ESP li araçlar ve Hill Holder hakkında

OKAS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba ,

Bir arkadaşımın söylediğine göre bazı ESP li araçlarda yokuş kalkış destek özelliği (Hill Holder) ECU dan aktif edilebiliyormuş , bunun bir doğruluğu var mı? Aracı eşim kullandığında açıkcası bu özelliğe ihtiyacımız oluyor. Bu arada aracım 2013 model Astra 1.6 J Edition.

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba ,

Bir arkadaşımın söylediğine göre bazı ESP li araçlarda yokuş kalkış destek özelliği (Hill Holder) ECU dan aktif edilebiliyormuş , bunun bir doğruluğu var mı? Aracı eşim kullandığında açıkcası bu özelliğe ihtiyacımız oluyor. Bu arada aracım 2013 model Astra 1.6 J Edition.

Esp beyni ve yanal kayma sensörü değişmeden aktivasyon olmaz . Aracınızda o parçalar varsa zaten aktif gelirdi fabrikadan .

OKAS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Esp beyni ve yanal kayma sensörü değişmeden aktivasyon olmaz . Aracınızda o parçalar varsa zaten aktif gelirdi fabrikadan .

Başka foruma link vermek doğrumu bilmiyorum ancak aşağıda verdiğim adreste focus için bunu yapmışlar. Bahsettiğiniz parçalar araçta olup da deaktif konumda olabilirler mi? Mesela aracımda paketinden dolayı arkada hoperlör yok ama kabloları çekilmiş durumda.

https://www.focusclubtr.com/topic/7...getirilebilen-özellikler-hill-holder-eklendi/

Kerim Avcı

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Linkte tamamen saçmalamislar. Olan özellikleri aktif etmeye çalışmışlar. Fordlari gayet iyi tanırım ve samimi servis çalışanı arkadaş var. Yokuş kalkış ayarla eklenmez. esp hepsinde mevcut. Sadece baz pakete far anahtarı değişerek ön sis eklenir.

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Başka foruma link vermek doğrumu bilmiyorum ancak aşağıda verdiğim adreste focus için bunu yapmışlar. Bahsettiğiniz parçalar araçta olup da deaktif konumda olabilirler mi? Mesela aracımda paketinden dolayı arkada hoperlör yok ama kabloları çekilmiş durumda.

https://www.focusclubtr.com/topic/7...getirilebilen-özellikler-hill-holder-eklendi/

Size katılıyorum verdiğiniz örnek üzerinden açıklayayım. Aracınızda arka hoparlör yok ve kablosu var bu gayet çok karşılaşılan durum . Sizin sorduğunuz ESP ve yokuş kalkış aktivasyon olayını gelin hoparlöre indirgeyelim ;) . Sorunuz bu durumda şu şekle geliyor . Aracım da arka hoparlör takılı ancak fabrika bunu aktif etmemiş nasıl aktif ederim ? Bu mümkün değil fabrika neden hoparlör takıp aktif etmesin yani bir özelliğin donanım eklenerek açılması yani kablosunun olması ile diyagnostik cihazı ile özellik aktivasyonu ayrı şeyler .

Bu arada ben aracıma sonradan ESP ve yokuş kalkış desteği yaptım ;)
İnşallah anlatabildim :)

OKAS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Size katılıyorum verdiğiniz örnek üzerinden açıklayayım. Aracınızda arka hoparlör yok ve kablosu var bu gayet çok karşılaşılan durum . Sizin sorduğunuz ESP ve yokuş kalkış aktivasyon olayını gelin hoparlöre indirgeyelim ;) . Sorunuz bu durumda şu şekle geliyor . Aracım da arka hoparlör takılı ancak fabrika bunu aktif etmemiş nasıl aktif ederim ? Bu mümkün değil fabrika neden hoparlör takıp aktif etmesin yani bir özelliğin donanım eklenerek açılması yani kablosunun olması ile diyagnostik cihazı ile özellik aktivasyonu ayrı şeyler .

Tamam bu dediğiniz gibi mümkün olmayabilir ancak aktif etmemesinin sebebi , bir üst pakette aktif edip bize daha yüksek paraya satma amacıyla olabilir mi? diye geçiyor aklımdan :)

Ayrıca siz nasıl taktırdınız bilgi verebilir misiniz?

Son düzenleme:

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ESP sensörlerini ve ona uygun ECU'yu taktıktan sonra zaten bişey kalmıyor ki?
Üretici için zaten maliyeti oluşturan şey bu ekstra donanım.

Yani şuna geliyor, aktivasyonla kapatacak olsa bir daha niye sensörleri ve elektronik aksamı monte etsin araca. Zaten maliyeti düşürmek için ESP yok veya yokuş kalkış desteği yok diyor.

OKAS

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ESP sensörlerini ve ona uygun ECU'yu taktıktan sonra zaten bişey kalmıyor ki?
Üretici için zaten maliyeti oluşturan şey bu ekstra donanım.

Yani şuna geliyor, aktivasyonla kapatacak olsa bir daha niye sensörleri ve elektronik aksamı monte etsin araca. Zaten maliyeti düşürmek için ESP yok veya yokuş kalkış desteği yok diyor.

Benim anlamadığım ESP donanımı , hill holder ı çalıştıracak donanımla aynı değil mi , hill holder olan araçlarda esp donanımı dışında başka ne takılıyor ekstradan. Benim aracımda ESP var ne yapmam gerekir ki Hill Holder özelliği de ekleyebiliyim bu mümkün mü bunu öğrenmek istiyorum.

tcoban

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aynı değil ABS beyni ve ESP sensörünün ona uygun olması gerekiyor