Kapıları rahat kapanmayan aracın kazalı olma ihtimali

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar,

Bugün Bursa'da bir arkadaşım için 2.el bir Mazda RX-8 araca bakmaya gittim. Araçta kontrol edilmesi gereken yerleri bildiğimden tüm önemli noktaları kontrol ettim ancak bir yerde takıldım size danışmaya karar verdim:

Satıcı araç için "kazası yoktur" dedi fakat aracın hem sürücü hem de yolcu kapısını kapatırken normalden biraz zor kapandığını fark ettim. Yani normal bir itlemede kapanmıyor 1 cm açık ve takılı kalıyordu, çekip daha hızlı (hatta bayağı bir hızlı) itince kapanıyordu.

O yüzden bugün yaşadığım "kapıların rahat kapanmaması" durumu, araç kazalı mı diye düşündürttü beni. Şu anda ekspertiz yapma durumumuz yok, o yüzden görüşlerinizi almak istedim, bu şekilde kapıları tam rahat kapanmayan bir aracın kazalı olma ihtimali ne kadardır sizce?
Şimdiden teşekkürler,
Not: Mazda RX-8'in kapıları biraz değişik tasarımdır, ön kapı açıldıktan sonra arka kapı geriye doğru açılır ve Fiat Doblo ve Peugeot Partner minivanların arka kapıları gibi ortada direk yoktur. Ancak bu tasarımın bahsettiğim kapı kapanma zorluğu ile direkt alakası olamaz cunku kendi aracım da aynı ve kapısı biraz itmede kapanıyor. Resim:

qv74c.jpg

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tek kapı araçlarda kapıların ayarları çabuk bozulabiliyor direk kazalı demekte yanlış bence...

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Menteşe ve kapı kilit ayarları ile bertaraf edilebilir belki ama bu ayarlar ancak hor kullanımla yada hasar sonrası düzgün olmayan onarımdan olabilir.Heleki birbiri üstüne örtüşen kapılar olduğu için arka kapı ayarlarında sıkıntı varsa ön kapıda problemden nasibini alacaktır.Ayrıca kapı içlerinde ki etiketler vs yerinde duruyor mu ? fitil kısımlarındaki işçilikler , mastikler vs iyice irdelemişsindir eminim ama aklıma gelen bunlar.Sonuçta kordonda hasar olmuşsa kapılarda mutlaka nasibini almıştır.
Ben olsam satıcıya direkt olarak tek şüphem budur diyerek belirtir ve mazda servisinde bunu expertiz ederek almak koşulu ile konuşurdum.

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yorumlar için teşekkürler.Aslında bence de bir tek kapılar zor kapanıyor diye hemen kaza olasılığını düşünmek biraz erken, fakat yine de bir şekilde araçla ilgili olumsuz izlenim oluşturdu, bende de , alıcı arkadaşta da. İlk mesajda bahsetmeyi unuttum, araç 2010 model ve 46bin km'de.

Arkadaşın bu araçtan soğumasının asıl sebebi, bakımlarını 10bin km'de bir yapılmış olması. 10bin'de bir bakım tür performanslı araçlarda yetersiz bakım kategorisinde kalıyor. Arkadaş ta 60bin TL'ye yakın para yatıracağı için haklı olarak buna dikkat ediyor.

Kapıların kapanmasındaki sorunu 2010'da başka bir araç alırken de yaşamıştım. Kapatırken tuhaf ses veriyordu kapılar ve o zamanki satıcının "kazasız" imasında bulunduğu Ford, yanlardan kazalı çıkmıştı biraz o yüzden de dikkat ettiğim konu kapılar.

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Tüm kapılarda mı aynı sorun var?

Evet, sürücü kapısı ve yolcu kapısında. Arka kapıları kontrol etmedim. Açıkçası araca tam eksper gibi bakamadım cunku zaman kısıtlıydı ve alelacele bir kontrol de tuhaf kaçardı o yüzden sadece denk gelen şeyleri kontrol edebildim.

Ancak zaten arkadaş o değil de satıcının "10bin 'de bir bakımını yaptırıyoruz" sözü üzerine almaktan hemen vaz geçti. Bu araç yaklaşık her 1500 km'de bir yağına bakılması şart olan bir araç cünkü tasarımı gereği her 1600 km'de yaklaşık 1 lt yağ tüketiyor (yanma odasına yağ püskürtüldüğü için yağ benzinle birlikte yanarak dışarı atılıyor)

omero72

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
rx8 de olabilecek bir problem...

Sürücü ve yolcu kapısı desteğini arka kapıdan aldığı için muhakkak biraz daha hataya elverişli konumdalar ancak benim RX-8 bu denediğimden 3 kat daha fazla kmsi olmasına rağmen kapıları son derece rahat kapanıyor, onunla mukayese ettiğim için öyle bir sorunun olmaması gerektiğini düşündüm.

ndipi

Bölüm Sorumlusu
Yönetici
Moderatör
Bilgi Girilmemiş
www.engelsizdostlar.com
Diğer arkadaşlarımız da iyi bilir bilmesine ama dört kapının zor kapanması yada zor açılması bir durum olduğunda şahsen benim ilk aklıma gelen konu aracın devrik olduğu olur... nedense hemen bu durumda içime bir şeytan girer...

dark_crow

Kayıtlı Kullanıcı
34-İstanbul
Siteyi ziyaret et
Kafa karistirmak gibi olmasin, benim aracimin sofor kapisi ufak bir darbe almis aldigim gunden beri ayar tutturamadim. Fakat bu araclarda ki bu durum kullanim kaynakli gibi geldi bana.

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi