direksiyon tıkırtısı

leonss

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
direksiyon kutusundan gelen tıkırtıya kronik diyorlar. yenisini taktırsan bile belirli bir zaman sonra aynı sesi yapıyor diyorlar. yeni araçlarda varmı bilemiyorum ama eski araçlarda var..

cglrkml

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu soruna benzer bi sorunda bende var aracım yavaşken dikersiyonu çevirdiğimde sanki ufak bi yere takılıyo gibi tık ediyo ses yok ama direksiyondan hissediliyo bu takılma bilen arkadaşların daha açıklayıcı bi yorumu varsa çözümünü merak ediyorum...
İbrahim beyin ve benim dediğim sorun direksyon tıkırtı değil araba yavaşken direksyonu çevirdiğinizde sadece bir noktada (mesela sola çevirirken bir noktada) direksyondan da hissedilebilen bir takılma gibi birşey oluyor. Ses olarak çok çıkmıyor ama hissediliyor. Fakat her zaman olmuyor ayda yılda bir oluyor benimki.

eyup01

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İbrahim beyin ve benim dediğim sorun direksyon tıkırtı değil araba yavaşken direksyonu çevirdiğinizde sadece bir noktada (mesela sola çevirirken bir noktada) direksyondan da hissedilebilen bir takılma gibi birşey oluyor. Ses olarak çok çıkmıyor ama hissediliyor. Fakat her zaman olmuyor ayda yılda bir oluyor benimki.

Aynısı bendede vardı rotiller değişince düzeldi.

aecengizhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cengiz bey resimdeki parçanın adı bildğim kadarıyla askı rotu....

Evet Ozkan bey Aski rotu olabilir adi,fransizca karsiligini biliyorum(Barre Stabilisatrice ) ama tam olarak turkcede ki karsiligini bilmiyorum..direksyonu tam kirinca tekerin arkasinda gozukuyor saten..benim sorunum dusuk hizda donacegim zamanlarda tam direksyonu cevirdigim anda vurma sesi gibi bir ses geliyordu,servisin bana dedigi o parcanin uzerindeki koruklerin yirtildigi ve saten komplece degisen bir seymis,fazla pahali da degil,bizede degistirme yolu gozuktu yani...
opls55821vl5.jpg

Son düzenleme:

otto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cumartesi günü direksiyonu söktürdüm inanılmaz zor bir şekilde sökülüyo
2000 verctra 1,6 nın direksiyon tamir kiti mevcut değilmiş. hatta parçacıca direksiyonu söktükten sonra gittik;
-2000 model 1,6 vectra direksiyon tamir kitini ver dedik
adam dediki
-onun tamir kiti olmaz sakın sökmeyin...
ustam arkadaşım olur göz göze geldik bozuntuya vermeden dükkandan çıktık.

birçok modelin varmış ama bunların tıkırtı burcu diya tabir edilen parçası piyasada yokmuş.

arkadaşlar direksiyon kutusuna kadar olan kısımı komple söküldü ama arızalı olan bi parça bulamadı ustam hepsi sıkı sıkı birbirine kenetli sesi yapacak boşluk vb hiç bir sorun bulamadı ve tekrar tıpladık

tahmin edin ne oldu?
ses yok oldu kafayı yedik, tam bir saat çukur aradım girmek için ses gelecekmi diye ama banamısın demedi sesten kurtuldum umarım kalıcı bir çözüm olur tekrar yapmaz.

Any1sT0pMe

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar birşey dicem ama opelde bilmiyorum yaparmı varmı sistemi nasıl bilmiyorum biz REnaultlarda meganlarda daha çok olurdu megan 2 de mesela direksiyonu tam kırınca tak diye ses geliyordu biz direksiyon kovanının mafsalını civatasını sıkıyorduk yada değiştiriyorduk ses kesiliyordu aklıma geldi yazayım dedim...Ayrıca Berat bey direksiyon kuru tip direksiyon olup elektrik takviyeli direksiyonmu?

otto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
direksiyon servo değil. gücünü motordan alan hidrolik direksiyon
bakalım zaman ne gösterecek tekrarlarsa sorunu bulmadan yapamam çok sinir bozucu bi ses bulup kesmem lazım

zafzaf00

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
nooldu kardeş bir daha ses yaptımı sorun halloldumu 8 ay geçmiş üstünden...

otto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hiçbir sorun çıkarmadı çıt dahi demedi, ocak ayının başına kadar. ocağın ilk haftasıda sattım zaten arabyı şimdi vectra c aldım
traji komik bi durum oldu bu aracımdada aldıktan 1 haftasonra direksiyon arızası verdi gülsemmi ağlasammı bilemedim.

zafzaf00

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
geçmiş olsun sendeki de şans haa:)

bende değiştirecektim ama 200 e yakın fiyat çekiyorlar. değiştirmezsen bi problem olmaz dediler. (tıkırtı burçları için konuşuyorum...)
bunuda bi söktür sen o zaman:)