el freni butonu

Khan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: el freni butonu

Keşke bu kadar ortalığa koymasalarmış madem.. Tehlikeli olabilir diye düşünüyorum.

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Khan link' Alıntı:
Keşke bu kadar ortalığa koymasalarmış madem.. Tehlikeli olabilir diye düşünüyorum.

Arabalarla biraz ilgili bir ufaklığınız var ise bende tehlikeli olabileceğini düşünüyorum ama yetişkin bir arakadaşta sürücüden habersiz böyle bir olaya kalkışmaz herhalde  :)

thejazz

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benimde ufak oğlum olduğundan en çok tedirginlik yaşadığım konu. Bizimki maalesef çocuk koltuğuna oturmayı hiç sevmiyor, en fazla yarım saat sonra başlıyor huysuzlanmaya. Ondan sonrada ufaklığı durdurana Allah sabır versin :) Bu konuda eşime  thnxx :D
Düşük süratlerde denedim bayaa sert frenaj yaptı araç. 30 km ile falandır. Yüksek hızlarda denemeye cesaret edemedim açıkcası.

dinojasie

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

yalnız şöyle ufak bir ayrıntıyı paylaşayım. El freni butonunu 2-3 sn çekili tutmanız durumunda devreye giriyor diye biliyorum. En azından ben 40-50 ile denedigimde bu şekilde gerçekleşti. anlık çekme durumunda işlevsiz

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

MeRt link' Alıntı:
...yüksek hızlarda çekili olarak tutulduğunda aracın hızını aniden değil yavaş yavaş azaltıyor denmişti ama denemeye cesaret edemedim bir türlü  :)

Ben 90 km/sa hızla giderken denedim (yol boştu tabii ki). Araç çok sert bir şekilde fren yaptı, fren pedalını köklesem bile o kadar sert duracağını tahmin etmiyorum. Ama frenleme sert olmasına rağmen kontrol hala sürücüde oluyor. Bu gibi bir durumda araç içinde emniyet kemeri takılı olmayan yolcular ön konsola (veya ön koltuğun arkasına) yapışırlar bence. Tuşu kaldırdığınız anda değil yaklaşık 2 saniye sonra devreye giriyor sistem.

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

xylent link' Alıntı:
[quote author=MeRt link=topic=2646.msg57554#msg57554 date=1321539167]
...yüksek hızlarda çekili olarak tutulduğunda aracın hızını aniden değil yavaş yavaş azaltıyor denmişti ama denemeye cesaret edemedim bir türlü  :)

Ben 90 km/sa hızla giderken denedim (yol boştu tabii ki). Araç çok sert bir şekilde fren yaptı, fren pedalını köklesem bile o kadar sert duracağını tahmin etmiyorum. Ama frenleme sert olmasına rağmen kontrol hala sürücüde oluyor. Bu gibi bir durumda araç içinde emniyet kemeri takılı olmayan yolcular ön konsola (veya ön koltuğun arkasına) yapışırlar bence. Tuşu kaldırdığınız anda değil yaklaşık 2 saniye sonra devreye giriyor sistem.
[/quote]

Yüksek bir hızda deneme yapmadığım için sadece ustaların söylediği ve forumda konuşulanlar ölçüsünde biliyorum konuyu.
Kısa zaman içinde bende boş bir alanda denemeyi düşünüyorum o zaman gerçek tecrübemi bende paylaşırım ama dediğiniz gibi yüksek hızlarda mekanik el freni gibi tepki veriyorsa tehlikeli olacağı aşikar.

xylent

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

MeRt link' Alıntı:
...ama dediğiniz gibi yüksek hızlarda mekanik el freni gibi tepki veriyorsa tehlikeli olacağı aşikar.

Hayır, aslında ben bunu kastetmemiştim. Yüksek hızda mekanik el freni gibi tepki verse aracın durması çok daha uzun zaman alır zaten; çünkü tekerlekler kilitleniyor ve yol üzerinde kaymaya başlıyorsunuz bu durumda. Ayrıca yine tekerlekler kilitlendiği için en ufak bir direksiyon hamlesinde araç savrulabilir. Bu gibi sorunlar elektronik el freninde olmuyor. Araç sanki ayak freni kullanıyormuşsunuz gibi duruyor; ancak sanki daha da sert duruyor gibi geldi bana. Belki de ayak frenine o kadar sert basmamışımdır hiç.

Başka bir yerde şöyle okuduğumu hatırlıyorum: Elektronik el freni araç 30 km/sa hıza inene kadar ayak freni gibi (abs kullanarak, tekerlekleri kilitlemeden), sonrasında ise el freni gibi (tekerlekleri kilitleyerek) işler. Bu ifadenin ne kadar doğru olduğundan emin değilim. Bana araç durana kadar ayak freni şeklinde işliyor gibi geldi açıkçası.

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ben kullandım 80 civarı çok sert ve abs devreye girerek fren yapıyor ama tabi durana kadar kullanmadım beklemiyordum çünkü bu kadar güçlü bir kezde 25-30 civarı yaptım yine sert fren gibi geldi yani normal el freni gibi bir tepki vermedi araç

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

xylent link' Alıntı:
[quote author=MeRt link=topic=2646.msg57961#msg57961 date=1321629373]
...ama dediğiniz gibi yüksek hızlarda mekanik el freni gibi tepki veriyorsa tehlikeli olacağı aşikar.

Hayır, aslında ben bunu kastetmemiştim. Yüksek hızda mekanik el freni gibi tepki verse aracın durması çok daha uzun zaman alır zaten; çünkü tekerlekler kilitleniyor ve yol üzerinde kaymaya başlıyorsunuz bu durumda. Ayrıca yine tekerlekler kilitlendiği için en ufak bir direksiyon hamlesinde araç savrulabilir. Bu gibi sorunlar elektronik el freninde olmuyor. Araç sanki ayak freni kullanıyormuşsunuz gibi duruyor; ancak sanki daha da sert duruyor gibi geldi bana. Belki de ayak frenine o kadar sert basmamışımdır hiç.

Başka bir yerde şöyle okuduğumu hatırlıyorum: Elektronik el freni araç 30 km/sa hıza inene kadar ayak freni gibi (abs kullanarak, tekerlekleri kilitlemeden), sonrasında ise el freni gibi (tekerlekleri kilitleyerek) işler. Bu ifadenin ne kadar doğru olduğundan emin değilim. Bana araç durana kadar ayak freni şeklinde işliyor gibi geldi açıkçası.
[/quote]

Ben yanlış anlamışım demek ki, bunu duyduğuma sevindim.
Sizinde dediğiniz gibi yüksek hızlarda istem dışı, sürücünün insiyatifinde olmadan kullanıldığında mekanik el freni gibi tepki verse çok tehlikeli durumlara yol açabilirdi.

BÜLENT.

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

elınızı cekıp bırakırsanız bırsey olmuyor .ekranda el frenını ındırın yazıyor..ama elınızle cekılı tutarsanız bırakana kadar frenleme yapıyor.