Kış Lastiği

oczorlutuna

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Kış Lastiği

2 astramız var. Benim ulaşım aracı olarak servis kullanma şansım olduğu için eşimin aracına taktık geçen sene.

KUMHO marka KW23 215/50/17 lastik kullanıyoruz. Geçen sene çok kar olmadığı için bu günü bekliyordum o zamandan beri :D

Bu sabah sırf lastikleri test etmek için yarım saat erken uyandım. Düştüm yola, daha hiç araba girmemiş sokaklara girdim 5-10 cm kar olan.

Yokuşta çıkış, iniş, ani hızlanma, ani fren hepsini denedim. Tavsiye ederim, hiç üzmedi. Eşim de işine çok rahat bir şekilde ulaştı.

Tahminim tanesini 250TL-280TL'ye bulabilirsiniz. Ofisten bir arkadaşım da Petlas kullanıyor o da çok memnun.

(NOT: Denemeler tamamiyle boş sokaklarda yapılmıştır)

Flesius

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Merhaba,

Aracınızı yazın kış lastikleriyle kullandıysanız büyük oranda deformasyona uğramış olma ihtimali var. Marka belirtmemişsiniz sanırım ama genelde lastikler aşırı aşınır bu tarz kullanımlarda. Bence ilk yapmanız gereken şey gözle yapacağınız basit bir muayene... Çatlama, yamulma, balon, vs. gibi sorunları gözle tetkik edin. Tatmin olursanız diş derinliğini ölçün, 4 milim altına inmemişse sonraki adım olarak üretim tarihine bakın. Lastiklerin RAF ÖMRÜ 10 YILDIR. Raf ömrü yalnız dikkat edin, kullanım ömrü demiyorum. Eğer lastiklerinizi sıfır aldınız ve kullanmadığınız zamanlarda aşırı soğuk ya da sıcakta ve doğrudan güneş ışığı alan elverişsiz koşullarda saklamadıysanız rahatlıkla 7-8 sene kullanabilirsiniz.

Tüm bunları yaptınız ve sıkıntılı bir durum görünmüyorsa değiştirmenize bence gerek yok. Ama illa değiştirecekseniz ve premium sınıf pahalı lastik düşünmüyorsanız bence kesinlikle Nokian veya Kumho'dan şaşmayın. Ben gene de Bridgestone veya Pirelli tavsiye ederim. Özellikle Sotto Zero Serie 2 tavsiyemdir. Serie 1'de olabilir. Nokian Fin malı ve çok çok başarılı bir kış lastiği üreticisidir, kış lastiğini icat eden markadır. Nokian'da size WR G2 tavsiye ederim. Test edildi onaylandı bu lastik, çok çok başarılı. Nokian olmasın derseniz Kumho tavsiye ederim. Nokian ile aynı sınıfta yer alıyor. Kore malı, kış lastiğinde oldukça başarılı. Bu da test edildi onaylandı. Kumho'da ise KW27 tavsiye ederim.

İki lastiğe değil 4 lastiğe yeni ürün takın derim tabi ki ama zorluk olacaksa yenileri öne eskileri arkaya yapın bence. Arkaları sakın yazlık lastik takmayın...

Selamlar.

metinmb407

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Aynen Nokian şiddetle tavsiye ederim. Ayder yaylasını zincirsiz 4 kişi çıktım patinaj bile çekmedi desem yeridir.

wave61

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Petlas aldim bugun 4 lastik montaj balans vs. 1000 tl . aninda farki hissettim. Tavsiye ederim.

esad

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Flesius link' Alıntı:
Merhaba,

Aracınızı yazın kış lastikleriyle kullandıysanız büyük oranda deformasyona uğramış olma ihtimali var. Marka belirtmemişsiniz sanırım ama genelde lastikler aşırı aşınır bu tarz kullanımlarda. Bence ilk yapmanız gereken şey gözle yapacağınız basit bir muayene... Çatlama, yamulma, balon, vs. gibi sorunları gözle tetkik edin. Tatmin olursanız diş derinliğini ölçün, 4 milim altına inmemişse sonraki adım olarak üretim tarihine bakın. Lastiklerin RAF ÖMRÜ 10 YILDIR. Raf ömrü yalnız dikkat edin, kullanım ömrü demiyorum. Eğer lastiklerinizi sıfır aldınız ve kullanmadığınız zamanlarda aşırı soğuk ya da sıcakta ve doğrudan güneş ışığı alan elverişsiz koşullarda saklamadıysanız rahatlıkla 7-8 sene kullanabilirsiniz.

