>>> Evet Arkadaşlar Direksiyon Kumanda Sorununuzu çözüyorum..

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com

Evet arkadaşlar herkese merhaba. Bi çok arkadaşımızdan bu konuyla ilğili PM aldım ve bi çoğunuzun sorunu olan direksiyon kumanda sorununuz üzerine çalışmalarım devam ediyor.

Opel aracında normalde CAR400, CDR500, CCR600, CCR800 takılı olanlar için
Aşağıda dreksiyon simgelerini ve kumanda sistemini görüyorsunuz.
dreksyonkontrolvs5.jpg

Alta ise SONY ve Pioneer in uyumlu direksiyon kontrol şemasını görüyorsunuz.

sonyxs7.jpg

Direksiyon tuşlarına dokunmadan direkt Teyp kısmının arkasına gelen uçlardan ara aparat ile olayı bitireceğim hayırlısıyla. Ama opel'in kumanda sistemindeki değerler çok farklı. Olmadı PIC programlama ile deneyeceğim.

Ama şöyle bi sorunum oluştu gören arkadaşlar biliyordur Ben kendi orjinal teybimi kullanıyorum. Arabamda Pioneer mp3 CD çalar takılıydı CD arşiviyle felan ugraşmamak için onu söktüm yerine orjinal teybime aux yaptım tüm arşivim kibrit kutusu kadar olan mp3 playerimde neyse elimdeki pionner teybi kardeşim araç aldığı için ona gönderdim. Ankara istanbul da olsam forumdan bi arkadaş ile çözerdik konuyu ama ters bi yerdeyim şu anda. Ama çalışmalarım devam ediyor.

pioneer veya sony teyplerinizin arka soket simgelerini koyarmısınız arada çok farkılı soketler varmı bakalım.
Yada kaç kişinin teybinin arka soketinde veya kablolarında AD girişi var.?

Ayrıca bu çalışmalarım sırasında değiştirdiğiniz teybin Ortadaki ekrana da baglanabildiğini buldum

omlubzo5.jpg

Soket baglantılarınızı aşağıdaki şekilde ekleyebilirmisiniz.
car400_pin.jpg

BU arada es geçtim direksiyonunda kumanda olmayan ve orjinal teybine Kumanda yapmak isteyen arkadaşlar da yukarıdaki devreyi kullanabilirler. Ama en temizi çıkmacılardan Kumanda tuşları olan bi dreksiyon almak.

Irmscher Astra

Son düzenleme:

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Evet arkadaşlar herkese merhaba. Bi çok arkadaşımızdan bu konuyla ilğili PM aldım ve bi çoğunuzun sorunu olan direksiyon kumanda sorununuz üzerine çalışmalarım devam ediyor.

Opel aracında normalde CAR400, CDR500, CCR600, CCR800 takılı olanlar için
Aşağıda dreksiyon simgelerini ve kumanda sistemini görüyorsunuz.
dreksyonkontrolvs5.jpg

Alta ise SONY ve Pioneer in uyumlu direksiyon kontrol şemasını görüyorsunuz.

sonyxs7.jpg

Direksiyon tuşlarına dokunmadan direkt Teyp kısmının arkasına gelen uçlardan ara aparat ile olayı bitireceğim hayırlısıyla. Ama opel'in kumanda sistemindeki değerler çok farklı. Olmadı PIC programlama ile deneyeceğim.

Ama şöyle bi sorunum oluştu gören arkadaşlar biliyordur Ben kendi orjinal teybimi kullanıyorum. Arabamda Pionner mp3 CD çalar takılıydı CD arşiviyle felan ugraşmamak için onu söktüm yerine orjinal teybime aux yaptım tüm arşivim kibrit kutusu kadar olan mp3 playerimde neyse elimdeki pionner teybi kardeşim araç aldığı için ona gönderdim. Ankara istanbul da olsam forumdan bi arkadaş ile çözerdik konuyu ama ters bi yerdeyim şu anda. Ama çalışmalarım devam ediyor.

