coolblue, diamond vision, mtect.. zararli..

CeyCeyX

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
Otomobil uzmanları, son yıllarda üretilen orta ve üst sınıf otomobillerde, standart oto ampulleri olan halojen ampullerden çok daha yüksek aydınlatma kapasitesine sahip Xenon farların kullanımının yaygınlaştığını söylediler. Xenon farların mavimsi ışık verdiğini belirten uzmanlar, halojen ampullerin verdiği ışığın ise sarı renkte olduğunu ifade ettiler.

Uzmanlar, 400 ile 900 YTL arasında değişen fiyatları nedeniyle Xenon fara sahip olamayan kişilerin ve modifikasyon meraklılarının, Xenon far görünümü elde etmek amacıyla boyanarak mavi renkte ışık veren halojen ampullere yöneldiğini söylediler.

Gözün sarı renge daha hassas olduğunu vurgulayan uzmanlar, aynı aydınlatma gücüne sahip sarı ve mavi renkli ışık veren iki ampulden, sarı olanının çok daha iyi görüş sağladığını, bu nedenle maviye boyanan halojen ampullerin aydınlatmasının, özellikle yağışlı havalarda ve koyu renk asfaltta son derece yetersiz olduğunu belirttiler. Maviye boyanmış ampul kullanımının Avrupa ülkelerinde yasak olduğunu ifade eden uzmanlar, Türkiye'de bu konuda bir yasaklama bulunmadığı için son yıllarda bu tür ampullerin kullanımının son derece yaygın hale geldiğini ve bu durumun trafik güvenliği açısından önemli bir sorun haline geldiğini belirttiler.

-KARŞIDAKİ SÜRÜCÜYÜ DE OLUMSUZ ETKİLİYOR-

Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Otomotiv Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın, ''üzerine mavi gömlek geçirilen'' ya da boyanan ampullerin, görüşü olumsuz etkilediği kadar yansıma yaratarak karşıdaki sürücülerin gözünü de aldığını söyledi.

Sürücülerin, taktırabiliyorlarsa Xenon kiti taktırmalarını, bu mümkün değilse mavi boyalı halojen ampulleri kullanmamaları ve orijinal ampullerini kullanmaya devam etmeleri gerektiğini ifade eden Aydın, görünümü benzese de hiçbir halojen ampulün Xenon gibi ışık vermesinin mümkün olmadığını vurguladı.

Kunteper Canavarı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ne mutlu Türküm diyene ...
ben en iyi farlar yanmıyorken görüyorum zaten çoğu zaman yakmayı unutuyorum bu yüzden :D ciddiyim.

ama karşıdaki beni görsün diye açıyorum işte...

R.I.P

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
10ytl yede var 90 ytl yede var ayrımı iyi yapmak lazım..kuru zeminde sarı ışıkla bi farkı yok siyah asfalt ve yağmurlu havadada ''SON DERECE YETERSİZ'' değil..şimdiye kadar hiç bi problem yaşamadım..aydınlatmasınıda hangi akıllı xenonla kıyaslamaya kalkar o apayrı bi konu..dağı taşı aydınlatan merceksiz xenonlar dururken beyaz ışık veren ampulleremi kaldı karşıdakinin gözünü almak :D

corsaDistorsiyon

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Valla ben kafaya taktım,kesinlikle beyaz ampul falan gibi şeylerle uğraşmak istemiyorum.Gidicem serviste x-zenon,b-zenon ne varsa taktırıcam :)
Etiler'de bir corsa D geldi arkama yoldayken,sonra da izin verdim geçmesine,böyle bir şey olamaz.1 milyarlık bir işlem servislerde galiba.Keşke resmini çekseydim diyorum...

ezgene

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
serviste 600 e takıyorlarmış dogrumu?

asTRa

Misafir
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Osram Cool Blue,Philips Diamond Vision ve By Maruta Mtec üretici isimleri ile piyasada bulunan ampullerin bir çoğu Uluslararası Trafik Standartlarına (ECE R37) uygundur.Ama yine bu markaların uzak doğu menşeili olanları bende kuşku uyandırıyor.

Bkz.Örnek / Taiwan

Bkz.Örnek / İngiltere

Bkz.Örnek ambalaj üzerinde dikkat edilmesi gereken standart no su

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ben hıc sevmıyorum renklı farı. sarı cok ıyı

PHaRUcK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.1907unifeb.org
waLLa ben Mtec Cosmo aLdım..Hemde uzunikısa ve sisLere..Gayette memnunum..NormaLde ben farLArı açmam zaten sadece sis ve parkLarLa giderim..Benim yoL görüşümü açıkcası etkiLemedi şimdiye kadar...