Kalkışta debriyajdan gelen uğultu-sürtme sesi

Entigin

VIP Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar.
Aracım 1.6 cdti 136 hp manuel. 2015 çıkışlı, 40.000 km'de. Son günlerde özellikle sabahları motor soğukken kalkışlarda yarım debriyaj yapınca bir uğultu-sürtme sesi duyuyorum. Motor sıcakken yapmıyor. Vites geçişleri sorunsuz. Debriyaj balatası bitiyor olabilir mi? 40.000 km'de balata biter mi ?

Hasip

Yönetici
Genel Başkan
03-Afyonkarahisar
Siteyi ziyaret et
Şehiriçi kullanımlar ağırlıklıysa bitebilir. Ayrıca bu sizin kullanımınızla ilgili bir durum çok fazla debriyaj, fren yaparsanız ömrünü etkileyecektir. Hocam birde üst viteslerde yavaşladıktan sonra gaza bastığınızda devir yükselip sonra geri normale döndüğü oluyormu. Sanki boşta gaz veriyormuşsunuz gibi bağırıyormu araç ? Bu balatanın bitmeye başladığının en büyük göstergelerinden birisidir.

Entigin

VIP Üye
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şehiriçi kullanımlar ağırlıklıysa bitebilir. Ayrıca bu sizin kullanımınızla ilgili bir durum çok fazla debriyaj, fren yaparsanız ömrünü etkileyecektir. Hocam birde üst viteslerde yavaşladıktan sonra gaza bastığınızda devir yükselip sonra geri normale döndüğü oluyormu. Sanki boşta gaz veriyormuşsunuz gibi bağırıyormu araç ? Bu balatanın bitmeye başladığının en büyük göstergelerinden birisidir.
Üst devirlerde dediğiniz denemeyi yapmadım. Deneyip bilgi vereceğim

omeroz

Yönetici
Başkan
01-Adana
Siteyi ziyaret et
Üst devirlerde dediğiniz denemeyi yapmadım. Deneyip bilgi vereceğim
@Hasip beye ilaveten, ben bu tespitin rampada daha kolay yapıldığını hatırladığımı belirtmek isterim.
Dik bir rampayı sabit hızla tırmanırken, vitese dokunmadan gaza yüklenin, devir artıyor ama hız artmıyorsa balatanız bitmiştir. Eğer araç gaza yüklendikçe hızlanıyorsa sorun yoktur.

• Beğen
Tepkiler: Hasip

mskirca

VIP Üye
10-Balıkesir
Siteyi ziyaret et
Bende başka ve eski bir tekniği daha söyliyim :)

Tabi bu elektronik el freni olan araçlarda yapılamaz ama, aracı el freni çekili iken 3. vitese takıp kalkış yapmayı deneyin. Araç stop ediyorsa baskı balata sağlamdır. Stop etmiyorsa bitiktir. Ama gelen uğultu muhtemel debriyaj baskısı kaynaklıdır..

• Beğen
Tepkiler: omeroz

MehmetU

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhabalar.
Aracım 1.6 cdti 136 hp manuel. 2015 çıkışlı, 40.000 km'de. Son günlerde özellikle sabahları motor soğukken kalkışlarda yarım debriyaj yapınca bir uğultu-sürtme sesi duyuyorum. Motor sıcakken yapmıyor. Vites geçişleri sorunsuz. Debriyaj balatası bitiyor olabilir mi? 40.000 km'de balata biter mi ?
aracınızın yüksek ihtimalle debriyaj bilyası baskı balata arızası vermeye başlamış 40.000 km de bitermi balata biter kullanıma bağlı olarak olabilir yolda giderken ayağınızı debriyajın üstüne koysanız dahi bu bitmesini hızlandırır