easytronik şanzuman kullanımı

ecendi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar bugun bır bılgı ogrendım ne kadar dogrudur sızlere sormak istedim.Bu easytronık vıtesı herzaman manuel modda kullanılması bır sorun yaratırmı???ben annemden dolayı bu şanzumanı satın aldım ve otomotık kullanımı hiç sevmem o yuzden herzaman manuel modda kullanıyorum.bu bir sorun teşkil edermi,herhangi??????

saygılarımla.

sararmen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hayır etmez tabii, zaten edecek bir durum olsa hiç manuel modda kullanım imkanı vermezdi...Bu şanzımanların en büyük özelliğidir o hem otomatik, hemde manuel kullanım tarzı...

Zaten manuel kullanımda değişen bir şey yok, o vitesi siz atmasanız, beyin devreye girip attıracak...Yani itilen,devreye giren yine aynı anda aynı motor..Siz sadece komuta eden beynin yerine alıyorsunuz o kadar...Mekanik planda her şey aynı devam ediyor...

sadece easytronicle ilgili bazı detayları unutmayın..

1. Park halinde her zaman ' N ' konumunda bırakıp el frenini çekin...
A da ya da R de bırakmak uzun vadede şanzımana ciddi zarar veriyor..
2. Kullanırken hiç bir zaman geri kaçırmamaya dikkat edin...Yokuş ve benzeri eğimlerde 2 kuralı mutlaka uygulayın..Ya el freni ile kalkın, ya da sol ayakla frene basıp, sağla gazı verip öyle kalkış yapın...Yeterki geri kaçmasın .....Bu da servise gelen easytronic araç arızalarının baş sebebidir...

Easytronic aracı kullanırken kalkışta fazla gazla vites değişimlerini uygulamayın..Yani 'A' modundayken hafif gaz verip kalktığınızda vites geçmeden hemen önce ayağınızı bir miktar gazdan çekin....İnanılmaz bir şekilde yumuşak bir geçiş olduğunu göreceksiniz...Hatta hiç sarsıntı ve yığılmasız..zaten bu kuralı deneyin, zaman içerisinde vites geçmeden hemen önce ayağınız alışıp gazdan çekiceksiniz ve rahat geçişlerle...Bu kuralla ilgili bir notta yakıt tasarrufu ile ilgili....Bunu uygulayın inanılmaz az benzin harcarsınız, çünkü araç zorlanmadığını anlayıp, sürekli bir üst vitese geçecek, komple mekanik v.b aksamları da minimum düzeyde yıpratmış olursunuz... Ben meriva 1.6 aracımla bu sayede 100 km de yaklaşık şehir içi 7.5 litre benzin yakıyorum...yani 100 milyonluk benzinle şehir içi 450 kilometre gidiyorum...

ecendi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
çok teşşekkür ederim salih bey.bu fıkırlerı denıyecegım.iyi günler

ezgene

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
65000 de eaystonic aracım vardı .bir defa bile sorun cıkarmadı.o kadar yol yapmasına ragmen.

ecendi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sağlıklı derken post44 devrındemı demek ıstedın?ben bazen gaza gelıp şişiyorum arabayı 3500-4000 falan sonra gecıyorum bu durum sorun yaratır dımı? tam acıklarmısın?? çok saolun arkadaslar.

ezgene

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ne 4000 i ya....6000 6500 oluyordu...:) o kadar korkma.her zaman degil tabi.arasıra.

ecendi

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim dizel arkadasım son devir saati 6000:) ondan ben 4000 yazdım..