Tüm bunları yaptınız ve sıkıntılı bir durum görünmüyorsa değiştirmenize bence gerek yok. Ama illa değiştirecekseniz ve premium sınıf pahalı lastik düşünmüyorsanız bence kesinlikle Nokian veya Kumho'dan şaşmayın. Ben gene de Bridgestone veya Pirelli tavsiye ederim. Özellikle Sotto Zero Serie 2 tavsiyemdir. Serie 1'de olabilir. Nokian Fin malı ve çok çok başarılı bir kış lastiği üreticisidir, kış lastiğini icat eden markadır. Nokian'da size WR G2 tavsiye ederim. Test edildi onaylandı bu lastik, çok çok başarılı. Nokian olmasın derseniz Kumho tavsiye ederim. Nokian ile aynı sınıfta yer alıyor. Kore malı, kış lastiğinde oldukça başarılı. Bu da test edildi onaylandı. Kumho'da ise KW27 tavsiye ederim.

İki lastiğe değil 4 lastiğe yeni ürün takın derim tabi ki ama zorluk olacaksa yenileri öne eskileri arkaya yapın bence. Arkaları sakın yazlık lastik takmayın...

Selamlar.

şu an takılı olan michelin kış lastiği. ama dediğiniz gibi yapıp diş derinliğini ölçücem. şu an üzerinde olanları bırakıp önlere iki tane almak daha iyi gibi

huseyin06671

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Kış lastiğinde diş derinliğinden önce kauçuğun durumu önemlidir. Eğer lastik sertleştiyse kış koşullarında performans ve yol tutuş konularında yaz lastiğinden pekte bir farkı kalmaz. Yazın kullanılan kış lastiğinin yüksek ihtimalle kimyası bozulup sertleşmiştir. Kontrol etmek için en kolay yöntem parmaklarınızla lastiğin dişlerine bastırarak sertliğini anlayabilirsiniz. Taze bir kış lastiği, yaz lastiğinde çok daha yumuşak olur, kış lastiği ne kadar sertleştiyse okadar özelliğini kaybetmiş demektir.
Ben ne kış lastikleri gördüm dişleri aynen duran, hatta sıfır görünen ama yanlış saklama koşulları ve uzun süre beklemekten taş gibi olmuşlardı, ama görünüş sıfır lastik, üzetindeki renkli çizgileri bile duruyordu.

Flesius

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

huseyin0667 link' Alıntı:
Kış lastiğinde diş derinliğinden önce kauçuğun durumu önemlidir. Eğer lastik sertleştiyse kış koşullarında performans ve yol tutuş konularında yaz lastiğinden pekte bir farkı kalmaz. Yazın kullanılan kış lastiğinin yüksek ihtimalle kimyası bozulup sertleşmiştir. Kontrol etmek için en kolay yöntem parmaklarınızla lastiğin dişlerine bastırarak sertliğini anlayabilirsiniz. Taze bir kış lastiği, yaz lastiğinde çok daha yumuşak olur, kış lastiği ne kadar sertleştiyse okadar özelliğini kaybetmiş demektir.
Ben ne kış lastikleri gördüm dişleri aynen duran, hatta sıfır görünen ama yanlış saklama koşulları ve uzun süre beklemekten taş gibi olmuşlardı, ama görünüş sıfır lastik, üzetindeki renkli çizgileri bile duruyordu.

Tabi ki dediğiniz doğru. O yüzden ben de saklama koşullarından ve üretim tarihinden bahsettim. Yeni almış ve sadece bir yaz kullanmışsa o kadar da sertleşmiş olacağını sanmam, bakmakta fayda var.

GOODMAN1

Moderatör
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

esad link' Alıntı:
Peki hem uygun fiyatlı hem de kaliteli bi marka öneriniz var mı? Zannedersem ölçüler 215/50/17 .

Bundan önceki 2 aracımda BRIDGESTONE kullandım ve bu markayı ve lastiklerini hep 1 kademe ön planda tuttum. Hem kendi gözümde hemde tavsiye almak isteyen arkadaşlarım içinde tek cevabım bu olmuştur. Bu sene lastikçimin önerisi ile Petlas'ın Snowmaster lastiklerini taktırdım ve malumunuz Ankara' ya kar yeni düştü. DÜn gece ve bugün gün boyu aracı 4-5 saat kullandım. Lastiklerin performansı çok başarılı fiyatı da makul Kasım ayında 930 TL' ye taktırmıştım. ROT/BALANS/takma sökme dahil. Lastik ölçüleri 215/50/17 internetten alırım derseniz de ürünün linki;

http://www.hepsiburada.com/liste/petlas-215-50-r-17-91h-snowmaster-w651-kis-lastigi-uretim-tarihi-2014/productDetails.aspx?productId=otozsu25550&categoryId=259720#engine=visilabs