engelliye sağlanan ötv indirimi ile ilgili ??

alsef

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar %90 ın üzerinde engellilik raporu olan engelliye sıfır araç alırken sağlanan ötv indirimi hesaplanırken, aracın fiyatı yaklaşık olarak 1,37 ye bölünerek bulunuyormuş ve 5 sene bandrol den muaf oluyorlarmış..peki bu artılarının yanında başka artılar da varmıdır? engelliye araç alırken kredi kullanımı için prosedür nasıldır?(engelli kredi çekemez bildiğim kadarıyla, ozaman kredi çekecek kişi otomobil kredisi düşük fazilerinden faydalanamayacakmı ) ve aracı kimler kullanabilir..bu konularda bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlar yorumlarınızı bekliyorum..bir engelli kardeşiyim ve böyle güzel bir hak varsa yararlanmak isterim..
teşekkürler, saygılar..

alperd

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ayrıntılı bilgim yok ama engelli bir arkadaşım yeni araç almak için bu indirime güvenmişti aracını satmıştı yenisini alırken de indirimin artık yapılmadığını öğrenmiş ve aylarca arabasız kalmıştı bütçeyi denkleştirdi daha geçenlerde alabildi aracını bildiğim kadarıyla indirimden faydalanamadı yani ama yanlış bilgi vermeyim engellilik raporunda yüzde kaç engellilik vardır bunun etkisi nedir indirim tamamen mi kalktı kısmen mi bilmiyorum...

karabek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle fiyat bilgisi edinin size özem imkanları öğrenin bayiye öyle gidin bayiye kafadan indirimli alacam derseniz farklı yönlendiriyorlar fahis fiyat çekiyor elegance yok essentia sedan yok sw falan değisik değisik isler yapıyorlar

ulas79

Kayıtlı Kullanıcı
09-Aydın
Siteyi ziyaret et
dediğiniz gibi rakam 1,37 bölünüyor ve o fiyattan satılıyor. eğer kardeşinizin %90 engeli varsa (bu engel oranını devletin belirlediği hastanelerden alacağınız raporla öğrenmenizlazım )alabilirsiniz.aracı 1. dereceden akrabalar kullana bilir abi ,kardeş ,baba ,anne gibi.senelik mtv vermiyor engelli araçları bu vergiden muaflar.birde tüv muayenesinde öncelik hakkı var engelli araçlarının.

cagri1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.insigniateam.com
aracı kardeşiniz için mi kullanacaksınız? eğer kendinize alıyorsanız belirtmek isterim, bu tür işlere kesinlikle karşıyım, pekte hayırlı bir iş olduğu söylenemez:)

falcon_78

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sefa bey bundan 6 ay kadar önce bir tanıdığımız engelli pşduğu iöiçin astra 1.3 easy aldı engelli dışında aracı başka kimse kullanamıyor o da şöyle ki eğer öocuğunuz yada bakmakla yüşümlü olduğunuz kişi engelliyse onun velisi olarak siz kullanabiliyorsunuz ama engelli ve engelleri haricinde araç kullanmaya bir sıkıntısı yoksa (18 yaş akıl sağlığı yada aracı kullanamayacak ama araç gereksinimi olanlar hariç) aracı engelli kişi haricinde olamayanlar kullanamıyor ayrıca engelli kişilere h tipi ehliyet isteniyorr

normal araç kredilerinden faydalanabiliyorsunuz ama aracı aldığınız indirimli fiyat üzerinden

6 ay kadar önce astra 1.3 easy esantia konfor paketli araç satış fiyatı 38.000 tl idi indirimlerle beraber 28 alındı

alsef

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracı tabiki abim başta olmak üzere hepimiz için alıyoruz..abim araç kullanamayacak durumda ( psikolojik rahatsız )..Sahtekarlıkla yapılan hertürlü alışverişe, hertürlü haksız kazanca, bir müslüman olarak hepimiz karşıyız.

alsef

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ali arkadaşım verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim..Bende baya araştırdım, abim şizofren ve dolayısıyla kendisi ehliyet alabilecek durumda değil..aracı onun adına abisi,kardeşi,annesi babası kullanabiliyor.ben şuan 35000 cvarı bir aracı sanırım 24500 civarına alabileceğim.ama kredi 24500 üzerinden hesaplanacaksa çok fazla bir kredi çekme imkanım olmayacak sanırım..5 sene bandrol ödenmiyor bunu biliyorum..bunun dışında başka bir artısı varmı acaba bilginiz varmı?paylaşımlarınız için çok teşekkürler..

Experience

Kayıtlı Kullanıcı
07-Antalya
Siteyi ziyaret et
Öncelikle bandrolden 5 sene değil kullandığınız sürece muhafsınız. Sadece aracı 5 sene boyunca normal bir kullanıcıya satamıyorsunuz. Satmanız durumunda ötv'sinin de ödenmesi gerekiyor. Ama dilerseniz yine engelli olan birine satabiliyorsunuz 5 sene sınırı olmadan. Engellilik derecesiyle ilgili kısmını bilmiyorum ancak anladığım kadarıyla siz zaten bakmaya yükümlü olduğunuz kişi için alacağınızdan, arabayı siz kullanabilirsiniz. Ancak engelli kişinin kendisinin kullandığı durumlarda, o kişiden başkası kullanamıyor, tespit edilmesi durumunda araç çekilebiliyor.
Fiyatın hesaplanması ise şu şekilde. Aracın normal fiyatındaki ötv alınmıyor (yani %37lik kısmı) ancak araç fabrika fiyatının %18 i kadar kdv alınıyor ve plaka masrafı da eklendikten sonra aracın fiyatı çıkıyor. Kdv hesaplanmasına dikkat edin derim. Engelli arabayı kendisi alıyorsa bu şekilde oluyor işlem. Ancak başkası adına alınca değişiyorsa bilemiyorum, ama degişecegini sanmıyorum.

junioryay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.realkrom.com
Arkadaşlar bir kere bu iş öyle kolay değil. İki gözü görmeyen adama bile % 86 dan fazla oran vermiyorlar. Heleki psikolojik rahatsız falan hiç öyle heveslenmeyin. Etrafımda birkaç arkadaşım denedi ve hüsran oldu. Kısaca yakın akrabanız çok çok engelli değilse hiç uğraşmayın.