Kış Lastiği

turkolog55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Mrb arkadaşlar. Uzun araştırmalar sonucu Nokian lastiğinin pek tanınmasa da çok iyi bir lastik olduğu kanısına vardım. 2 adet kış lastiği alıp takacam arabama. 1-2 kar olan bir yerde yaşıyorum. sizin tecrübe ettiğiniz başka bir marka var mıdır?
Bir de 175 65 r14 kullanıyorum lastik olarak sadece önleri 185 65 r14 alsam mesela yürüründe yol tutuşunda bir problem olur mu?

butterfly_effect

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kış lastiği alacaksanız 4 lastiği de değiştirin, ya da hiç değiştirmeden yazlıklarla devam edin. Aracın önü ve arkası farklı yol tutuşuna sahip olacak ve daha sıkıntılı durumlara sebep olur.

TuRkiShPoWeR

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Diğer konuyada yazmıştım...
Yeni olan lastik, arkaya takılmalı.İleri sürüş eğitimi kurslarında da arkaya takılması gerektiği söyleniyor.Ancaaak bu kural aynı lastiklerin(4 ü de eş) diş derinliği durumu için geçerli.İşin özü ise bu aslında baştan tehlikeli bir durum.Yaz lastiğini kışın öne takarsanız(arkalar kış);
-7 derecenin altında tutunamayıp ve önden kayar.
-Özellikle karda veya buzda aracın yönlendirmek neredeyse imkansız olur.Araç adeta dümdüz gider.
-Özellikle karda ve buzda frenleme başarımı aşırı düşer.
-Tutunma özellikleri azaldığı için tahrik tekerlekleri zemine yeterince tutunamaz ve ilk kalkış ve çekişte araç zor hareket alır.(önden çekişli araçlarda)

.Yaz lastiğini kışın arkaya takarsanız(önler kış);
-Öncelikle bu durum çok tehlikeli bir durumdur.Araç özellikle kar ve buzda eksenini koruyamaz.En ufak bir eğimde bile arkalar tutunamayıp kayar.
-Özellikle yanal iç veya dış eğimi olan virajlarda 5 km/h ile bile gitseniz aracın arkası eğimin olduğu tarafa kendisini bırakır.Bu durum çok tehlikelidir zira eğimli yollarda korkuluk olmazsa aracı durdurmak yada yönlendirmek çok zordur.
-Fren performansı artsada aracın kontrolü zorlaşır.Ne kadar elektronik sistemler olsa da tutunma farkından dolayı frenajlarda araç arkayı bırakma eğilimi gösterecektir.
-Yanal tutunma farkları aşırı olacağından en ufak direksiyon müdehalesinde araç spin atma eğiliminde girecek ve kontra tepki süresi kısalacaktır.

En doğru olanı 4 lastiğinde aynı marka ve modelde olmasıdır.

http://www.youtube.com/watch?v=GlYEMH10Z4s

http://www.youtube.com/watch?v=rzB7hpWhqIA&feature=relmfu

uzman8181

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kış lastiği alacaksanız 4 lastiği de değiştirin, ya da hiç değiştirmeden yazlıklarla devam edin. Aracın önü ve arkası farklı yol tutuşuna sahip olacak ve daha sıkıntılı durumlara sebep olur.
:alkis:

zek

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Öne takılan 2 adet kış lastiğinin mahsurlarını bizzat yaşamış bir sürücü olarak; 2 adet Nokian kış lastiği alacağınıza, 4 adet bir alt kalite kış lastiği kullanın derim. Daha güvenli şürüş yaparsınız.

swordfish0606

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Kar üzerinde yol tutuş, asfaltın aksine lastiğin taban çapı ile ters orantılıdır. Kar üzerinde ince tabanlı bir lastik kalın tabana göre daha iyi bir çekiş sağlar. Bunun için kar lastiklerinizi 175 yerine 185 almayın derim ben.

RespecT

Editör
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
tabanı genişletmek mantıksız.175/65/14 ten devam.Nokian özellikle kış lastiği konusunda patentli buluşları olan bildiğimiz Finlandiya Nokia menşei.Bence kış lastiğinde rakipsiz denilebilecek düzeyde.Ama 2 tane almaktansa 4 tane Kumho /petlas vs alın ama 4 tane alın.

turkolog55

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
biraz geç oldu ancak karar verdim ve nokian wrg2 lastiğinden 4 adet alp taktım. 10 gündür ist.dayım ve bu aralar ist. hava koşulları malum. mahalle arası dize kadar kar farketmiyor cayır cayır hiç kaymadan bayır inip çıktım lastikleri denemek amaçlı. tek kelimeyle mükemmel. Lastikleri 150 tl aldım (adet) sökmesi takması balansı içinde. 6 taksit oldu. Direksiyon hakimiyeti resmen mükemmeleşti. Yaz lastiğim olan dunloplar yazın bile bu kadar iyi değildi. frenaj süper, yol tutuş sessizlik süper. Alacaklara tavsiy ederim.
Herhangi bir ticari amacım yok zaten Allahın dağında bir garip öğretmenim :)

mustaferbil

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
kar lastiği her yerde şart kış ayları için. kar çok olmasa bile. kocaeli'de kar az olmasına rağmen bugün sürüşte bunun farkına vardım. eski lastiklerim good year eagle vector (4 mevsim) idi bir sıkıntı yaşamadım ama yazın michelin energy aldım lastikler karlı sürüşlerde sıfır gibi geldi :D karda kalkerken biraz zorluyor. o yüzden kar lastiğini her sürücünün alması gerektiğini düşünüyorum.

isobln

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
önceki lastiklerim continental eco idi, geçen michelin energy saver aldım daha yeni lastikler karda tam bir fiyasko continental daha iyiydi kış lastiği almak bence de şart oldu :)