Eurodizel yerine V-Power

harrun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Eurodizel yerine V-Power

Shell zamanında kullanmıştım.Maalesef km yaptırmıyor.Çabuk bitiyor.Opet ve BP ben yakıt aldığımda diğerlerine göre daha fazla km yaptırıyor.

Burock3427

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

hrnaltinsoy link' Alıntı:
Shell zamanında kullanmıştım.Maalesef km yaptırmıyor.Çabuk bitiyor.Opet ve BP ben yakıt aldığımda diğerlerine göre daha fazla km yaptırıyor.

Opette pek bir şey olmadı ama BP Acarlardan aldım bir kere eşim bile fark etti motor niye böyle traktör gibi çalışıyor dedi????

eketen

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Hoşgeldiniz. Keyifli vakitler.

EuroDiesel yakıt Euro3 normunda, EN590 no'lu AB standartındaki 350ppm kükürt oranına sahip yakıttır.  Euro Dizelde Kükürt oranı kırsal motorin diye geçen mazottaki 7000 ppm yerine sadece 350 ppm dir. Kükürt yani sülfat yanma esnasında havadaki oksijen ve yakıttaki hidrojenle birleşek H2SO4 (kükürt asidi) oluşturuyor. Bu asit ise yeni nesil dizel motorlarda aşındırıcı olması nedeniyle tavsiye edilmiyor, motor yağına karıştığı için de motor yağı çok çabuk kirlenip görev yapamaz hale geliyor. Ayrıca euro dizel de sülfür atığı ve partikül miktarı azalıyor ki partikül filtresi için şart.

Bir de setan sayısı denen kavram var. Setan sayısı yakıtın tutuşma kalitesinin ifadesidir. Setan sayısı yüksek yakıt tutuşmaya daha elverişli demektir. Yüksek setan sayısı sesi azaltır, soğukta çalışma performansını artırır, emisyon değerlerini iyileştirir. Hava yakıt karışımı daha düşük sıkıştırma oranında tutuşur. Yani yanma odasındaki patlamaya daha hafif şekilde ulaşılacağı için ses azalır. Yine EN 590 no lu standartta setan sayısının 51 den yukarıda olması gerektiği geçer. Setan sayısının çok yüksek olması ise egzos supaplarının ve piston tepelerinin erimelerine sebep olur. Bu yüzden ne olduğu bilinmeyen mazottan uzak durulması gerekir. :) 

Kalın yakıt uzun km yapar, seslidir. İnce yakıt az km yapar ama sessiz çalışır ve performanslıdır.

Shell v-power, opet ultra force, total Excellium kaliteli, katkılı euro dizel yakıtlardır. Ancak herşeyden önemlisi marka değil aldığınız istasyonun ne kadar kaliteli olduğudur. ;) 

gradient

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Teşekkürler Emre (Bu arada teşekkür butonuna da bastım tabii  ;) )

TonyDanza

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

eketen link' Alıntı:
Hoşgeldiniz. Keyifli vakitler.

EuroDiesel yakıt Euro3 normunda, EN590 no'lu AB standartındaki 350ppm kükürt oranına sahip yakıttır.  Euro Dizelde Kükürt oranı kırsal motorin diye geçen mazottaki 7000 ppm yerine sadece 350 ppm dir. Kükürt yani sülfat yanma esnasında havadaki oksijen ve yakıttaki hidrojenle birleşek H2SO4 (kükürt asidi) oluşturuyor. Bu asit ise yeni nesil dizel motorlarda aşındırıcı olması nedeniyle tavsiye edilmiyor, motor yağına karıştığı için de motor yağı çok çabuk kirlenip görev yapamaz hale geliyor. Ayrıca euro dizel de sülfür atığı ve partikül miktarı azalıyor ki partikül filtresi için şart.

