Dizel 15.000km Bakımı Bakarmısınız :)

bugrakorkmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
gmail.com
Merhaba arkadaşlar,
Aracım 14.500km oldu ve 15.000km bakımı ıcın bugun servısım ıle gorustum.
Dızel araclar ıcın 15.000 bakımı lıste fıyatı 525 TL imiş. Konusmalarımız sonrası 450TL ye ındıler.Bunun ıcerısınde
Mobil 1 tam sentetik 0-40 yag kullanacaklarını, bunun piyasanın en ıyısı oldugu bılgısı verıldı.Sızce bu yag bahsedıldıgı gıbı en ıyısımıdır?Tam sentetık yarı sentetık 10-30, 0-40 oranları tam nedır hıc bılgım yok.Bu kapsamda bılgı vermenızı rıca edecegım.Ayrıca fıyat sızce nasıl?
Degısecek dıger ıkı onemlı malzeme, karbon ve pıolen fıltresıymıs...

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Dizel 15.000km Bakımı Bakarmısınız :)

Buğra, araç 14500km boyunca hangi yağ ile kullanıldı, önemli olan nokta bu. Bugüne kadar x marka/model yağ ile kullanılan motorda oluşan faydalı kurum dünyanın en mükemmel yağına geçseniz bile o yağ tarafından sökülecek ve kendi kurumunu oluşturacak. İşte bu, bu işin gerçek otoriteleri/uzmanları tarafından kesinlikle kaçınılması ısrarla tavsiye edilen bir olay.  Bugüne kadar muhtemelen gm dexos2 5w30 ile kullanıldı ki bu yağ bile oldukça kaliteli. Ben olsam kesinlikle üzerindeki yağ ile devam etmelerini şart koşardım. Ama yağa dikkat edin 4-5 lik bidon olsun ve ilk siz açın varillerle gelen yağın ne olduğuna, ne kadar açıkta beklediğine ben güvenmiyorum. Servislerin işine geliyor böyle şeyler hangi yağı ucuza mal etmişlerse o en iyi yağ oluyor.

5 30 10 40 gibi değerler yağın akışkanlık ve dayanımını gösteriyor. Türkiye şartları için normal araçlarda 0-5/30-40 değerleri ideal.

thejazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benim bakımda Dexos kullanıldı. Fiyat 450,00 Tl. Değişen parçalar klasik, yağ filtresi, polen filtresi, hava filtresi.

bugrakorkmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
gmail.com

eketen link' Alıntı:
Buğra, araç 14500km boyunca hangi yağ ile kullanıldı, önemli olan nokta bu. Bugüne kadar x marka/model yağ ile kullanılan motorda oluşan faydalı kurum dünyanın en mükemmel yağına geçseniz bile o yağ tarafından sökülecek ve kendi kurumunu oluşturacak. İşte bu, bu işin gerçek otoriteleri/uzmanları tarafından kesinlikle kaçınılması ısrarla tavsiye edilen bir olay.  Bugüne kadar muhtemelen gm dexos2 5w30 ile kullanıldı ki bu yağ bile oldukça kaliteli. Ben olsam kesinlikle üzerindeki yağ ile devam etmelerini şart koşardım. Ama yağa dikkat edin 4-5 lik bidon olsun ve ilk siz açın varillerle gelen yağın ne olduğuna, ne kadar açıkta beklediğine ben güvenmiyorum. Servislerin işine geliyor böyle şeyler hangi yağı ucuza mal etmişlerse o en iyi yağ oluyor.

5 30 10 40 gibi değerler yağın akışkanlık ve dayanımını gösteriyor. Türkiye şartları için normal araçlarda 0-5/30-40 değerleri ideal.
Aracımı aldığımda üzerinde hangi marka yağ vardı bilmiyorum.şuana kadarda değiştirtmemiştim.Servis müdürü samimi arkadaşım, ısrarla Mobil1 öneriyor..0-40

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

İnternet elinde araştır yağ marka model değişimi/faydalı kurum diye, mutlaka denk gidersin. Servis müdürü arkadaşınız olması önemli değil. Neticede servis müdürü diye herşeyi bilmek durumunda olmayabilir. Bu benim tavsiyem, en doğrusunu siz bilirsiniz yine.

bugrakorkmaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
gmail.com

eketen link' Alıntı:
İnternet elinde araştır yağ marka model değişimi/faydalı kurum diye, mutlaka denk gidersin. Servis müdürü arkadaşınız olması önemli değil. Neticede servis müdürü diye herşeyi bilmek durumunda olmayabilir. Bu benim tavsiyem, en doğrusunu siz bilirsiniz yine.
Peki teşekkür ederim aydınlatıcı bilginizden dolayı.İnternette araştıracağım..

Burock3427

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Biraz güncelleyelim konuyu.

Bugün 15.000 bakımı Ataköy serviste yaptırdım. 550 TL. Yağ olarak Mobil 1 kullanıldı.

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aracım henüz 6 aylık ve 11.000 km'de omasına rağmen, (ilk yağ çok kirleneceği için)  ben geçtiğimiz Cumartesi ilk bakımı yaptırdım.. Dexos II yağ kullanıldı ve 425 TL ödedim...

Bu arada, bu hafta içerisinde;  Dacia Sandero Stepway 1.5 Dci kullanan arkadaşım da bu hafta ilk bakımını yaptırdı ve 270 TL ödedi... Mevzu aracın ucuz olması değil, biliyorsunuz bu motor Reanult üretimi ve bu bakım fiyatı onun için de geçerli...

Yazık bize be...

Burock3427

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

REC link' Alıntı:
Aracım henüz 6 aylık ve 11.000 km'de omasına rağmen, (ilk yağ çok kirleneceği için)  ben geçtiğimiz Cumartesi ilk bakımı yaptırdım.. Dexos II yağ kullanıldı ve 425 TL ödedim...

Tam anlamıyla 15 bin km bakımı ile aynı şeyler yapıldıysa kazık mı yedik acaba? Ben de yapılanlar yağ-yakıt-polen filtresi değişimi ve 4 lt mobil 1 yağ gerisi kıl tüy. Ama şu bir gerçek servislerden para kazanıyor bayiler araç satışları ile ayakta kalamazlar. Kapıyı 600 den açtılar pazarlıkla 550 olarak anlaştık.