katalizöre kamera baktirdim saglam ama ecn 42052 hata kodu???

kiribiyik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Merhaba arkadaşlar. Opel astra 2004 aracim var. Egzoz emisyon lambasi yaniyor. Ariza kodu ecn 42052. Açilimi da katalitik sistemi randimani sınırlar altında bank1 veya katalıtik verimi eşiğin altinda bank1 gibi bir sey. 3 kere sildirdim ama yine yandı. Katalitij konverterden olabilir dediler. Gittim egzozcuda mini kamerayla katalizör ü kontrol ettitdim. Baktigimizda katalizörde herhalgi bir kırık catlak tıkanma yoktu. Kamerdan ben bile gördum gözenekler temizdi. Egzozcu 5-6bin devir gaz verdirtti. Baktı dedi ki tıkalı filan olsa katalizör kıplirmizi atés gibi olur dedi. Senin kata. De sıkıntı görünmuyor dedi. Velhasili o kaputu acinca hemen görünen katalizörün ustundeki o2 sensörünü bir temizletti taktı. Deneme sürüşünde lamba yine yandı. Temizlemenin bir etkisi olmadi yani. Şımdı katalizör temizse oksijen sensörü bozulmustur diyorlar. Bir fikri olan var mi? Ustanin biri bosch marka o2 sensörü takim istersen dedi. Henüz taktirmadim. Bir fikri olan var mi. Araba benzinli ve 98 bin km de. Bu kataltik de sorun görünmemesine rağmen ömrü bitme gibi bir durum olur mu? Yani tıkanmamis dagilmamis ama yıl olarak ve km olatak ömrü bitme gibi bir durumu oluyor mu katalizÖrlerin? Şımdi bunlardan sonra aklıniza gelen nedir?o2 sensörümü. Degerleri yorumlarinizi bekliyorum. Tesekkurler. Biraz uzun oldu ama kusura bakmayın.

Astra Maniaa

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
98 binde katalitiğin bitmiş olması mümkün değil, zaten kontrolde ettirmişsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam katalitik çıkışındada bir sensör var onuda bir temizleyip deneyin. Gerçi o sensörler bir kere arıza verdimi temizlemek çözüm olmaz. Eğer ustanız ekinde olan sensörü denemelik takacaksa deneyin mutlaka sizin için büyük şans çünkü sensör gibi parçaları satın aldınız mı bir daha geri veremiyorsunuz.

kiribiyik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Vallahi şefim ben iyi bi usta da bulamadım açikçasi. Herkes bir sey diyor. Bu benim sağlam olan katalizör için bile sadece kaputun ordan motor sesini dinleyip" bu katalizörün içi boşaltilmiş yenisini alman lazim" diyen usta bile oldu. Bir de iyi bir opel ustası derlerdi yani. Yarin iyi bi opel ustasi daha varmiş bir yerde onu da bulayim bakim o ne diyecek. :-( inş o2 sensörüdýr de su göz zevkimi bozan lambadan kurtulurum. Ayrica fikri olan dostlar varsa onları hala bekliyorum bu konuda. Şuan o2 sensörü gibi mi görünuyor sizce simdi? Başka bir yerden olma ihtimali var mı?

semia

Bölüm Sorumlusu
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Sensoru değiştirin.öncelikle kat öncesi yanlış hava almadığına emin olun (manifolt çatlağı contası vs,hatta örgülü kısım dahil)birde motor sıcaklığı nasıl? termostad bozuk motor soğuk kalıyorsa o da değişik verilere sebep olur.

kiribiyik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Abi sensörü degıstircem galiba. Dün egzozcu arabanin altina girip katalizörü alttan da kontrol etti. Manifolta bakmistir diye tahmin ediyorum. Bir sıkıntı olmadığını söyledi. Yine de lamba yanarsa jatalizörü degıstircen artik filan dedi de bozuk olmayan katalizörü niye degistireyim. Olmadı vercez 200-250 degistircez sensörü. Şansimiza artık. Hangi marka o2 sensörü olmalı? Bosch iyi mi?

kiribiyik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şımdi de vardir 200 civari. Tek sönsün de şu lamba vercez artık.

cetto

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Araçta LPG var mı? Sensörlerin ölçtüğü değerleri beyin yorumlar ve kendisine önceden tanıtılmış değerlerin dışında değerler ile karşılaşırsa arıza ışığı yakar. LPG benzine göre daha düşük kükürt içerdiği için, sensör sağlam olsa bile ölçtüğü değerler beyin tarafından "hatalı" diye yorumlanabilir, bu da arıza ışığı yaktırabilir. Diyeceğim o ki, O2 sensörünü değiştirsen bile sorun devam edebilir.

kiribiyik

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yok abi araçta lpg yok. Yaklaşık 3 buçuk sene önce lpg iptal edilmiş. Sökülmüş yani. Suan araç benzinli. 3.5 sene önce sökülmüş olmasi etki etmez galiba.

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
egr valfi iptal edilmiş mi ? ondanda yapabilir...