Led ampulün arıza lambası yakmaması için

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Ampullere kendi watına uygun LED Decoder denilen direnç modüllerinden paralel bağlarsanız hiçbir problem kalmaz. Astra J Cosmo aracımın ön sinyal, arka sinyal, yan sinyal, arka park, arka fren, geri vites, arka sis, plaka, iç tavandaki tüm ve torpido ampullerim led. Hepsinde bunlardan var. Bir defa olsun arıza verdirmedi. Sinyaller ise asla hızlı yanma olayını yapmadı. Çünkü düz led ampulde sinyaller mutlaka hızlı yanar.

Mesela bir ürün şu:
http://urun.gittigidiyor.com/otomob...t-canbus-hata-giderici-2-adet-s1837-266090119

Ben daha ucuzlarından almıştım. Üzerinde direkt duy ve soketleri olanlar da var.
LED decoder:
attachment.php

Ön LED sinyal. Işığı halojenlerden çok daha fazla:
attachment.php

Plaka LED:
attachment.php

Arka stop grubu. 2 park, 1 sinyal, 1 fren:
attachment.php

attachment.php

Bu led ammpullere canbus için bobin koymuslar tek basına takıldıgında arıza yakıyormu??
DSC0296.jpg

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Bu led ammpullere canbus için bobin koymuslar tek basına takıldıgında arıza yakıyormu??

Arıza lambası yakmıyor da kontağı açınca sürücü ekranında ampul patlak uyarısı veriyor sadece. Sinyal kolunda resete basınca gidiyor.

Sinyal de hızlı yanıp sönüyor. Dekoderleri paralel bağlayınca hiçbir uyarı vermiyor. Satan eleman hata vermez demişti ama verdi.

Eski aracım olan 2005 Astra G ampullerini de bu dekoderlerle led yapmıştım. Aynı şehirde bir arkadaşa sattım. 2013'te bu led işini yapmıştım. 4 senedir hala şu an üzerinde aynı ledler var. Hiçbir sıkıntı çıkarmadı. O gün açtığım konu aşağıda. İlk uygulamada paralel ampul bağlamıştım. 13. mesajda ise dekoder ile değiştirdim:

http://www.opelim.net/forums/astra-tuning/99420-astra-g-sedan-led-ampullu-stoplar.html

Astra J için aldıklarım:

Bunlar Türkiye'de bulunmayan ürünler. Ledler aliexpress'ten, xenon Almanya ebay'den.

Osram Xenarc Nightbreaker Unlimited D1S 3200 lümen ışık gücü 4,350 K renk.
Photon Xenon Effect H10 Halojen Sis (Bu hepsiburada'dan)(LED sisli havada aydınlatmıyor. LED satıcısı bile ilanlara yazmış. Halojen siste tek çözüm)
Osram Nightbreaker Unlimited H11 AFL far köşe aydınlatma 1350 lümen ışık gücü
W16W Led stop (Ledler kırmızı yanıyor) 800 Lümen ışık gücü (orjinal halojen ampul 310 verir)
W16W Led sinyal (Ledler sarı yanıyor) 800 Lümen ışık gücü (orjinal halojen ampul 310 verir)
PSY24W Ön sinyal (Ledler sarı yanıyor) 750 Lümen ışık gücü (orjinal halojen ampul 300 verir)
H21W BAY9s Arka sis ve geri vites (Sis kırmızı geri vites beyaz yanıyor) 800 Lümen ışık gücü (orjinal halojen ampul 600 verir)
T10 yan sinyal (Ledler sarı yanıyor) 150 Lümen ışık gücü (orjinal halojen ampul 30 verir)
T10 arka park, yan ledli (Ledler kırmızı yanıyor)
T10 iç ışık (Ledler mercekli, beyaz yanıyor) Fotoda küçük dipsiz
(Fotoda büyük bir dipsiz var. Onu yanlış almışım T20'ymiş)

attachment.php

Sağdaki sarı sinyal, soldaki kırmızı stop
attachment.php

Mercekli ön ve yan ledli ön sinyal
attachment.php

Arka park. Ledler yanda olduğu için arabanın stop farının tamamı aydınlanıyor. Merceklilerde sadece ortada ışık olur.
attachment.php

Yan sinyal. Yanlardaki ledlerle lambanın her yeri aydınlanıyor.
attachment.php

Ekli dosyalar

• DSC0168.jpg
    DSC0168.jpg
    64.9 KB · Görüntüleme: 117
  • DSC0246.jpg
    DSC0246.jpg
    45.4 KB · Görüntüleme: 117
  • DSC0247.jpg
    DSC0247.jpg
    34.4 KB · Görüntüleme: 112
  • DSC0248.jpg
    DSC0248.jpg
    44.8 KB · Görüntüleme: 114
  • DSC0294.jpg
    DSC0294.jpg
    56.4 KB · Görüntüleme: 115

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dekoder şart.photon marka alman malı kaliteli t10 park ampulü aldım bobinli vs.can bus lı yazıyordu.şu an takılı ama 10 günde 1 falan hata veriyor araç yinede.bunun çözümü dekoder ama her ampule takmak hem yer kaplaması hem de fiyatı bence fazla bütün ampulleri değiştirmek isteyenler için.ortalama 250 tl falan tutar hepsi için tabi.
Direnç işi ısınmayı hesaplayamadığım için ve arabada ısınan parçalar sakat geldiği için sıcak bakmıyorum pek ama mutlaka uygun değer ile ısınmann önüne geçilebilir.
Sizce şu küçük t10 park ampullerinin yüksek watt değerli olanlarını bulup ısıya dayanıklı makaronla kapatıp her ampule paralel bağlasak olmazmı hem küçük boyutlu hem ısınma çok daha az olur.ama o watt değerlerinde varmıdır bilemiyorum.

