Klimadan gelen koku ve yetersizliği hk.

legendsforever

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar kolay gelsin herkese öncelikle,

Konu başlığında da belirttiğim gibi klima ile ilgili bazı sorunlarım var. Bunlardan biri ;

Normal havalandırmayı çalıştırdığımda kötü bir koku geliyor. Hani aşırı tozlu bir ortama girersiniz ve burnunuza bir garip koku gelir, işte ona benzer bir koku yayıyor. Hemen akabinde klimayı açtığımda ise koku kayboluyor. Klimayı tekrar kapattığımda ise yine koku yayılmaya başlıyor. Aracım 7000 km 'de daha, alalı 5 ay olmadı ve sürekli İstanbul içi trafikte kullandım. Filtreler kirlenmiştir desem ama aklıma yatmıyor.

Bir diğer sorun ise klima ile ilgili;

Klimayı araç olduğu yerde dururken açtığımda soğutma yapmıyor(motor sıcak veya soğukken denedim, sonuç aynı). Taa ki araç 40 - 50 km hıza çıkıyor işte o vakit adam akıllı soğutmaya başlıyor. Örneğin yolda gidiyorsunuz ve klimanız gayet güzel çalışıyor, trafik ışığına geldiniz ve haliyle durdunuz. İşte bu noktada klima o, saniyeler önce verdiği soğuk havayı vermeyi kesip yerine sanki ılık havadan biraz daha soğuk bir hava vermeye başlıyor. Aklıma ister istemez aracın klimasının kapasitesi bu mu demek geliyor. Daha öncede araçlarım oldu ancak ilk defa başıma böyle birşey geliyor.

Konu hakkında bilgisi veya yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim.

Not: Aracım 1,3 cdti 95bg astra j cosmo

yildirim11

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ynt: Klimadan gelen koku ve yetersizliği hk.

kesinlikle aracınızda bir sorun var

bbeerrkk67

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Merhaba ;
Havalandırmayı açtığınızda garip bi kokunun gelmesi,sadece 5-10 saniyelik birşeyse normal gibime geliyor,motordaki nemli havayı anlık olarak içeriye verebilir diye düşünüyorum,belirli aralıklarda motorun havalandırma kanallarında biriken pislik,ağaç dalları vb temizlemenizi öneririm.
Klimanın rolantide ılık hava üflemesi sorunuyla hiç karşılaşmadım,elbetteki rolantide ve 100 km hızla gidilen hızlaki klima performansını karşılaştırırsak,araç giderken daha soğuk hava üfleyecektir cünkü klima gücünü motorun pistonlarından alıyor..
Bi servişe danışın bakalım ne diyecekler..

Mete34

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

klımasız normal fanda aynı sıkayet bendede var . ıstersenız 1 saat calıssın kotu koku hala gelıyor . bakım zamanım geldı sayılır ozaman servıse anlatıcam bunu .

legendsforever

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşımın Astra H 1.3 dizel otomatik aracına binip klimayı test etme imkanım oldu. Kendiminki ile karşılaştırınca resmen çıldırdım. Servisi arayıp randevu aldım ve aracımı servise bıraktım. Ustalar uzun uzun test etmişler ve bana telefonda gelin aracınızı alın, hiçbirşey yok dediler. Gittim ve sakin bir şekilde ustayı test sürüşüne davet ettim.

Test sürüşünde de klima yetersiz kalınca, ustanın verdiği cevap "bu araçlar böyle. Kalkış anlarında araç motordan güç yememek adına klima kompresörünü kapatıyor.  Bu vesile ile kalkışlarda araç güç yemediğinden stop ettirme olayı da çok az" oldu.  
E peki neden durduğu yerde klima yeterince soğutmuyor dedim ve aldığım cevap "bence gayet iyi soğutuyor" oldu. Güler misin ağlar mısın.

Ayrıca benim aracımda klima ile seyr ederken ben motorun karakteristik özelliğinin %100 değiştiğini hissediyorum. Bu ustanın dediklerini baz alırsak bu durumun olmaması gerekiyordu ama oluyor. Birde arkadaş "bu araçlar Türklere özel böyle yapılıyor, çünkü Türkler aracı kaldıramıyor, boğuyor ve stop ediyorlarmış" diyince gülmeden edemedim doğrusu :)

Soruyorum Astra J dizel sahibi arkadaşlara ;

Aracınız durur vaziyetteyken, güneş altında klimanızı çalıştırdığınızda sorunsuz bir şekilde serinleyebiliyor musunuz ? Ben araç durur vaziyette klimayı çalıştırdığımda ılık havadan biraz soğuk bir hava alıyorum. Aracımı hareket ettirip 40 - 50 km hıza geldiğimde bildiğiniz buzhane oluyor içi. Sizde de aynı sorun var mı ?

Tolga KARACA

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Araç durduğu yerde klimayı açınca anında max. soğuk vermez ancak gene de fazlasıyla yeterli bir soğuk vermesi gerekir, hareket ederken hem artan motor devri hem aracın burun kısmına çarpan rüzgar sayesinde daha da etkili bir soğutma gerçekleşir.

Klima yeterince soğutmuyorsa, durunca üflenen hava ısınıyorsa ve uzun süre koku olşuyorsa bence klimanın gaz seviyesi eksiktir ve polen filtresi kirlenmiştir.

ze623

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

aynı durumu bende aracım 5000 km olduğunda fark etmiştim.servise gittim önce normal dediler ama aracı kontrol ettiklerinde klima gazının araca az yada koyulmadığını anladılar.servisin hemen cevabı abi araçlar gelince gazsız geliyor demekki sana aracı verirken kontrol edilmemiş yada gaz koymayı unutmuşlar.gaz koyduktan sonra (yaklaşık 1 saat süren işlem) klima İstanbul içi trafikte dur kalkta bile iyi soğutuyor.aracım 2012 dizel sport.bence sorununuz bu.gaz yok.

legendsforever

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Verilen formda klima gazının, polen filtresinin kontrol edildiği yazıyor. Ne diyebilirim ki ? Opel Ataköy 'e götürmüştüm Odak 'ta deneyeceğim birde şansımı.

ze623

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

legendsforever link' Alıntı:
Verilen formda klima gazının, polen filtresinin kontrol edildiği yazıyor. Ne diyebilirim ki ? Opel Ataköy 'e götürmüştüm Odak 'ta deneyeceğim birde şansımı.
Bende guneslide oldugum icin atakoye baska bisey icin ugramistim ilgilenmediler bile, tekirdaga yazliga gittigimde corludaki yetkili serviste islem yapilmisti. Memnunda kaldim ilgililerdi. Odak a gidebilirsin ama odak yogun oluyor. Orada tarik beyi bulman lazim ama yogun zamana denk gelme

Cosmo1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

legendsforever link' Alıntı:

aractaki mevcut klima gazinin tam olup olmadigini anlamak mumkun degil ki. once gaz kacagi kontrol edilir icerideki gaz tamamen bosaltlir sonrada makina ile gerekli miktarda gaz basilir. icerideki gazin miktarini kim nasil olcmus merak ettim.