Güvenlikli Site İçi Araç Güvenlik Problemi

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Müşterek yaşamanın bir takım kuralları ve zorlukları vardır. Bu kuralların amacı daha rahat yaşamak içindir. Sitelerdeki ortak alanlar herkese aittir. Herkes o alanlardan eşit miktarda faydalanır. Sizin araç park ettiğiniz yerin yasal statüsünü bilmiyorum, o nedenle genel bir yorum yapacağım. Hatalı bir ifadem olursa şimdiden affola. Aracı park ettiğiniz yer ortak alan olarak görüyorsa o şekilde bir branda veya gölgelik kullanamazsınız. Diğer yandan site yönetimi iskan almadan evvel belediyelere bir site yönetim planı verirler, o planda ayrıca nelere izin verilip verilmediği, kat maliklerinin (tapu sahiplerinin) ve kiracıların uyması gereken kurallar da yer alır. Orada yazılanlara herkes uymakla mükelleftir. Kamera konusuna gelince, ben müstakil bir yer aldım. Burada devamlı oturmayacağım için binanın dışına 4 tane kamera taktırdım. Kayıt cihazı (1 tb) ekran, kameralar, kurulum dahil 2150 TL ye işi bitirdim. Bu tür bir sistem kurdurabilirsiniz. Diğer yandan ne yaparsanız yapın aracınızı çocuklardan koruyamazsınız, ben pes ederek yıllar evvel bu işten vaz geçtim. Bir diğer husus ne yazık ki ülkemizde komşularınızla ne kadar çok didişirseniz o kadar çok tepki alırsınız, adalete de fazla güvenmeyin durumu ortada :(

Astrag2005

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Müşterek yaşamanın bir takım kuralları ve zorlukları vardır. Bu kuralların amacı daha rahat yaşamak içindir. Sitelerdeki ortak alanlar herkese aittir. Herkes o alanlardan eşit miktarda faydalanır. Sizin araç park ettiğiniz yerin yasal statüsünü bilmiyorum, o nedenle genel bir yorum yapacağım. Hatalı bir ifadem olursa şimdiden affola. Aracı park ettiğiniz yer ortak alan olarak görüyorsa o şekilde bir branda veya gölgelik kullanamazsınız. Diğer yandan site yönetimi iskan almadan evvel belediyelere bir site yönetim planı verirler, o planda ayrıca nelere izin verilip verilmediği, kat maliklerinin (tapu sahiplerinin) ve kiracıların uyması gereken kurallar da yer alır. Orada yazılanlara herkes uymakla mükelleftir. Kamera konusuna gelince, ben müstakil bir yer aldım. Burada devamlı oturmayacağım için binanın dışına 4 tane kamera taktırdım. Kayıt cihazı (1 tb) ekran, kameralar, kurulum dahil 2150 TL ye işi bitirdim. Bu tür bir sistem kurdurabilirsiniz. Diğer yandan ne yaparsanız yapın aracınızı çocuklardan koruyamazsınız, ben pes ederek yıllar evvel bu işten vaz geçtim. Bir diğer husus ne yazık ki ülkemizde komşularınızla ne kadar çok didişirseniz o kadar çok tepki alırsınız, adalete de fazla güvenmeyin durumu ortada :(

abi çok teşekkür ederim yorumun için aslında olaylar burada anlattıklarımdan çok daha karışık 3 senedir bu sitede yaşıyoruz annem ben ve kız kardeşim yaşıyoruz. Hiçkimseyle bir sorunumuz didişmemiş hiçbir problemimiz yok. aidatı 1 gün geciktirmiyoruz hiçbir kuralı çiğnemiyoruz bakım için işçi için para istiyorlar neredeyse ilk biz veriyoruz kısaca olabilecek en mütevazi site sakinlerinden biriyiz. Buna rağmen evimizi (çadırı ve arabayı) gören 4 5 hane var ve hiçbiri şikayet etmedi problem değil çadır kalsın dedi. sokağımızı ve çadırı görmeyen diğer hanelerin neredeyse hepsi kaldırılsın dedi. Tamamen inat meselesi. Çok inatçı bir site yöneticimiz var ve 14 kişi yönetimde 3 kişi (bizim sokağı gören komşular) hariç diğer 11 i çadır kaldırılsın dediler. Ve çok sinsi oldukları içi böyle bi yaptırım güçleri olsa anında o gün yaptırırlardı. Resmen hepsi kan kusturma modundalar ne kadar huzur bozarsak o kadar iyidir şeklinde bakıyorlar olaya. Site o şekilde düzenli herşeyi 4 4lük kurallar çerçevesinde olsa bizde mecburen çıkartıp sesimizi çıkartmayacaktık fakat hiçbir ev imara uygun değil hanelerin yarısına yakın köpek besleniyor görsel zevklerini bozacak o kadar çok şey var ki... Olay tamamen inat meselesine döndü abi

