Fazla yağ - 1.3 dizel 60.000 bakımı

musician

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bugün aracımı 60.000 bakımına götürdüm. Yetkili servis sürekli yüksek fiyat istediği için bu sefer arkadaş tavsiyesi ile Şaşmaz'da bir ustaya gittim.
Bütün parçalar orijinal GM ve yağ castrol 5w40 olarak yenilendi. İşçilik dahil 420 tl gibi bir fiyat ödedim. Şimdi biraz pişmanlık yaşamıyor değilim

Usta motora 4 litre yağın 4 litresini de boşaltmış. Bunun biraz fazla olduğunu söyledim (o an tam rakamı hatırlamıyordum) ve bana sorun olmayacağını söyledi.

Halbuki eve geldiğimde gördüm ki kitapçıkta yağ filtresi değişimi ile birlikte 3.2 litre yağ koyun diyor.
Bu neredeyse 1 litre fazladan yağ demek. Şimdi ben bu fazladan yağı ne yapacağım?
Ta Şaşmaz'a tekrar gitmeden bu fazla yağı benzincide falan aldırtabilir miyim sizce biraz bahşiş verip?

Bu fazla konan yağ ne kadar zararlı olur acaba

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş
Ynt: Fazla yağ - 1.3 dizel 60.000 bakımı

Fazla yağ, yağ pompasına zarar verebilir siz ustayı boşverin. Maksimum 3.5 litre yağ koydurun. Fazla yağı serum hortumu ve şırınga ile çekin ve yağ çubuğunun maksimum noktasını geçmemesini sağlayın.

cemyk

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

fazla yağ tahmin edilenden daha fazla soruna bile yol açabilir. filitrede değişince max 3,5 idealdir. normali 3,2.

musician

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Anlaşılan kesinlikle fazla yağın alınması gerekiyor. Şırıngayla kendim mi girişeyim yoksa yetkili servise götürmek gerekir mi ?

M

madmax50

Bilgi Girilmemiş

musician link' Alıntı:
Anlaşılan kesinlikle fazla yağın alınması gerekiyor. Şırıngayla kendim mi girişeyim yoksa yetkili servise götürmek gerekir mi ?
Elinde yağ vakumu olan herhangi bir servise gidin hallederler. Eczaneden 5 liralık malzemeyle pet şişe içine 5 dakikada çekebilirsiniz.

musician

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

madmax50 link' Alıntı:
Elinde yağ vakumu olan herhangi bir servise gidin hallederler. Eczaneden 5 liralık malzemeyle pet şişe içine 5 dakikada çekebilirsiniz.

thnxx

cenko

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

madmax50 link' Alıntı:
Fazla yağ, yağ pompasına zarar verebilir siz ustayı boşverin. Maksimum 3.5 litre yağ koydurun. Fazla yağı serum hortumu ve şırınga ile çekin ve yağ çubuğunun maksimum noktasını geçmemesini sağlayın.

+1  045thumbsup

yalcinkara

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Benimkinede 4 litre'nin hepsini boşalttılar. Bende çok söyledim ama sorun olmayacağını söyledi ustam. Ayrıca başka bir servise sordum( yetkili servisten ayrılma bir usta) oda sıkıntı olmaz dedi. Yorumları görünce kafam karıştı benimde.

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

ylc link' Alıntı:
Benimkinede 4 litre'nin hepsini boşalttılar. Bende çok söyledim ama sorun olmayacağını söyledi ustam. Ayrıca başka bir servise sordum( yetkili servisten ayrılma bir usta) oda sıkıntı olmaz dedi. Yorumları görünce kafam karıştı benimde.

Bayılıyorum böyle ''Yaptım - Oldu'' tarzı ustalara...

1.3 litre gibi düşük hacimli ve sürekli sıkışık çalışan bir motor biraz performanslı kullanıldığında yağı karter contasından sızdırıyor. Aracınızda fazla yağ varsa ve biraz sportif  kullanıyorsanız büyük ihtimalle karterinizin üzerinde sızmış yağı görürsünüz.

Aynı ustalara gösterseniz ''Terleme'' derler... ֖yle değil ve kesinlikle fazla yağ çekilmeli.

֖te yandan bu motora 4 litre yağ konulduğunda yağ çubuğunda aşırı yağ rahatlıkla görülüyor. ևubukta yağ seviyesi iki çizginin ortasında olmalı. Yağ seviyesi ortayı aşıp maksimum seviyeyi geçmeyecek kadar fazla olursa müsemma gösterilebilir (ki ustalar, fazla yağ denilince bunu anlıyor)ama 4 litre maksimum seviyenin üzerinde çıkıyor.

musician

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bugün bu sorunu halletmek için İskitler tarafına gittim. İlk girdiğim yer bana 4 litrenin sorun olmayacağını söyledi
Bu yerle birlikte bana bu motora 4 litre yağ konulabileceğini söyleyen usta/dükkan sayısı 3 olmuş oldu :)

Bunu özellikle söylüyorum ki size "birşey olmaz" denildiğinde tekrar düşünün.

Helvacıoğlu adlı bir yere girdim daha sonra ve müthiş ilgilendiler. Oradaki arkadaş daha 4 litre yağ konuldu der demez bu araba 3.2 alır dedi ve
bir pompa ile fazla yağ alındı. İnanır mısınız arabanın çalışma sesi değişti motor bi rahatladı sanki. Benden tek kuruş ücret de almadıar. Buradan selam olsun :D

Velhasıl, bu şekilde noktaladım durumu. İlgi gösterip bilgi ve düşüncelerini paylaşan herkese teşekkür ederim.