Dpf

YILDIRIM

Kayıtlı Kullanıcı
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Saygılar..aracım crossland dizel otomatik.üç yıllık..görsellerde görüldüğü üzere hemen önde üstte partikül filtresi üstü ve turbo arasında kaçak gibi siyahlaşmalar ve turbo egzoz çıkışında hafif kusmalar oldu..daha yeni oldu.. garanti devam ettiği için hemen servisin yolunu tuttuk..servis inceledi ve bunun olağan olduğunu, sürekli kısa mesafe kullanıldığı için(ki malesef doğrudur)dpf nin dolup tıkanma yaptığını ve akabinde bunun kaçırma değil de bir nevi geri basma (mesela baca tıkandığıda sobanın geri basması gibi)durumu olduğunu ve bunun gibi çok araç geldiğini söyledi.. velhasıl kelam dpf yi cihaza takıp %90 üzeri dolu olduğunu ve %10 altına kadar boşaltıklarını söyleyip kaput içini de bir güzel temizleyip bizi gönderdiler.on gündür aracı nizami dağ bayır asfalt karışık ikiyüz üçyüz km kullandım herhangi bir kaçak duman is lekesi kusma vs görünmüyor...konu hakkında bilgi tecrübe fikir sahibi olan önerisi olan arkadaşlar varsa lütfen...bu arada.araç uzatılmış garantili ama bitmek üzere..

IMG_20231016_103113fb66288fb3c8c1f7.jpeg
IMG20231016101813972cf9eef568e077.jpeg
IMG2023101610175931125dfae22f80a6.jpeg

ksk

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Benim anlam veremedim, filtre %90 dolu ve araç dpf arıza ışığı yakmamis, ya da gizli rejenerasyon dedikleri kendi kendine temizleme olayına hiç mi girmedi acaba...

YILDIRIM

Kayıtlı Kullanıcı
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Benim anlam veremedim, filtre %90 dolu ve araç dpf arıza ışığı yakmamis, ya da gizli rejenerasyon dedikleri kendi kendine temizleme olayına hiç mi girmedi acaba...
Servis kaçak olsaydı uyarı ikaz verirdi dedi.dediğim gibi otm.araba olduğu için fazla ve uzunmesafe yüksek devirli kullanılmadığı için dpf kendini temizleyememiş olabilir dedik.

cenk artem

Kayıtlı Kullanıcı
38-Kayseri
Siteyi ziyaret et
polo aracım var. ben dpf ye bakmadım ama araba iki ayda bir kendi kendine yüksek devirde çalışıp temizlik yapıyor. zaten anlıyorsunuz bir şekilde normal rölanti harici çalışıyor araç 10 dakika maksimum sürüyor. sonra ses kesiliyor ve normale dönüyor. bu esnada aracı kapatmayın diye çok yerde bilgi okudum. bana denk gelirse ben bekliyorum eşim çocuğu okula götürüyor ona denk gelince o bekliyor temizlemesini. bu esnada çok yakıt tüketiyor bunu da anlıyorum.

sizin araç temizliğe başlıyor da siz temizlik devam ederken bilmeden aracı kapatıyorsanız eğer dolma devam edebilir.

YILDIRIM

Kayıtlı Kullanıcı
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
polo aracım var. ben dpf ye bakmadım ama araba iki ayda bir kendi kendine yüksek devirde çalışıp temizlik yapıyor. zaten anlıyorsunuz bir şekilde normal rölanti harici çalışıyor araç 10 dakika maksimum sürüyor. sonra ses kesiliyor ve normale dönüyor. bu esnada aracı kapatmayın diye çok yerde bilgi okudum. bana denk gelirse ben bekliyorum eşim çocuğu okula götürüyor ona denk gelince o bekliyor temizlemesini. bu esnada çok yakıt tüketiyor bunu da anlıyorum.

sizin araç temizliğe başlıyor da siz temizlik devam ederken bilmeden aracı kapatıyorsanız eğer dolma devam edebilir.
Sanırım bizim araçlarda bu özellik yok.manuel yapılmak zorunda. servis ustası demişti..İki üç ayda bir uygun bir güzergah seçilip 20-25 km 3.500 ve üzeri devirde aralıksız kullanılacak....bu sayede partikül filtresi kendini temizleyecek...ama biz bunu ıygulayamadık...çok zor sahibi olduğumuz için bağırtmaya kıyamadık...şimdi cefasını çekiyoruz..