Kalörifer ısıtmıyor?

Havassa

Kayıtlı Kullanıcı
25-Erzurum
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar merhaba. Opel Astra H 1.3 dizel aracımda antifiriz değişimi sonrası kalörifer sıcak üflemiyor. Daha önceki antifiriz değişiminde de olmuştu fakat kendiliğinden düzelmişti sorun. Şimdi düzelmiyor soğutma suyunu komple boşaltıp tekrar doldurdum ama yine düzelmedi. Sorunla ilgili düşüncelerinizi bekliyorum.

emre_unal

Yönetici
Moderatör
34-İstanbul
www.markport.net
Arkadaşlar merhaba. Opel Astra H 1.3 dizel aracımda antifiriz değişimi sonrası kalörifer sıcak üflemiyor. Daha önceki antifiriz değişiminde de olmuştu fakat kendiliğinden düzelmişti sorun. Şimdi düzelmiyor soğutma suyunu komple boşaltıp tekrar doldurdum ama yine düzelmedi. Sorunla ilgili düşüncelerinizi bekliyorum.
Bu sorunun bir kaç sebebi olabilir :

1- Termostat açık kalmıştır ve araç sürekli devirdaim yaptığı için suyu ısıtamıyordur.

2- Kalorifer peteği tıkanmıştır, motor içerisinde ön camın altından geçen boruları kontrol edip sıcaklığın durumuna bakmalısınız. Temizletmeniz gerekebilir.

3- Araçta dijital klima varsa torpido altında sıcak ve soguk klapeyi çeviren bir motor var, zamanla aşınıyor ve bozuluyor. Şayet soğuk tarafında kaldıysa sıcak havayı alamazsınız.

Öncelikle bu noktalara bakarak ısınmayı gerçekleştirebilirsiniz. Kolaylıklar.

• Beğen
Tepkiler: Hasip

Havassa

Kayıtlı Kullanıcı
25-Erzurum
Siteyi ziyaret et
Hocam cevabın için teşekkür ederim. Terkostatı 1 ay önce değiştirdim onun sıkıntılı olacağını düşünmüyorum, kalörifer peteği tıkanmıştır diye düşünüp peteğe giden iki hortumu çıkardım ucuna çeşme hortumu bağlayıp açtım su akışı gayet iyi herhangi bir zorlanma yok. En son devirdaim pompasından şüphelendim ama ben motor suyu sıcaklığını gizli ekrandan takip ediyorum belli sıcaklığa gelince su devirdaim yapıp sıcaklığı düşürüyor. Hani devirdaim bozuk olsa hararet yapar ve suyun sıcaklığı sürekli yükselir diye düşünüyorum. Tabi yanlış düşünmüyorsam.

emre_unal

Yönetici
Moderatör
34-İstanbul
www.markport.net
Hocam cevabın için teşekkür ederim. Terkostatı 1 ay önce değiştirdim onun sıkıntılı olacağını düşünmüyorum, kalörifer peteği tıkanmıştır diye düşünüp peteğe giden iki hortumu çıkardım ucuna çeşme hortumu bağlayıp açtım su akışı gayet iyi herhangi bir zorlanma yok. En son devirdaim pompasından şüphelendim ama ben motor suyu sıcaklığını gizli ekrandan takip ediyorum belli sıcaklığa gelince su devirdaim yapıp sıcaklığı düşürüyor. Hani devirdaim bozuk olsa hararet yapar ve suyun sıcaklığı sürekli yükselir diye düşünüyorum. Tabi yanlış düşünmüyorsam.
o zaman bahsetmenize göre sorun dijital klimanın klapesinde.
Klape ayarını yaptırdıktan sonra sıcak hava gelmeye başlayacaktır.