hızlı kalkış tekniği?

CHUCK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadşlar k bakmayın bi çoğunuz için sorduğum soru saçma gelebilri ama araba süremey yeni başladım trafikte falan da sürüyorum fakat kalkışlarda drag racerlar gibi hızlıu kalkışlar nasıl yapılır bilmiyorum debriyajdan hızlı çeksen araba bayılıyor yavaş çeksen hızlı kalkamaıosun bunu anlamış deilim şimdiden teşekkürler:)

bacadir68

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadşlar k bakmayın bi çoğunuz için sorduğum soru saçma gelebilri ama araba süremey yeni başladım trafikte falan da sürüyorum fakat kalkışlarda drag racerlar gibi hızlıu kalkışlar nasıl yapılır bilmiyorum debriyajdan hızlı çeksen araba bayılıyor yavaş çeksen hızlı kalkamaıosun bunu anlamış deilim şimdiden teşekkürler:)

öncelikle tecrübe kazanmak gerektiği kanısındayım. sonucu ciddi şekilde maddi manevi hasarlar doğurabilecek şeyler yapmak heleki tecrübesizken çok kötü olur... zaten deneyim kazandıkça, aracı kullana kullana özellikleri ve tepkileri kavrayınca neyi ne zaman nasıl yapman gerektiğini sen bizden iyi bileceksin...

erman54

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
öncelikle tecrübe kazanmak gerektiği kanısındayım. sonucu ciddi şekilde maddi manevi hasarlar doğurabilecek şeyler yapmak heleki tecrübesizken çok kötü olur... zaten deneyim kazandıkça, aracı kullana kullana özellikleri ve tepkileri kavrayınca neyi ne zaman nasıl yapman gerektiğini sen bizden iyi bileceksin...

bahadıra genelde katılmasamda :):):):) şaka bi yana bu konu hakkında kesinlikle bahadıra katılıyorum +100
önce ıyıce aracını kullanmayı öğren aracını tanı ondan sonra iki tekere bile kalkarsın :):)

Webeffect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hocam. bu iş gerçekten biraz tecrübe ve pratik işi.. şimdi sana ne desek boş..

sana desekki debriyajı şu akdar yapcan gazı soyle yapcan. dizini su kadar kırcan. hepsi fasa fiso. yeterli tecrübe olmadan. arkadaşalrın dedigi gibi sonu üzücü kazalara sebep verebilir..

sen acele etme. bi kaç aya iice alişir ayagin. emeklemeden koşmak imkansiz oldugu gibi buda öyledir yani..

sen hızlı kalkmaktan ziyade güvenli kalkmaya bak.. asıl teknik budur !!

MBugra1

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.karinca.tk
Yürümeyi öğrenmeden koşmaya çalışmamak lazım bence...

The Day Walker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
önce tecrübe lazım...yazan bütün arkadaşlar böyle yazdıysa bi bildiğimiz wardır :) kanın hızlı akar birden trafiğe dalıp makas atmak drag tarzı lastik yakmak istiyor olabilirsin ama önce kendini pişir sonra bu hareketleri trafik de değil pistlerde yap...trafiğin şakası olmazz

CHUCK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
hepinz tşk edyrm arkdşlr ztn şu an bnm arbm yok gibi bişiy:D babamın corsad si ile sınırlı zamanda sürübeliyorum araba kullanmayıda onda öğrendmi ama kalkışlarda tedrigin oluyorum baskı balataları sıyırıyormuşum gbi geliyor her zaman aşağı indimde etrafta acı bi debriyaj kokusu oluyo.:D galiba arbayı tam olarak tanımadığımdandır...

BiRiL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
Herkes öğüt vermiş katılıyorum hepsine ama heveslenmişsin açıklama gelmemiş illa denicem diyorsan boş bir alanda dene. Çok tecrübeli olmasamda kendi uyguladığım yöntemi anlatayım.Bu olay araba ve araç kulanma pratiğine göre kişiden kişiye değişebilirde, ben bu şekilde hızlı kalkış yapıyorum.

Devir saatini yarılıyacak şekilde gaza bas (4-5 devir) ayağını debrajdan bi seferde çekme fakat yavaş yavaşta olmasın seri bir debraj hareketi ve debrajı çekmeye başladığında gazada aynı oranda yüklenmeye başla (debrajı çekme hızınla gaza basma hızın aynı orantılı olmalı) araç kısa bir patinajdan sonra seri bir hız kazanacaktır (Patinaj lastiklerin durumuna göre zemine göre uzuyabilirde) devir sonuna gelicek araba hız kazanırken gazı ilk kalkıştaki pozisyonuna yarım gaz konumuna getirip (buda tecrübe gerektirir o noktayı hissetmen gerek) hızlı birşekilde olmalı debriyaja basıp hemen 2ye atmalısın.2nci viteste aracın iyi bir hız almasını bekle.Daha sonra seri bir şekilde 2den 3çe yolun durumuna göre 4-5 vites attır :)
Bu olay arabanın balatasına motoruna debriyajına lastiklerine büyük hasarlar vermektedir! Çok gerekli bir hareket değil ve iyi bir sürüş tarzıda değildir.

CHUCK

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
teşekkür ediyorum abicim,açıklayıcı oldu gerçekten diğer arkadaşlarada teşeklür ediyorum en azından görüşlerini paylaştılar..