Lastik alacam ama şu ebatları başa bela

decoder

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar belki komik bir soru olacak ama cözemedim bu ebat işini konuya cevap yazacak arkadaşlar gülmek ve takılmak serbest :kop:
sorum şu aracımın stepnesi hiç kullanılmamış ilk günkü gibi duruyor ölçüleri 195/60/15 arka lastiklerde aynı 195/60/15 ama önler 195/65/15 merak ettiğim bu%5 lik fark lastiğin nersinden fark ediyor yani yükseklik mi genişlik mi onu bir türlü cözemedim ve bir de astra g lerin standart ölçüleri nelerdir
195/65/15 mi alayım 195/60/15 mi alayım
marka olarak michellin ve lassa ikisinden birini alacam lastikcide deseni hoşuma gideni alacam yani marka o kadar önemli değil benim için

meftunn

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lastiğin tabanı 195mm yani 19.5 cm, lastiğin yere değen kısmının uzunluğu enine yani taban , 20 diyelim

60 da lastiğin yanak uzunluğunun yüzde cinsinden değeri, hani 20 dedik ya onun % 60 'ı yani yanak 12 cm ama 65 olsa 20.65/100 = 13 cm gibi birşey oluyor

bu arada yanak dediğimizde jantın kenarından çamurluğa doğru yani dışa doğru lastiğin bittiği yere kadar olan mesafe

zaten biliyosunuzdur ama yine de hiç bilmeyen birine anlatır gibi anlatmaya çalıştım

alperuzi

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
önlerde daha büyük lastik ile mi kullanıyorsunuz aracı yani? :eek::eek::eek::eek:

bence en kısa sürede orjinal boydaki lastikler ile değiştirin (195/60)

decoder

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
lastiğin tabanı 195mm yani 19.5 cm, lastiğin yere değen kısmının uzunluğu enine yani taban , 20 diyelim

60 da lastiğin yanak uzunluğunun yüzde cinsinden değeri, hani 20 dedik ya onun % 60 'ı yani yanak 12 cm ama 65 olsa 20.65/100 = 13 cm gibi birşey oluyor

bu arada yanak dediğimizde jantın kenarından çamurluğa doğru yani dışa doğru lastiğin bittiği yere kadar olan mesafe

zaten biliyosunuzdur ama yine de hiç bilmeyen birine anlatır gibi anlatmaya çalıştım
güzel bir cevap olmuş teşekürler şimdi 195 yere basan kısmı 65 ise yanağı oluyor jantan yere basan kısmına kadar olan alan tamamdır teşekürler

decoder

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
önlerde daha büyük lastik ile mi kullanıyorsunuz aracı yani? :eek::eek::eek::eek:

bence en kısa sürede orjinal boydaki lastikler ile değiştirin (195/60)
aracı aldığımda öyleydiler şimdi onları cıkarıp 195/60/15 cevirecem aracın önceki sahibi öyle kullanmış bende hiç dikkat etmemiştim

turank

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
aracı aldığımda öyleydiler şimdi onları cıkarıp 195/60/15 cevirecem aracın önceki sahibi öyle kullanmış bende hiç dikkat etmemiştim

benim orjinal 185/65/15 miş. arkaları benden önceki sahibi değişmiş 195/60/15 yapmış. bende gecen ay değiştim önleri. şimdi komple 195/60/15

gayette güzel.

metar

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bildiğim kadarı ile Astra G orjinal lastik ebatları 195x60x15. önler ve arkalar aynı.

survivor

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
195/60/15 veya 185/65/15 kullanabilirsiniz ikiside uygundur siz sürüş şartlarınıza göre birini seçebilirsiniz.
kullandığınız yolllar bozuksa 185/65/15 belki daha iyi olabilir. Yol tutuş önemli diyorsanız 195/65/15 alın. Ama marka olaarak kesinlikle michelin alın derim.

decoder

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
195/60/15 veya 185/65/15 kullanabilirsiniz ikiside uygundur siz sürüş şartlarınıza göre birini seçebilirsiniz.
kullandığınız yolllar bozuksa 185/65/15 belki daha iyi olabilir. Yol tutuş önemli diyorsanız 195/65/15 alın. Ama marka olaarak kesinlikle michelin alın derim.
bizim burada yollar içler acısıydı heleki şehirler arası birkac ölümlü kazadan sonra yolu yapan firma mahkemelik oldu mahkeme yolların tekrar yapılması yönünde karar verdi ve o firmanın yaptığı yoların hepsi sıfır dökme asfalt olarak yenilendi öyle tahmin ediyorumki yapan firma bir daha yol ihalesi almaz şehirlerarası yollar cok güzel oldu şehiriçide belediye sağolsun cevre yollar düzenlenip yenilenince onlarda gaza geldi tüm ilçenin yollarını a-dan z- ye yeniledi tabi büyük kısmı parke taşlarda oldu ama temiz birşey oldu şehir içide şehir dışıda şuan yollar iyi bu durumda yol tutuş daha önemli oluyor tercihimi 195/60/15 olarak ve büyük ihtimal michellinden yana kullanacam

Mel-a-ku

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bizim burada yollar içler acısıydı heleki şehirler arası birkac ölümlü kazadan sonra yolu yapan firma mahkemelik oldu mahkeme yolların tekrar yapılması yönünde karar verdi ve o firmanın yaptığı yoların hepsi sıfır dökme asfalt olarak yenilendi öyle tahmin ediyorumki yapan firma bir daha yol ihalesi almaz şehirlerarası yollar cok güzel oldu şehiriçide belediye sağolsun cevre yollar düzenlenip yenilenince onlarda gaza geldi tüm ilçenin yollarını a-dan z- ye yeniledi tabi büyük kısmı parke taşlarda oldu ama temiz birşey oldu şehir içide şehir dışıda şuan yollar iyi bu durumda yol tutuş daha önemli oluyor tercihimi 195/60/15 olarak ve büyük ihtimal michellinden yana kullanacam

yollar eğer çok kotuyse yine 195 65 15 alın derim. lastiğin yanağındaki 1 cm lik farkın yarattığı konfora şaşarsınız..