Gaz kelebeği temizleme

davutoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi günler. 2010 corsa 1.4 otomatik aracım var. Rolantide hafif titremeler oluşmaya başladı ve gaz kelebeğim kirli gözüküyor. Bunu temizlemek istiyorum. Araç üzerinden gaz kelebeğini çıkarınca tekrardan adaptasyon yapılması gerektigini duydum. Bu doğru mudur.?
Kimisi balata spreyi ile aracı çalıştırip 3000 devire getirip gaz kelebeğine spreyi sıkarak temizleyin demiş. Kimisi de balata spreyi gaz kelebeğini ilerde bozar söküp benzinle temizleyin demiş. Balata spreyi ile daha kolay gözüküyor. Sizce nasıl temizlemeliyim

alemdarli46

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dediğin gibi 3000 devire sabitleyip yavaş yavaş azar azar balata spreyi sık aracı boğma yanlız. Adaptasyon yaptırmana gerek yok bu işlemde. Detaylı olarak sökülüp yapılacak ise adaptasyon yaptırmak daha iyi olur

davutoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dediğin gibi 3000 devire sabitleyip yavaş yavaş azar azar balata spreyi sık aracı boğma yanlız. Adaptasyon yaptırmana gerek yok bu işlemde. Detaylı olarak sökülüp yapılacak ise adaptasyon yaptırmak daha iyi olur

Hocam bu şekilde yaparsam ileri zamanlarda gaz kelebeği sorun çıkarir mi. Beni öyle korkuttu bir iki kişi. Sonra bir tamirciye gittim usta sökmeden temizleriz dedi. (muhtemelen sizin dediğiniz gibi yapacak) öyle çıkıp geldim

davutoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bu arada ben de comudüz köyündenim toprağım :)

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracı olduğu yerde bağırtmak fikri herzaman yanlış gelmiştir bana.kontak kapalı olarak boğaz kelebeğini elinizle açın ve bir beze balata spreyini iyice sıkıp bir parmak ile iyice silin eliniz sıkışmasın dikkat edin ama ben tornavidanın plastik kısmını kelebeğe zarar vermeyecek şekilde araya sıkıştırıp temizliyorum.kelebek yaylı olduğundan siz açarken geri kapanıyor o yüzden

Sony Z5 ile gönderildi

davutoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracı olduğu yerde bağırtmak fikri herzaman yanlış gelmiştir bana.kontak kapalı olarak boğaz kelebeğini elinizle açın ve bir beze balata spreyini iyice sıkıp bir parmak ile iyice silin eliniz sıkışmasın dikkat edin ama ben tornavidanın plastik kısmını kelebeğe zarar vermeyecek şekilde araya sıkıştırıp temizliyorum.kelebek yaylı olduğundan siz açarken geri kapanıyor o yüzden

Sony Z5 ile gönderildi

Hocam bir iki yerde okuduğum kadarıyla. Kelebeği elle açınca kapali pozisyonda durduğu açı bozulabilirmis. O zaman da tekrardan kalibrasyon yaptırmak gerekli.
Bazı arabalar da kalibrasyonunu kendi otomatik yapıyormuş. (2010corsa için durumu bilmiyorum) Benim kelebeğin üstü yağlı duruyor. Kenarları o kadar kirli değil.

davutoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Memlekette isen görüşelim. Hallederiz sorunu. Usta değilim ama kendi çapımızda birşeyler yapyaya çalışıyoz.

Yok hocam İstanbulda yaşıyorum. Nick inizi görünce yazmak istedim. Teşekür ederim düşünceniz için. :)

Bu işin en güzel yolu galiba söküp benzin ile temizlemek sonra da gidip kalibrasyon yaptırmak. Balata spreyi tüm yağıda temizlediği için ilerki zamanlar da bozabilir diyorlar. Balata spreyi ile temizleyip Wd40 sıksak iş görür mü onu da bilmiyorum.
Burda bir yere sordum. Üstünde temizleriz sıkıntı olmaz deyip geçiyor. Zaten sıkıntı olunca yine ekmek yiyecek

Felix55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Adaptasyon nasil yapiliyor acaba? Bilen birisi cevap verebilir mi ?

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

davutoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Adaptasyon nasil yapiliyor acaba? Bilen birisi cevap verebilir mi ?

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

bazı arabalar otomatik olarak yapıyor bazıları da pc ye bağlayıp öyle yazılımla yaptırıyorlar.