Araç kısmı bitti sayılır.
pioneer veya sony teyplerinizin arka soket simgelerini koyarmısınız arada çok farkılı soketler varmı bakalım.
Yada kaç kişinin teybinin arka soketinde veya kablolarında AD girişi var.?
abi pioneri benimde var bende isterem siraya al beni :D
ad girişini anlamam pioneerin ustundeki orjınal soketi arabnın ustundeki sokete takıyorum ve orjınal soket 3 lu cengiz abi arabanin ustundeki pioneerin kisi 2 li soket takınca orjınal ustundeki soket bosa kalıyo
sanırım boşa kalan kumanda düzenegi için

Son düzenleme:

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Yok burak üsteki sokette ekran baglantıları ve araç tefonu baglantıları var
kontrol kablosu aşağıda.

Arka soket baglantılarınızı aşağıdaki şekilde verebilirmisiniz.

car400_pin.jpg

Son düzenleme:

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
benim aklımdan çok geçti ama pıc ile baya uğraşmak gerekiyor. yeterince pıcte bilmiyorum zaten:( yardım edeceğim bişe varsa her türlü yardıma hazırım abi. perşmebe sınawlarım bitiyo ve boşum. memlekette olacağım

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
cengiz abi teyıpın kullanma klavuzunda varmıdır arabanın ustundekını sökmem zor pazartesı sokturcem anfi cikişi cızırtı yapıyo o soketi nin resmini ustunu cekerim resmı koyarim abi

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
benim aklımdan çok geçti ama pıc ile baya uğraşmak gerekiyor. yeterince pıcte bilmiyorum zaten:( yardım edeceğim bişe varsa her türlü yardıma hazırım abi. perşmebe sınawlarım bitiyo ve boşum. memlekette olacağım

Burak klavuzundaki şemaları ben nasıl bilim ona senin bakman lazım:)

Aslında dreksyonun içindeki drençleri uygun değerler ile değiştrmek yeteri ama onu herkes yapamaz. + ilerde orjinal teyp takıldığında degerler uymayacağı için kumanda yine iptal olur.
Ben Orjinalliği bozmadan herkes için standart oabilecek bir baglantı yapmaya çalışıyorum.
PIC tuşlardan gelen değerleri algılayıp pioneer e karşıık gelen değerleri çıkarsın yeter. Bu işin başka türlü çözümü yok zaten.

Son düzenleme:

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com

Aslında dreksyonun içindeki drençleri uygun değerler ile değiştrmek yeteri ama onu herkes yapamaz. + ilerde orjinal teyp takıldığında degerler uymayacağı için kumanda yine iptal olur.
Ben Orjinalliği bozmadan herkes için standart oabilecek bir baglantı yapmaya çalışıyorum.
PIC tuşlardan gelen değerleri algılayıp pioneer e karşıık gelen değerleri çıkarsın yeter. Bu işin başka türlü çözümü yok zaten.
tamam abi tabiki ben bakmam lazım foto cekerim nete koyarim varsa:D

marikan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ben direksiyondan sinyal gönderen devreyi yaptım ama pionner teyp hakkında hiç bilgim yok. aslında pıc'e bile gerek yok. bir decoder ve bir encoder entegresi ile oluyodu sanırım. ama dediğim gibi pionner teybe kumanda edecek sinyalleri bilmiyorum mesela. o yüzden hiç bişe yapamıyorum. akşam bakayım bi daha önce yapmıştım devresini...

bi de abi direksiyondan sinyal için kaç çıkış gidiyodu teybe? hatırmayamadım şimdi. aşkam bakayım bi daha yazarım buraya tekrar...

MOKIA

Başkan
Bilgi Girilmemiş
www.iststatus.com
Yukarıda açık şemasını koydum zaten. Dreksiyondan teybe 6 kontrol tuşu için tek kablo geliyor..
Sen nasıl bişey yaptın onu geliştirmeye de çalışabiliriz. Ama tahminim ile PIC ıle daha basit olucak çünkü bi çok işlemi program ile çözmüş olacağız.
sen Hangi teyp çin yaptın o çalışmayı.?

Son düzenleme: