jantla ılgılı bı soru..

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar aracım corsa c cdtı uzerınde 16 jant 195 45 lastık var babam tuttrdu yok arabayı cok yoruyo heryerınden ses gelmeye basladı yok cok sert bu lastıkler 14 jant takcakmıs araca arac rahatlasınmıs araba 104000 km de dıyorum kı helezonları degıstrelım yayları degıstırlerım o zaman olmaz bu jantlardan degıldır yok taktı 14 jant a ılla onu takcak araba olcak b.k gıbı yanı goruntu sıfır olcak o kadar artık kım akıl verıyosa onada bısey dıyemıyorum ya delırtcek benı...
gercekten bu jantla alakalımı ya bı akıl verın rıca edıyorum burda yazdıklarınızı okutcam hatta babamada o kadar dıyorum..

GkySrl

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
16 normal olarak aracı yorar.Benzin sarfiyatını yükseltir.Konfor düşer.Çukurlarda daha çok ses gelir.Aslında bir çok şeye neden olur.Malesef babanız biraz haklı.Ama yay ve amortisör değişirse biraz düzelme olur.

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
baban haklı 14 yeterli 1.3 motor yorulur 45 yanak türkiye yollarında ön takımı mahveder

kara_büyü

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bu saatten sonra okutma sen bence. :)
kendi araban olunca 16 da takarsın 17 de.

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Baban doğru söylüyor, orjinal jantlar yoğun bir araştırmadan sonra araçlara takılır, biz de ise durum daha değişik, bizler nedense 13" jantı 17" yapma modasından bir türlü vaz geçemedik, aracı alır almaz ilk yapılan işlerin başında bu modaya katılmak geliyor, abartmayı seven bir toplum olduğumuzdan olsa gerek elimizden gelse jantları daha da büyüteceğiz. Ama her jant büyüdüğünde lastik profili düşeceğine göre aracın konforunda kayıpların baş göstermesi doğal değilmidir? Yollarımızın durumu malüm, çukur kasis bol olunca araç yeteri kadar esneyemediği için darbeleri yeterince absorbe edemiyor bu durumda da araçların ön takımları daha çabuk yıpranıyor.

The Day Walker

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Baban doğru söylüyor, orjinal jantlar yoğun bir araştırmadan sonra araçlara takılır, biz de ise durum daha değişik, bizler nedense 13" jantı 17" yapma modasından bir türlü vaz geçemedik, aracı alır almaz ilk yapılan işlerin başında bu modaya katılmak geliyor, abartmayı seven bir toplum olduğumuzdan olsa gerek elimizden gelse jantları daha da büyüteceğiz. Ama her jant büyüdüğünde lastik profili düşeceğine göre aracın konforunda kayıpların baş göstermesi doğal değilmidir? Yollarımızın durumu malüm, çukur kasis bol olunca araç yeteri kadar esneyemediği için darbeleri yeterince absorbe edemiyor bu durumda da araçların ön takımları daha çabuk yıpranıyor.

:good: hem babalar haklı sözünü dinlemek lazım :) ben 16-17" yapsam mı yoksa orjinali mi kalsa die kaç aydır düşünüyorum karar verebilmiş değilim

aKSeL

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Jantın hafifse yorma gibi bi olay olmaz...Ama heryerinden ses gelmesi ile ilgili babanızın dediği şey doğru yanak daraldığı için konfor düşer ve yoldaki titreşimleri hissetme oranınız daha çok artar. Zaten corsa c'nin doğasında var içinden ses geliyor.. 14 jant o kadar da küçük gelmiyor bence tahmin ettiğimden iyi durdu benim taktığım jantlar...Ben aracı daha bi kötü gösterir diye düşünüyordum :) 3cm spor yayları da görse gayet hoş olur.. Örnek foto;

picture.php

picture.php

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
16 normal olarak aracı yorar.Benzin sarfiyatını yükseltir.Konfor düşer.Çukurlarda daha çok ses gelir.Aslında bir çok şeye neden olur.Malesef babanız biraz haklı.Ama yay ve amortisör değişirse biraz düzelme olur.
ince yanak bir lastiğe yay ve amortisör takınca sesde nasıl bir düzelme söz konusu olacak amortisör ve yay sertleşecek spor takılcaksa bu sefer ses eskisinden 3 katı daha fazla olacak yeni araçlar bu konforsuzluk ve sesi bir süre idare ve tolere edebilir ama gün geçtikçe aracın muadillerine oranla cok daha fazla yorulduğunu,döküldüğünü,yıprandığını,heryerinin langur lungur olduğunu gözlemyelebilirsiniz o yüzden artık jant lastik almak isteyen herkese neredeyse aman,sakın diye ikaz ediyorum aracın orjinal jantını beğenmeyenler ebat aynı ya da en fazla 1'' olmak kaydıyla jantı değiştirilebilir ama bu ufacık değişiklik bile toplamda en az 1500 TL ye malolur daha büyük ebatlarda artık yay da alsam,amortisör de değiştirsem oldu olacak jantları azıcık ofsetli yapsam, hadi oldu olacak 40 ya da 35 yanak lastik koysam derken, ki takılan lastik de sert hamurlu performans lastiği olacak tonla para harcanacak ve sonucunda güzel görüntü ve biraz yol tutuşun yanında bir dünya dezavantaj sizi bekleyecek; arac ha babam ön takım isteyecek,şayet jantlar kaliteli olmazsa hiç balans tutamayacak en ufak cukurda haydi rot balansıya,şanzıman aşırı yorulacak,yakıt sarfiyatı artacak,ilk kalkışta arac emsallerine kıyasla gec devirlenecek,direksiyon kutusuna aşırı yük binecek,akslara asırı yük binecek,arac langur lungur hurda izlenimi verecek,fren balataları daha çabuk bitecek, ne yaparsan yap sesi asla kesemeyeceksin ,jant tercihin yanlışsa lastikler devamlı davlumbazlara sürtecek vs.vs en sonunda canına tak edecek orjinale dönmek isteyeceksin yaptığın masraf ve uğraş yanına kar kalacak,ayrıca aracı gerektiğinde asla normal bir biniciye satamayacaksın işi bilen adam bu dediğim tarzda araca hayatta yanaşmaz vs.vs... bu kadar sıkıntı sırf görüntü için değer mi tabiiki de değmez.

Mustafaeren

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
o zaman ne dıyım tek kaldım bu konuda pekı onerebılcegeınız 14 jant neler var dıyım bu yazıyı babama okutsam bana haklı oldugu ıcın demedıgı kalmaz :)