Son düzenleme:

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
* O kadar komşunun size cephe almasının mutlaka mantıklı bir nedeni olmalıdır.
* Dediğim gibi aracı park ettiğiniz yer ortak alansa yapılan işlem bence doğrudur. Sizin sokağınızdaki kişiler kaypak davranıp yüzünüze başka arkanızdan başka işler çevirebilir.
* Bütün kat malikleri imara aykırı her eklentiyi ferdi olarak yerel yönetimlere şikayet etme hakları vardır.
* Site yönetimlerinde bazı kararlar oy birliği ile bazı kararlar da oy çokluğu ile alınır. O nedenle rahatsızlık veren herhangi bir eklenti için oy birliği aranmaz. Bir kişinin şikayeti bile yeterli olur. Mesela çok karşılaştığımız bir şey; insanlar binanın dış cephe rengini (balkon içlerini) kimseye sormadan dilediği gibi değiştiriyorlar. Balkonlar evin içi değil dışıdır, o nedenle orijinal olan renk değiştirilemez ;)

Astrag2005

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
* O kadar komşunun size cephe almasının mutlaka mantıklı bir nedeni olmalıdır.
* Dediğim gibi aracı park ettiğiniz yer ortak alansa yapılan işlem bence doğrudur. Sizin sokağınızdaki kişiler kaypak davranıp yüzünüze başka arkanızdan başka işler çevirebilir.
* Bütün kat malikleri imara aykırı her eklentiyi ferdi olarak yerel yönetimlere şikayet etme hakları vardır.
* Site yönetimlerinde bazı kararlar oy birliği ile bazı kararlar da oy çokluğu ile alınır. O nedenle rahatsızlık veren herhangi bir eklenti için oy birliği aranmaz. Bir kişinin şikayeti bile yeterli olur. Mesela çok karşılaştığımız bir şey; insanlar binanın dış cephe rengini (balkon içlerini) kimseye sormadan dilediği gibi değiştiriyorlar. Balkonlar evin içi değil dışıdır, o nedenle orijinal olan renk değiştirilemez ;)

Yasal olarak haklılar sanırım abi ama sitede çok fazla kural ihlali var çocuklar oynasın diye birsürü para alıp çocuk parkı yaptırdılar 1 çocuk bile orada oynamıyor site içine yabancı araç girmesi yasak giren çıkan arabanın haddi hesabı yok ve bitanesi de gelip benim arabama çarpıyor. Yöneticinin evi dahil yarısından fazla evin imarı bozuk. Köpek beslemek yasak deniyor ama sitenin yarısı kadar evde köpek besleniyor (şuan yok ama site yöneticisinin de köpeği vardı) Bu kadar kural ihlali varken neden benim kimseyle muhattap olmamak için aldığım çadır göze batıyor anlamıyorum. Hiçbir evin imarı şikayet edilmiyor ortak alana dizilen çürümüş masa sandalyeye çocukların sürdükten sonra umursamazca sokağın ortasına bıraktığı onlarca bisiklete oyuncağa birşey denilmiyor silahlı özel güvenlik tutacağız diye kıytırık siteden 300 lira aidat alıyorlar güvenlik hala sağdan soldan ayarlanan bekçilerle sağlanıyor birşey olsa ilk onlar kaçacak son şans olarak noter ve belediyeye danışmayı düşünüyoruz inşallah oradan bir sonuç çıkar :(

