Katalizörüm dağıldı

Bulent SARI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar dün akşam arabamı park ederken bi zırıltının olduğunu farkettim birde arıza lambası yanmıştı o sırada , sonra aklıma katalizör geldi.Bu sabah bi egzozcuya uğradım katalizörü ustaya kontrol etmesini söyledim usta katalizöre bi kaç kez vurdu parçalanmış bu dedi.Sonra bana bi kaç bilgi verdi yansanayi katalizörler var piyasada fiyatının 700 civarı olduğunu orginali ise 2000 civarı olduğunu söyledi daha sonra bunun yerine bi susturucu takıpta binebilirsin dedi.Bana iki tane farklı susturucu çıkardı biri Türk malıydı diğeri inox SOP040331 yazan bi üründü fiyatınında 100 tl olduğunu söyledi biraz inceledim içi delikli normal bi susturucuydu bende kalite olsun diye bu ürünü aldım.Susturucu takıldıktan sonraki görüşlerim şu arkadaşlar alt devirlerde farkedilir bi performans kaybı yok üst devirlerde araba alıp gidiyo kendini rolantide gaz verdiğimde tepkisi eskiye nazaran çok iyi.Birde ses olayına gelince üst devirlerde tatlı bi kükreme oluyor zırıltı asla yok yakıt olayına gelince daha ölçme imkanım olmadı.Arıza lambası yanıyodu ışıklarda durduğumda fakat takıldıktan sonra eve gelene kadar çarşıda dolandım ışık felan yanmadı.Katalizörü arızadan dolayı iptal edecek arkadaşlara belki bi fikir olur.

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
tüv den katalizörsüz geçemezsin

Bulent SARI

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet emisyon değerleri büyük ihtimal yüksek çıkacak fakat yapılabilecek bişey yok şu anlık, haziranda muayene var ustaya muayeneden geçme olayını sorduğumda piyadaki çoğu vectralarda bu işlem uygulanıyor vede geçiyor dedi bizde bu kervana gireceğiz artık... yansanayi alıp taktırsam bi sene sonra yine dağılacak orginalini almaya gücümüz yetmiyor çevreye zarar verdiği benzinde doğru genelde lpg ile bindiğimiz için bi sıkıntı olacağınız düşünmüyorum gönül isterdiki orginal katalizör takıp kullanmak...

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ben de de kat yok 2 sene önceki muayeneden sorunsuz gectım bakalım bu sene ne olacak muayene geldi

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Evet emisyon değerleri büyük ihtimal yüksek çıkacak fakat yapılabilecek bişey yok şu anlık, haziranda muayene var ustaya muayeneden geçme olayını sorduğumda piyadaki çoğu vectralarda bu işlem uygulanıyor vede geçiyor dedi bizde bu kervana gireceğiz artık... ...
Keşke ustadan bu konu hakkında yazılı bir garanti isteseydin de sonucu daha net görseydin :D. Dün aracıma seyyar arka perde arıyordum, aradığım özellikte perde bulamayınca satıcı "o zaman arka cama film çekelim" dedi, ben de "film yasak bu yaştan sonra polislerle uğraşamam" dedim, o da artık filmin serbest bırakıldığını iddia etti, ben de bana bununla ilgili ceza yersem kesilen cezayı kendisinin ödeyeceğine dair yazılı bir belge vermesini istedim, nedense tırsıp geri adım attı. Yani bu tür konularda satıcıların gazına gelmeyin, kanunları ustalar belirlemez ;).

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cengiz abi yakıtta bi farklılık yapıyormu acaba ?

yakıta olumsuz etkisi olduğunu sanmıyorum başka arkadaşlarımın calibrası ile kıyaslayınca onlardan az bile yakıyor , hatta mantık olarak egzost gazı motordan daha rahat cıkacağı için bir miktar performans artışı oluyor ve buna bağlı olarak sakin kullanımda daha az yakıyor diyebiliriz .

beyaz guvercin

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
ama yokuşta daha çok yüklendiğin için daha çok yakıyor.özellikle dizel araçta traktör sesi ve kötü koku yapıyor

DalyaNTurguT

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Hazır katalizörden konu acılmıs bende katılayım. Benimde katalizör elek olmuştu yenice değiştirdim ama öyle 2000tl veripte orjinal peşine düşmedim. Atatürk sanayide bir egsozcudan yan sanayi 420 liraya katalizör aldım 30tl de taktırması 450 tl ye hallettim. Daha yeni taktırdığım için yakıt ölçme fırsatım olmadı ama aracımın km si cok oldugu ve eski katalizör orjinal üstündeki oldugu için bayağı tıkalıymış ki bu yeni katalizörle egsozdan motorun sesi daha bir canlı gelmeye başladı. Yan sanayide olsa sonucta yine katalizör taktırdığım için muayeneden geçme sorunu yaşayacağımı sanmıyorum.