parça yanlış bilmiyorsam thermal fuse. yani belli dereceye geldiğinde elektriği kesip muhtemelen yangın riskini azaltan sigorta gibi birşey. bence çok sağlıklı bir uygulama olmaz onu iptal etmek. ama arızanın ondan olduğunu kesinleştirmek için yapmayı düşünüyorsanız aynı kalınlıkta bir tel veya kabloyu oraya lehimleyip deneyebilirsiniz...

Ooo o zaman o iş çok sakat bir durum bende o parça yandı arabanın içi dumanla doldu ödüm kopmuştu bu olaydan sonra iki ve birinci kademeler çalışmadı. Sonra yenisi ile değiştirdim. O parça genel de su alınca bozuluyor.

ziza

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende aynı sıkıntı vardı fan sadece 4 te çalışıyordu diyotu elektronikciden 1 TL ye alıp lehimledim o kadar basit bisey yanı yenisini almaya değmez

asus zenfone 6

mstf_shn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aynen dediğiniz gibi deneme amaçlı arızanın tespiti için yaptım. Şu an tüm kademeler çalışıyor. En kısa zamanda yenisi ile değiştireceğim.

mstf_shn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fikir veren, bilgi paylaşan herkese teşekkürler.