Sony Z5 ile gönderildi

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arıza lambası yakmıyor da kontağı açınca sürücü ekranında ampul patlak uyarısı veriyor sadece. Sinyal kolunda resete basınca gidiyor.

Sinyal de hızlı yanıp sönüyor. Dekoderleri paralel bağlayınca hiçbir uyarı vermiyor. Satan eleman hata vermez demişti ama verdi.

Eski aracım olan 2005 Astra G ampullerini de bu dekoderlerle led yapmıştım. Aynı şehirde bir arkadaşa sattım. 2013'te bu led işini yapmıştım. 4 senedir hala şu an üzerinde aynı ledler var. Hiçbir sıkıntı çıkarmadı. O gün açtığım konu aşağıda. İlk uygulamada paralel ampul bağlamıştım. 13. mesajda ise dekoder ile değiştirdim:

Arıza ısıgı dil alıskanlıgı kusura bakma:):)
Bu hazır paralel direnc te led bozulur yanmassa Yol bilgisayarı uyarı verio mu??
Bu ampüller de normal alacak olsan baya bi nakit tutar

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Bu dirençleri paralel bağlayınca ampül uyarısı içeri gelmez, led patlar ama hata giderici hala kontak görevi gördüğü ve akım çektiği için araç ampül yanıyor sanar. Maalesef arka aydınlatma grubundan bu hata gidericilerin kullanılması uygun değil bence.
[MENTION=33127]vectra fırat [/MENTION]ın devresi harika tavsiye ederim ;)

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et
Doğru söylendi. Ampulü sökünce bile uyarı vermez. Çünkü watt değeri normal ampule tamamlanıyor. Ama 4 senedir aynı ledler eski aracımda takılı, şimdikinde de 1,5 yıldır takılı. Anlattığım gibi arka parkta 2 defa ampul üzerindeki 20 küsür ledden bir iki tanesi söndü o kadar. (En ucuzu oydu) Diğerlerinde hiçbir arıza kusur yok. Çünkü bir kere sağlam para ödedim, ama değdi. Hepsi on numara beş yıldız. :D
Led işinde ucuza kaçmayın. İstediğiniz devreyi tasarlayın elbet ölüyorlar.

astraopc

Yönetici
Moderatör
52-Ordu
Siteyi ziyaret et
Doğru söylendi. Ampulü sökünce bile uyarı vermez. Çünkü watt değeri normal ampule tamamlanıyor. Ama 4 senedir aynı ledler eski aracımda takılı, şimdikinde de 1,5 yıldır takılı. Anlattığım gibi arka parkta 2 defa ampul üzerindeki 20 küsür ledden bir iki tanesi söndü o kadar. (En ucuzu oydu) Diğerlerinde hiçbir arıza kusur yok. Çünkü bir kere sağlam para ödedim, ama değdi. Hepsi on numara beş yıldız. :D
Led işinde ucuza kaçmayın. İstediğiniz devreyi tasarlayın elbet ölüyorlar.

İçeri uyarı gelmeyince piyasa da arka stopları/fren lambaları yanmayan Linea lar gibi gezer millet :)

Uyarı gelecek , gelmiyorsa uygun değil ...

winner

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bi forumda okumustum sanırım yabanciydı.hesaplamış adam çekilen akımı. dirençlerin düzgün hesaplanmaması sebebiyle normalde misal 50 watt çekilmesi gereken sistemden toplamda 60-70 watt güç çekiliyor. hesaplama iyi yapılmalı ve uzun süre yanan lambalardaki dirençlerin ısısının problem yaratma olasılığı göz önüne alınmalı...

lampard

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
iç ışıkların tümü hata bagaj palaka vs. neyseki arıza lambası yaktırmıyor onları değiştirdim.sinyaller bile ölçülüyor muş sistem tarafından.vazgeçtim arkadaşlar geri vitesten çıkardım ledleri

vectra fırat

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar geri vites ışıklarına led ampul taktım süper oldu da canbus destekli değil canbus destekliler çok pahalı.üstelik photon marka pahalı park ampullerinin bile arada sıra da hata yaktırdığına şahit oldum o da var.
Şimdi arıza lambası yanmasın diye küçük gösterge ampullerinden birer tane paralel olarak bu ledlere bağlasam ve izole etsem( kısa devreyi engellemek için)arka farın soketinin yanına yanmaz diye düşünüyorum sizce işe yararmı?
veya bunun haricinde canbus ı nasıl aldatabiliriz (aynı zamanda ledler patlarsa aracın yine uyarmasını istiyorum tabi)yukardaki uygulamak istediğim yöntemde bu mümkün olmayacak o yüzden daha orjinal bir fikir verecek olan varmı

Sana %100 hatazız Led patladıgında uyarı gelecek tek ampülün bile ücte biri fiyatına hazırlanacak ucuz bir devre..
Bu devreye bildiğin (bagaja kullandıgın) serit led bile kullanabilirsin..
Pointteki cizim hatalarım varsa affola..
Ekli dosyayı görüntüle 19619