ilginç sorun ??

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar pug 206 aracımın enteresan bir sorunu var.
araba çalışırken günde 1 defa gösterge paneli gidip geliyor.
günlük km sıfırlayıp devam ediyoruz. ondan sonra 50 defa marş bassam sıkıntı yok.
bunun ya akü yada konjektördendir deyip elektrikçiye gittim sorun orda koptu zaten. (gösterge panelini yeni değiştirdim)
arabanın aküsünü ölçemiyoruz. adam eline ölçü aletini aldı rakamlar disko topu gibi dönmeye başladı.
kabloyla arabadan uzaklaşınca normale dönüyor. gaz beyni abs beyni ve akü hepsi aynı tarafta. aklıma gaz beyni geldi. omu manyetik alan oluşturuyor diye. sonra akümün çok eski olduğunu biliyorum. ama -10 derecede 10 defa marş alıyor o kadarda sağlam yani :D
şimdi bana bostancıda çok sağlam elektrikçi lazım. ümraniye sanayide olur pendikte. ama bunu çözmem lazım çıldıracağım. en son elektrikçi aküye kabloları uzata uzata ölçüm yaptı 14.7 volt çıktı rolantide. hiçbir lamba açık değil teyp çalışıyordu tek. başına gelen varmı böyle problem :D

arif06

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fatihcim beyinlerin yakın olması olasılığı ile normal yollardaki yüksek gerilim hattı altında durunca bile beyin sapıtıyormuş bazılarının diye duymuştum...

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
abi anlamadım valla sağlam elektrikçi bulmam lazım sanırım :)

sad-x

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Fatih akü eski demişsin, kutup başlarını halihazırda başka bir aküye bağlayarak ölçtürdün mü? Bir ihtimal aküdendir belki, tahmin sadece.

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com
Voltaj olayında sorun sanmıyorum.

Konjektör olabilir ama, elekrikçide o günde 1 kez yaptığı arıza denk gelmezse, bilemez. Sabit değeri okur.

Panele elinle tıklasana bağlantı da bir gevşeklik var mı?

Kadran söküldüğünde, km sıfırlanıyorsa, %99 konjektör yada kadran temassızlığı.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Voltaj olayında sorun sanmıyorum.

Konjektör olabilir ama, elekrikçide o günde 1 kez yaptığı arıza denk gelmezse, bilemez. Sabit değeri okur.

Panele elinle tıklasana bağlantı da bir gevşeklik var mı?

Kadran söküldüğünde, km sıfırlanıyorsa, %99 konjektör yada kadran temassızlığı.

abi bağlantıdan mı diye stabilize yolda gittim hani çukurda falan oluyormu diye yok.
konjektör o kadar manyetik alan yaratacak kadar dengesiz voltaj verir mi onuda anlamadım...

Emre

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuningtr.com

abi bağlantıdan mı diye stabilize yolda gittim hani çukurda falan oluyormu diye yok.
konjektör o kadar manyetik alan yaratacak kadar dengesiz voltaj verir mi onuda anlamadım...

Vectra da konjektörden yapar, anlık kesintilerde. pug da aynıdır herhal.

alperlalbek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Akü eski ise kutup başları oksitlenmiş olabilir. Temizletmeyi deneyin isterseniz. Marş basması ayrı o tabiri caiz ise kaba bir iş ama elektronik devreler işin içine girdimi ufak voltaj değişimleri ya da kesintileri karışıklık yaratabilir.