Karlı zeminde TC işe yaramıyor madd

selufka

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
madd madd madd madd madd

MeRt2

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Karlı zeminde TC işe yaramıyor madd

Geçen sene bu konuyu bende tecrübe etmiştim.  :)

Lastik istediği kadar patinaja düşsün, TC devreye girip patinajı önlemiyor.  :(
Karda TC'ye güvenip yola çıkmamak lazım.  :)

gorkemtekin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Bugün bende Beylikdüzü'nde mahsur kaldım saat 4 gibi SİLİVRİ ye dönmek için çıktım parlavistadan normal mevsim lastiklerinle hankook larla kar üstünde tüyaptan aşağıda rahat indim aymerkezi olsun güzelşehir rampası olsun rahat çıktım sağ sağlim ewime vardım rampada kalan geri dönüyordu :)ama Yinede çıkmamak lazım çok acil olmadıkça istenmedik kazalara karışabiliriz Allah korusun

Mete34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

bende bugun karda tc test ettım . evet araç patinaja duruyor tc modunda fakat tc yı devre dışı bıraktınmı full patınaj durumu soz konusu . tamamıyle engel olamasada azaltması ıyıdır enazından :)

REC1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

TC'den ne bekliyordunuz, aracı 4 çeker haline mi dönüştürecekti :)
Patinajı elbete tamamen kesemez / zaten kesmez çünkü bu durum mantığa aykırı,  aksi halde aktarma organlarından gelen güç  nereye aktarılacak? hiçbir yere!  sonra ne olacak? araç stop edecek...  Bu yüzden patinajı yok etmez / edemez sadece azaltarak sürücüye yardımcı olur...

3-5 cm karda mahsur kalmışsınız, lastikleriniz uygun muydu?  Gelin bir de uygun lastiklerle 35 cm kar üzerinde deneyin aracınızı ve kabiliyetlerini. Ben haftanın 5 günü  Palandöken'e çıkıyorum, ASR olmayan diğer araçlarla karşılaştırın aracınızı ve o zaman görün farkını...

recepakcay

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Valla TC öyle de güzel işe yarıyorki ben bir kaç kez Bahçeşehir de karlı havada gece çıkıp denedim bile ama karda araba kullanmak bir sanattır gaza frene basmayı iyi bilmek lazım.

oczorlutuna

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaslar hiçbir zaman unutmayin, arabalarimizda istediginiz kadar güvenlik, yol tutus donanimi olsun araçlarimizin yola temas ettigi tek yerler sadece 4 lastik.
Ben geçen sene bunu Ankara'da tecrube ettim (Bahcelievler 8.cadde ile 4.caddeyi baglayan bakanliklarin arkasindaki yokuslu Bosna Hersek cd.de yokustan inerken araba bir anda kaymaya basladi ve yokusun sonunda 360 derece döndü tamamiyle kontrolsüz biçimde, neyse ki etraf bombostu...)
Bir daha da kar lastigi olmadan asla cikmama karari aldim karli zamanlarda. O yüzden TC ye felan kötü hava kosullarinda pek güvenmeyin.

oczorlutuna

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

...! D o G a N !... link' Alıntı:
en iyisi önemli bir iş olmadıkça arabayı karlı havada çıkarmıcaksınız ya ben garaja bi attim kar kalkana kadar çıkarmayıda düşünmüyorum gerekte duymuyorum ya yazık günah acemi çook

+1 katiliyorum, ben de aynen öyle yaptim. Ben alsam kar lastigi, baskasi almayacak gelip gene arabama vuracak sürtecek..

astraowner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

tc zaten sadece patinajı önler patinajın durmasıda lastiğin tutunması demek değil 7 derecenin altında normal lastikler işe yaramaz istediği kadar patinajı durdursun tc sonra yine patinaja düşücek araç kurtuluşu yok normal lastiklerle hiç çıkarmamak en iyisi aracı sonuçta istanbul trafik bile zulüm dün saatlerce yollardaydım birde üstüne eve geldim civic i kullanıyordum astra yı çalıştırıyım dedim çalışmıyor farlar vs herşey yanıyor ama çalışmıyor büyük ihtimal akü gidici hava düzelsin yol yardım arayıp çalıştırtcaz artık sonrada akü değişimi görünüyor gibi