FK spor yay 3,5 bilgisi olan

REİS38

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: FK spor yay 3,5 bilgisi olan

@ftertezzek link' Alıntı:
sayın Reis

paylaşımınızı dikkatlice okudum bu kadar tecrübenize istinaden kendi aracınıza uygulamış olduğunuz modifiye veya güzel görünüş adı altında tavsiye ettiğiniz markalı yay ile tamamen zıt bir yaklaşım içerisindesiniz.

emin olun kendi orjinal yaylarıız şu anda kullanmış olduğunuz linear bile olduğundan şüphe duyduğum FK 'dan bin kat daha iyidir.

burada mesele ucuz yay kalitesiz pahalı yay mükemmeldir mantığı ile her ikimizde boş yere marka fanatikliği de yapmayalım

araç orjinal amortisörleri ile kullanılan performans yayları araç ağırlık merkezini yere yakınlaştırdığından pozitif etkisi bulunur. en basiti moose test diye tabir edilen ani manevralarda salınımı azaltmak ve savrulmayı az da olsa engellemek için kullanılır.

herşeyden önemlisi burada yolu tutan lastiktir 1000-1500 tl jant'a para verip 600-800 tl aralığındaki lastiklerle yol tutmak tamamen mucize ve palavradır.

bu saatten itibaren bu konuya yazacağım başka hiçbir kelime yoktur. tavsiye ve bilgi almak isteyen arkadaşlara pm yolu ile gerekli her türlü yardımda bulunulacaktır.

iyi ve kaliteli forumlar

esen kalın.

anlayışınız ve görüşleriniz için teşekkür ederim yanlış anlaşılmak istemem burda amacım polimik felan yarakmakta değil ama benim bahsetmek istediğim belirtilen markaların çoğunu kullandım ve son olarakta FK markası ile tanıştım tanıştıktan sonrada diğer yaylara ödediğim paralara yazık olmuş dedim bence spor yay tek başına sadece görsellik onun içinde bu kadar para vermeye gerek yok diye düşünüyorum bu konuda herkesin ayrı fikirleri olabilir onlarada saygı duyarım ama FK markasından bir kullanıcı olarak gayet memmunum

lt818

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: FK spor yay 3,5 bilgisi olan

@ftertezzek link' Alıntı:
NORMAL (LINEAR) YAYLAR
֜zerine uygulanan ağırlıkta hep aynı miktar kısalan yaylara normal (linear) yaylar denir.

Normal bir yayda her bir bakla arasındaki mesafe birbirine eşittir . Bunun doğal sonucu olarak da yay üzerine yük bindiğinde, baklalar birbirlerine eşit oranda yaklaşırlar.

֖rneğin 10 bakladan oluşan ve her bir bakla aralığı 2 cm. olan bir yayımız olduğunu varsayalım. Yayın üzerine, yayı 2 cm kısaltacak bir ağırlık uygularsanız spring rate sabit olduğundan her bir yayın arası 2cm/10=2mm azalacak, yani bakla aralıkları her birinde eşit olmak üzere 1,8 cm’ye düşecektir. Yani, NORMAL YAYLARIN SPRİNG RATEâ€™İ SABİTTİR, üzerlerine uygulanan herhangi bir ağırlıkta bakla aralıkları eşit olarak azalır.

2 farklı bakla aralığı
a,a,a,a,a,..,b,b,b,b,b
STEP LINEAR YAYLAR
Step Linear yayları çift sertlikli yaylar olarak düşünebiliriz. Bu tip yaylar normal yay ile progressive yay arasıdır. Step Linear yaylarda baklaların yarısının arası birbirine daha yakınken diğer yarısının aralıkları farklıdır. Yani, step linear yaylar çift spring rate’e sahip yaylardır.

Step Linear yaylar şu şekilde çalışır:

Yay sıkıştığı zaman baklalar birbirine yaklaşmaya başlar. Belli bir noktadan sonra arası yakın olan yaylar birbirine değer ve bu kısım yaylanma işini sonlandırır. Geriye kalan, arası daha açık baklalar yayın daha sert olması sonucunu doğurur çünkü bir yayın uzunluğu kısaldıkça sertleşir. Bu yayları, yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi çift sertlikli veya çift spring rate’e sahip (1.bölüm için ayrı, 2. bölüm için ayrı) yaylar olarak düşünebiliriz.

Değşken bakla aralığı
a,b,c,d,e,f,g,h,i
PROGRESSİVE YAYLAR (Progressive spring / Progressive feder / Ressort progressif)
Değişken spring rate’e sahip yaylardır (֖rn Eibach). Progressive yaylarda HER BİR BAKLANIN ARALIğI BİRBİRİNDEN FARKLIDIR . Bunun sonucu olarak yol tutuşta, zıplamalarda, frenlemede en iyi performansı gösteren yaylardır.

Progressive yaylarda, yaya uygulanan her fazla baskıda (ağırlıkta) yay bu baskıya daha fazla sertleşerek karşılık verir.

Günlük hayattaki gerçek sürüş koşullarında yayın maruz kaldığı baskılar son derece değişken olacağı, yani step linear yaylardaki gibi sadece 2 ayrı yük seviyesi olmayacağı için, PROGRESSIVE YAYLAR değişken spring rate’leriyle her koşula en iyi şekilde ayak uyduran yaylardır..

Sn ftertezzek
Paylasmis oldugunuz degerli bilgiler icin size de cok tesekkurler thnxx gercekten kullandgmz yada bicogumuzun dusundugu yaylar hakkinda cok degerli bilgiler  045thumbsup