efendy06

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
teşekkür ederim yorumunuz için hepsini araştırdık evimiz apartman dairesi değil herkesin evi ayrı ve sitede yarısına yakın insan köpek bakıyor. müstakil ev sayıldığı için m2 hesabıyla besleyebileceğimiz yasal hayvan sınırı gibi birşey varmış. site 25 yıllık ve 25 yıldır hayvanlar problem olmuyorken biz geldiğimizde problem olmaya başladı site yönetim kitabında hayvan beslemenin yasak olduğu yazıyormuş ama ne kitabı gösteriyorlar ne de geçerli bi kanıt gösteriyorlar. Kafadan attıklarını düşünüyorum ve hayvnalarımızı çok sevdiğimizi bildikleri için koz olarak kullanıyorlar ve bu kitapta o ibarenin geçip geçmediğini bilmediğimizden cesur bi hamle yapamıyoruz

Konuyu bir avukata danışın. Eğer site içinde evler müstakil sistemdeyse sizin evinizin içindeki evcil hayvana karışamazlar gibime geliyor. Bu işin çözmünü ben buldum, site yerine boş bir arsa alıp üzerine villa yaptırdık, bahçede ejderha beslesem kimse şikayet edemez. Hatta bir ara ejderhadan hallice bir köpeğim vardı uçan kaçan herşeye saldıran, çok şikayet ettiler, en son bahçe duvarına uyarı asmıştım "dikkat tehlikeli köpek" şeklinde, polisler uyarı levhasını yeterli bulmuştu. Ama işte site olunca işler karışıyor.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Konuyu bir avukata danışın. Eğer site içinde evler müstakil sistemdeyse sizin evinizin içindeki evcil hayvana karışamazlar gibime geliyor. Bu işin çözmünü ben buldum, site yerine boş bir arsa alıp üzerine villa yaptırdık, bahçede ejderha beslesem kimse şikayet edemez. Hatta bir ara ejderhadan hallice bir köpeğim vardı uçan kaçan herşeye saldıran, çok şikayet ettiler, en son bahçe duvarına uyarı asmıştım "dikkat tehlikeli köpek" şeklinde, polisler uyarı levhasını yeterli bulmuştu. Ama işte site olunca işler karışıyor.

İlahi Murat, bu devirde ejderhayı nereden bulup da besleyeceğiz? :D. Şimdi ben müstakil evimin duvarına "dikkat bahçede asabi bir aslan var, şakadan falan anlamaz ısırabilir" diye bir uyarı tabelası assam kimse karışamaz mı? Şaka bir yana da işin özünde insanları rahatsız eden bir şikayet söz konusu olduğunda görevlilerin buna müdahale etme zorunluluğu vardır (bu tür durumlarda sözlü değil de yazılı müracaat edilmelidir, zira yazılı şikayete yazılı olarak cevap verme zorunluluğu vardır, o yazılı cevap da açılacak bir davada delildir ;).

Komşularımızın gece gündüz demeden devamlı havlayan köpekleri, zamanlı zamansız öten bir horozları, bahçesinde beslediği büyük baş hayvanları (gübresi leş gibi kokar) bizleri rahatsız etmez mi? Bir iki ay evveline kadar komşumun bahçesinde beslediği, zamanlı zamansız öten horozu çevreden çok şikayet alınca şikayet edildi. Gelen zabıta ekibi kendisine gerekli uyarıyı yapınca komşum da gereğini yaptı.

efendy06

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
İlahi Murat, bu devirde ejderhayı nereden bulup da besleyeceğiz? :D. Şimdi ben müstakil evimin duvarına "dikkat bahçede asabi bir aslan var, şakadan falan anlamaz ısırabilir" diye bir uyarı tabelası assam kimse karışamaz mı? Şaka bir yana da işin özünde insanları rahatsız eden bir şikayet söz konusu olduğunda görevlilerin buna müdahale etme zorunluluğu vardır (bu tür durumlarda sözlü değil de yazılı müracaat edilmelidir, zira yazılı şikayete yazılı olarak cevap verme zorunluluğu vardır, o yazılı cevap da açılacak bir davada delildir ;).

