Jant yamukluğu uğultu yaparmı ?

aton1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Aracımdaki tuhaf uğultu nedeni hala bulunamadı. Bakımladık yer, bakmadık usta kalmadı.
Lastikler dahi değişti. Denendi. Sonuç yüz güldürücü olmadı.

Geriye, jant yamukluğu nedeni kalıyor. Jantlarım içinde göbeğe doğru eğiklik, dışında da dışa doğru gözle görülür yamukluk mevcut. Pek düzeltilemedi. Patlama riski varmış. İş bilmez usta da ısıtarak düzeltmeyi denedi. Jantın kimyasını bozmuş. Düzelmiyor. ÇOk bariz yamukluk söz konusu. Kalan 3 janta da o kadar olmasa da ufak ufak yamukluklar var.

Soru basit, jant yamukluğu uğultuya neden olabilirmi? Yamuk jant, yamuk lastik demek. VE yamuk lastik ise yere her çarptığında ses + uğultu karışık bir durum demek olabilir mi?

Geriye sadece bu ihtimal kalıyor. Teorimi güçlendiren neden ise, lastiği durduğu yerde sırtına vurduğumda uğultunun birebir aynı sesini duyuyorum. Bu da, yol durumuna göre yamuk dönen lastiğin bu uğultuyu oluşturduğu kannatini güçlendirmekte.

Fikirler için teşeekkür ederim.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Şahsen ugultu sesi genelde ya lastik kaynaklı yada bilyeler ile alakadar olur birde şanzuman ama yamuk jant bu sesi yapar mı? İşte orasını bende pek bilmiyorum. :(

aton1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şuan jant kaynaklı uğultu problemi yaşıyorum. Ne lastik, ne porya, ne de başka bir nedeni var.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Şuan jant kaynaklı uğultu problemi yaşıyorum. Ne lastik, ne porya, ne de başka bir nedeni var.

Başka da pek bir şey kalmamış janttan başla ama şimdi o da nasıl olacak mi? Deneme şansın olacak bir şey olsa eyvallah ama bir yerden senin araca uygun bir jant lastik bulup denemekten başka da yapacak pek bir şey görünmüyor.

aton1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Çıkma buldum orjinal Cosmo jantı. 4 takım 650 TL. Sıfırı 4000 TL. ODAK' tan fiyat aldım.
Replica ise 1350 TL dolaylarında...

Uğultu türü ses,
Arka bölümden, stepnenin olduğu kısmın yanlarından tam da lastiği görecek bir boşluktan gelmekte. Yol durumuna göre şiddeti azalıp artmakta.

Daha evel Goodyear vardı. LAstik te kanaat getirmiştik. Bir şekilde onları iade edip pirelli aldım. Mutlu oldum ses gidicek diye derken gitmedi. Aynen devam. Sadece tonu biraz inceldi o kadar.

Özellikle parkeli yolda kendini 60 km döngüsel hızda kendisini ciddi şekilde hissettiriyor.
O anda kimse araçta durmak bile istemez. :)

60 km hızda en yoğun baskıyı alıyor lastik. Sonrasında döngüsel hız devam ettikçe bası azalıyor ses de yok oluyor.

LAstiği söküp dışarıda çekic veya türü bir alet ile lastik sırtına vurduğumda tamamen aynı tonu sesi alıyorum. Bu da, lastiğin parke yolda özellikle vuruş sesini birebir almak demek oluyor. Düz bir jant ta lastik tamamen düz basacağı için ses mimimuma inmeli.
Bu da zaten probelm durumunu ortadan kaldırıyor. Jant, yamuk olduğundan ötürü lastik yukarı aşşa ve sağa sola salınımlar yaptığından ilgili ses oluşmakta.

Bunların haricinde olabilecek her türlü kombinasyonu denedik... Kontrol ettik. İşin içinde bir tek bu kaldı.

aton1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Düzelltirme gafletinde bulundum. Sözde izmirin en iyi yeri.
Adreste vereyim. 6. sanayii goodyear bayisi var. ORada söktürüp onların yolladığı ece lastik mi ne bir yer yer var. 60 TL aldılar hepsine. 260 TL tuttu.
Fakat gelen jantlar öncekine göre çok bir şey değişmemişti.
Anca o kadar oluyormuş. Ama 260 TL almasını da biliyorlar.

Kısaca jantlar düzelmiyor. Öncesinde de ısıtılıp düzeltilmeye calışıldığı için jant temelelli çamur olmuş.

Nobran

Emektar Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kütlenin yer değiştirmesinden dolayı balans bozulmuş. Buda yataklarda bir kuvvet meydana getirip ses yapıyor. Jant değiştirilmez/onarılmaz ise zamanla aktarma organlarından çıkacaktır acısı.

Sıcak/soğuk her şekillendirme malzemenin formunu ister istemez bozar. Sizin şu saatten sonra yapacağınız tek şey jant değiştirmek olacak.

Müşteri dükkana girdiğinde hallederiz, merak etme, ilk günkü gibi yaparız gibi laflardan sonra anca bu kadar oluyor denmesi Türk esnafının kaçış cümlesidir. Belli ki uzmanlık alanları değil ve yapamamışlar. Benzer cümleleri terzilerde de duyarsınız, kaportacılarda da duyarsınız, içinde tamirat olan her sektörde duyarsınız.

Geçmiş olsun, dilerim en ucuz şekilde halledersiniz.

aton1981

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Teşekkür ederim efenim.

Çıkma düzeltilmemiş düzgün jant buldum. Esnaf bilindik ve büyük bir kuurmun bayisi. Uzaktan güvenerek alacağız.

Takım jantlar vallahi düzeltmekten daha uyguna gelicek yaw. 8 tane toplam olacak. Elbet mükemmel 4 lüyü yakalarız. Teşekkür ediyorum.