Bir de setan sayısı denen kavram var. Setan sayısı yakıtın tutuşma kalitesinin ifadesidir. Setan sayısı yüksek yakıt tutuşmaya daha elverişli demektir. Yüksek setan sayısı sesi azaltır, soğukta çalışma performansını artırır, emisyon değerlerini iyileştirir. Hava yakıt karışımı daha düşük sıkıştırma oranında tutuşur. Yani yanma odasındaki patlamaya daha hafif şekilde ulaşılacağı için ses azalır. Yine EN 590 no lu standartta setan sayısının 51 den yukarıda olması gerektiği geçer. Setan sayısının çok yüksek olması ise egzos supaplarının ve piston tepelerinin erimelerine sebep olur. Bu yüzden ne olduğu bilinmeyen mazottan uzak durulması gerekir. :) 

Kalın yakıt uzun km yapar, seslidir. İnce yakıt az km yapar ama sessiz çalışır ve performanslıdır.

Shell v-power, opet ultra force, total Excellium kaliteli, katkılı euro dizel yakıtlardır. Ancak herşeyden önemlisi marka değil aldığınız istasyonun ne kadar kaliteli olduğudur. ;) 

Emre bey teşekkürler vaktiniz için harika bilgiler, istasyon konusunda da haklısınız bu konu biraz bireysel deneyime bakıyor artık deneyip hangisi iyi görmek lazım :)

dreamofice

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben v- power alıyorum şimdiye dek bir problem olmadı bir kaç kez opet'den ve bp'den de aldım bir fark göremedim fark oldugunu da zannetmıyorum; şu ıstasyonun yakıtı çok götürdü şunun ki çok seslı calıstırdı yorumları ilginc gelıyor bana psıkolojık olabılır bu tür nüanslar; varsa ama gerçekten daha çok götüren bir marka onu kullanalım!
  Bu arada kırmızı çok yakısmıs araca hayırlı olsun bir kaç fotosunu paylaşabılır misiniz?

TonyDanza

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dreamofice link' Alıntı:
Ben v- power alıyorum şimdiye dek bir problem olmadı bir kaç kez opet'den ve bp'den de aldım bir fark göremedim fark oldugunu da zannetmıyorum; şu ıstasyonun yakıtı çok götürdü şunun ki çok seslı calıstırdı yorumları ilginc gelıyor bana psıkolojık olabılır bu tür nüanslar; varsa ama gerçekten daha çok götüren bir marka onu kullanalım!
  Bu arada kırmızı çok yakısmıs araca hayırlı olsun bir kaç fotosunu paylaşabılır misiniz?

ևok teşekkür ediyorum ben de çok seviyorum aracımı maalesef henüz istediğim gibi fotolarını çekemedim iyi makine ile, boya korumadan sonra yıkatamadım şuan biraz kirli ama en kısa zamanda halledicem şimdilik galeriden teslim alırken plakalı ve plakasız hallerinin ayaküstü telefonla çektiğim 2 fotosunu paylaşıyorum  :) plakasız daha bir agresif/sportif olduğunu düşünüyorum

https://www.dropbox.com/s/5i7wheddcej8l4z/as02.jpg

https://www.dropbox.com/s/wvyven8bs9qzs1w/ast01.jpg?m

Burock3427

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

dreamofice link' Alıntı:

Kesinlikle psikolojik değil yakıtlar arasındaki fark. Anlattığım gibi eşim her zamankinden farklı olarak BP den mazot aldığımı bilmiyorken aracın ışıklarda beklerken normalden daha sesli çalıştığını farketmişti ki bizler kadar motoru filan dinleyen birisi değildir. Yakıtı aldığım istasyonda kenarıda köşede kalmış bir istasyon olmayıp bilinen bir istasyon.

Saygılar,

qalias

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Merhaba Sayın Tonytanza acaba yakıt tüketiminiz hakkında biraz bilgi verebilir misiniz ?Bende Ankarada şehir içinde araba kullanıyorum ve yakıt tüketimim 6.8 civarında,siz de 5.7 imiş sanırım.Acaba nasıl koşullarda (trafikte ) araba kullanıyorsunuz ? Bu bilgilere göre servise gidip görüşme yapmayı düşünüyorum. Ayrıca aracınız hayırlı olsun renk seçimi çok güzel ;)