Komşularımızın gece gündüz demeden devamlı havlayan köpekleri, zamanlı zamansız öten bir horozları, bahçesinde beslediği büyük baş hayvanları (gübresi leş gibi kokar) bizleri rahatsız etmez mi? Bir iki ay evveline kadar komşumun bahçesinde beslediği, zamanlı zamansız öten horozu çevreden çok şikayet alınca şikayet edildi. Gelen zabıta ekibi kendisine gerekli uyarıyı yapınca komşum da gereğini yaptı.

Abi çevreyi rahatsız etmemek gerektiği konusunda tamamen katılıyorum sana. Ancak sitelerde problem edilen durumlar farklı. Zamanında arkadaşım bana 6 aylık husky köpeğini vermişti 6 ay sonra geri almıştı. Onun da durumu site içi müstakil evdi. Ve işin ilginci husky havlamayan bir türdür. Hayvan 6 ay bende kaldı, sesini sadece arkadaş kendi köpeği ile oynamaya geldiğinde ona sevgi gösterisi olarak mırıldanma derecesinde duyardık. Havlamayan, ısırma huyu olmayan, kimseyi rahatsız etmeyen bir köpek neden şikayet edilir?
Ben bahçemde kurt köpeği besledim, valla yabancıyı görünce saldırıyordu, hani hakikaten saldırgandı, bahçeye yaklaşan olunca havlıyordu da. Komşumun sokakta oynayan çocuklarının güvenliği açısından 1 metre duvar üzerine 2 metreye yakın örgü tel onunda üzerine dikenli tel, 2 metre yüksekliğinde bahçe kapısı ve bu bahçe kapısının biz açmadığımız sürece kilitli kalmasını sağlayarak tedbir aldık. Köpek havlar, benimki bahçeye girmeye çalışan olunca gürültü yapıyordu, yoksa bütün gün havlayan bir hayvan değildi.
Burda mesele şu abi, köpek havlayarak, horoz öterek, büyükbaş hayvan kokarak rahatsızlık veriyorsa eyvallah, mesela ben bahsettiğim kurt köpeğini komşumun ricasını kırmayarak arkadaşın besi çiftliğine gönderdim. Geldi insan gibi anlattı böyle böyle rahatsız oluyoruz diye. Ama mesela havlamayan husky niye şikayet edilir? Var mı mantıklı bir açıklaması?

Astrag2005

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bizde çok istiyoruz milletle uğraşmamak için tam müstakil bir yere geçmek ama maddi durumumuz el vermiyor ne yazık ki ve şuan beylikdüzünde yaşıyoruz merkezden daha çok uzaklaşmak istemiyoruz çünkü şuan bile heryere çok uzağız . 2 site avukatına danıştık fakat çok kuralcılar nasıl tabir edilir bilemedim biraz uyanık avukat bulmamız lazım ki bize yaptıklarının aynısını yapabilelim yani kuralcı değil de olaya bizim gözümüzden bakacak bi avukat bulamadık

Astrag2005

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Toplu alındı yapamadım kusura bakmayın. İşin birde o boyutu var bizim sitede ''insan gibi anlatmak'' gibi bir durum yok. Eylülde üniversiteye başlayacağımı ve bir buçuk ay kadar müsade etmelerini sonra çadırı kaldıracağımızı söyledik kabul ettiler. Kabul ettikleri halde 1 hafta dolmadan annemin yurtdışı seyahatinden 3 gün önce avukattan yazı gönderdiler ''çadırı kaldırmazsanız köpekleriniz ve çadırınızı şikayet edeceğiz'' diye. Hiçbir şey ''insan gibi anlatarak'' değil tüm olaylar arkamızdan iş çevirerek haberimiz olmadan şikayet edilerek oluyor. Çadırımızdan köpeğimizden rahatsız olan hiçbir komşumuz gelip yüzümüze böyle böyle rahatsız oluyoruz demiyor. Sinsice gidip şikayet ediyorlar

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
''insan gibi anlatarak'' işte son yıllardaki en büyük eksikliğimiz bu, artık neredeyse birbirimizle konuşmuyor adeta kavga ediyoruz. Maalesef bu durum da her geçen gün katlanarak artıyor, geçmiş yıllardaki hoşgörümüzden artık eser yok. Son yıllarda hatalı olanı uyarmak genelde başa bela almak gibi bir şey oldu, belki de o yüzden kişiler kaçak güreşmeyi tercih ediyor.