Klimanın yeterli soğutmaması

kemal erim

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Geçtiğimiz yıl 2. kademede buz gibi soğutan aracımın dijital kliması, bu yıl 4 defa bakım yapılmasına ve kontrol edilmesine rağmen soğutması yeterli değil. Bunun nedeni ne olabilir. Kaçak kesin yok, gazı tam. Klima filtresi temizlendi. Birde klima açıkken iç sirkülasyon açıkmı olmalı..

CDX Hastası

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet sirkilasyon tuşuna basarak dışarıdaki sıcak havanın araç içine girişini engellemelisiniz...Eğer o şekilde kullanmıyorsanız araçın motoru ve klima motoru ekstradan enerji harcamak zorunda kalacak bu da hem yakıtı arttıracak hem de aracınızın performansını da olumsuz yönde etkileyecektir...Hava girişlerini kontrol edin.

decoder

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Evet sirkilasyon tuşuna basarak dışarıdaki sıcak havanın araç içine girişini engellemelisiniz...Eğer o şekilde kullanmıyorsanız araçın motoru ve klima motoru ekstradan enerji harcamak zorunda kalacak bu da hem yakıtı arttıracak hem de aracınızın performansını da olumsuz yönde etkileyecektir...Hava girişlerini kontrol edin.
bunu bilmiyordum klima hep acık gidiyorum ama sirkilasyon tuşunu hiç kullanmıyorum ama bundan sonra kullanırım

bektas_butun

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dışarıdan belli aralıklarla temiz hava almazsanız içeride dönen hava bi süre sonra çürür ve kokar. hatta nemlenir..
dışarıdaki hava kuru ve temiz havadır.. (deniz bölgeleri için kuru tabiri kullanılamaz tabi.)

CDX Hastası

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bunu bilmiyordum klima hep acık gidiyorum ama sirkilasyon tuşunu hiç kullanmıyorum ama bundan sonra kullanırım

Yalnız Ahmet abi şöyle bir durum var:Bu sirkilasyon tuşu donanıma göre bazı araçlarda belli süreler sonra devre dışı bırakılıyor.Nedeni araç içindeki hava kalitesini sağlıklı tutmak...Eğer devre dışı bırakılmıyorsa belli süre sonunda tekrar araç içine hava girişini açmalısınız...Eğer uzun süreler bu şekilde kullanırsanız aracınız içindeki hava kalitesi azalacak bu da sizin kendinizi yorgun hissetmenize ve baş ağrılarına da yol açacaktır.. ;)

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Uzun süre böyle kullanılınca aracın içinde ağır bir koku ve nem oluşuyor (özellikle bahar aylarında aracın camlarının buharlanmasının nedeni de budur).

Yiğit18

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
normal şartlarda klimayı açacağımda önce araç içi sirkülasyonu sonra klima düğmesini açarım içerinin soğuduğuna kanaat getirirsem sirkülasyonu kapatır dışarıdan taze hava gelmesini sağlarım , sizde böyle yapabilirsiniz

decoder

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dün bu konudan sonra denedim klimam daha hızlı soğuttu ve acayip bir soğuk üfledi sirkilasyon düğmesi sönmedi tabi yolumda en fazla 10 dk lık bir yoldu yarın uzun yol gidecem o zaman deneyecem kendi sönüyormu diye ama bir ara yanlışlıkla ikisini yani hem klima hem sirkilasyonu aktif etmiştim bir süre sonra kendisi sönmüştü galiba kendisi kapanmıştı çünkü ben ellemedim
eğer yanımdakilerde ellemediyse bu demek oluyorki otomatikmen oluyor ve inşallah öyledir ama yarın uzun yol gidecem ve kontrol edecem umarım öyledir yani kendi kapatıyordur sonucu burdan acıklarım bilgilendirmeniz için teşekür ederim

not : sevgili serdar kardeşim bir şeyi merak ettim ve sana sorayım imzandaki almanlar yaptı ben düzeltim kelimesinde yaptığın işlem nedir çok merak ediyorum :)

Son düzenleme:

CDX Hastası

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
not : sevgili serdar kardeşim bir şeyi merak ettim ve sana sorayım imzandaki almanlar yaptı ben düzeltim kelimesinde yaptığın işlem nedir çok merak ediyorum :)[/QUOTE]

Ciddi birşey yok Ahmet Abi..:D tamamen aracıma yaptığım modifikasyonları ve değiştirdiğim teknik detayları kapsayan bir cümle...
Bir de o sirkilasyon tuşunu tozlu hendek yollarda giderken,kamyon arkasında kalmak zorundaysanız egzoz gazlarından kendinizi korurken ve buna benzer koşullarda da kullanabilirsiniz...Klima için şartlı bir fonksiyon değildir...

Son düzenleme:

decoder

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ciddi birşey yok Ahmet Abi..:D tamamen aracıma yaptığım modifikasyonları ve değiştirdiğim teknik detayları kapsayan bir cümle...
Bir de o sirkilasyon tuşunu tozlu hendek yollarda giderken,kamyon arkasında kalmak zorundaysanız egzoz gazlarından kendinizi korurken ve buna benzer koşullarda da kullanabilirsiniz...Klima için şartlı bir fonksiyon değildir...

Merakım giderilmiş oldu aslında bizde ne cevherler varda işte elin almanı kadar destekcisi teşvik edeni yok yoksa bizim yapacaklarımızı ne alman ne japon yapamazda .
Sirkilasyonu o tür durumlarda kullanıyordum tozlu olur veya pis kokan bir bölge gibi kullanıyordum bilmediğim klimanın soğutmasında etkisi olduğu idi sayende öğrenmiş oldum
aslında öğrenilecek çok şey vardır başımdan geçen bir tanesini paylaşayım aracın tepe aydınlatmasını aylarca uğraşa rağmen kapılar kapalı iken yakamamıştım forumdada sormamıştım birgün elleriden öper 4 yaşında bir oğlum var şöfür koltuğuna oturtmuş ben göğüsü temizlerken oda düğmeleri karıştırıyordu yapma etme derken far düğmesini cekiverdi ve tepe lambası yandı ben eyvah kırdı derken çoçuğu diğer koltuğa aldım far düğmesi kırıldı şuna bir bastırıyım belki oturur diye düşünüyordum bastırınca düğme geri gitti tepelambası söndü o zaman anladımki tepe lambasını o şekil acıp kapatıyoruz
halende kendi kendime gülüyorum yaa arkadaş o kadar uğraştım bulamadım diye şimdi yeğenini arac içinde serbest bırakırım neyi ne şekilde ellerse elesin karışmıyorum belki yeni bir özelliği keşfeder diyee :) :) :)