lpg 'li araçta benzin sorunu

anıl_ilhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arkadaşlar aracım bildiğiniz gibi lpg'li ancak dün iş çıkışı yol bilg. baktığımda ortalama gideceğim yol (benzinle range 38) yazıyordu sabah çalıştırdığımda ise harek etmeme mütabık aynen yazan şu idi range 22 ve bu düşüş sürekli devam etti az önce işe geldim aracı parkettim gözüm tekrar takıldı yazan range 12 bu ne perhiz bu ne lahana turşusu şimdi :)

ayrıca manuel benzin kadranında ise aman aman bir düşüş olmadı :confused:

ssdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
arada o oluyor bana da. herhalde yol bilgisayarının aklı karışıyor :)

Bende genelde benzin azken lamba yanıyorken yapıyor. Tek çözümü arabada çeyrek depo kadar benzin bulundurmak (gerçi çeyrek depo bugun 50gibi bieye doluyo ama) gerek.

Böylelikle yol bilgisayarı da uyarı vermez.

sitelerde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yol bilgisayarında Range ekranına gelip sıfırlama düğmesine basılı tutun tekrar hesap yapacaktır. LPG'de de benzin harcandığını sanıp düşüyor, sıfırlayınca veya benzin alınca tekrar hesap yapacaktır.

Ayrıca bu değere göre depoda çok az benzin bulunduruyorsun gibime geldi. En az çeyrek depo olsun.

Çünkü araç lpg'ye geçtiği halde yakıt pompası çalışıyormuş, ve benzin az veya bitik ise motor yüksüz çalışacağından arızalanabilirmiş. Ayrıca deponun dibini de çektirmek pek iyi değilmiş.

Bazı ustalar yakıt pompasını lpg'ye geçince bir röle ile iptal ediyorlar ancak Lovato gaz'a bu konuda e-mail attım ve asla yakıt pompasının durdurulmaması gerektiğini söylediler. Zaten bunu eğitimlerde de söylüyorlarmış ancak ustalar ya dinlemiyor, ya kafasına göre iş yapıyor.

anıl_ilhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Yol bilgisayarında Range ekranına gelip sıfırlama düğmesine basılı tutun tekrar hesap yapacaktır. LPG'de de benzin harcandığını sanıp düşüyor, sıfırlayınca veya benzin alınca tekrar hesap yapacaktır.

Ayrıca bu değere göre depoda çok az benzin bulunduruyorsun gibime geldi. En az çeyrek depo olsun.

Çünkü araç lpg'ye geçtiği halde yakıt pompası çalışıyormuş, ve benzin az veya bitik ise motor yüksüz çalışacağından arızalanabilirmiş. Ayrıca deponun dibini de çektirmek pek iyi değilmiş.

Bazı ustalar yakıt pompasını lpg'ye geçince bir röle ile iptal ediyorlar ancak Lovato gaz'a bu konuda e-mail attım ve asla yakıt pompasının durdurulmaması gerektiğini söylediler. Zaten bunu eğitimlerde de söylüyorlarmış ancak ustalar ya dinlemiyor, ya kafasına göre iş yapıyor.

açıklaman için teşekkürler Özgür akşam uygulayacağım bu dediklerini

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende o kadar abartılı şekilde sürekli bir azalma olmuyor. Yalnız şunu farkettim, araç yokuş yukarı, hafif bir eğimle dahi, duruyorsa range artıyor, tersi durumda range azalıyor. (Tüpte ise tam tersi, iniş eğiminde bir fazla yeşil lamba yanabiliyor bazen)..Aracın range'i hesaplaması sanırım kontak çevrildiğinde oluyor, kontağı çevirdiğinizdeki eğim durumuna göre artış veya azalışlar olabiliyor. Bu bakımdan manuel kadran daha sağlıklı görünüyor bana, yol bilgisayarındakini çok dikkate almıyorum zaten...

anıl_ilhan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
insanın gözüne batıyor bu düşüş ama benzini ışık yandıktan sonra 15 Ytl'lik almıştım 10 gün oluyor

sitelerde

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
açıklaman için teşekkürler Özgür akşam uygulayacağım bu dediklerini

Ben de sora sora, araştıra araştıra öğrendim. Bu forumu kuranlara çok teşekkür. Faydalı paylaşımlarla bilgi ve deneyimimizi artırıyoruz.

Ayrıca benzin konusundaki uyarımı kulak arkası etme sakın Anıl. Benzinin yazın çeyrek kışın yarım depo bulunsun. Kış şartları hiç mi hiç belli olmuyor. Ben bir kez yolda(evin önüydü neyseki) kaldım benzin bittiğinden, neyseki yakıt motoruna zarar vermemişim veya başka bir sıkıntıya. Yaşayarak öğrendik işte. Tabi yaşayanlardan öğrensek daha iyi olurdu.

VeCCtrA

Banlanan Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
insanın gözüne batıyor bu düşüş ama benzini ışık yandıktan sonra 15 Ytl'lik almıştım 10 gün oluyor

Çok almışsın :D 10 YTL'lik alsan yeterliydi..Şaka bir yana Özgür'ün dediği gibi çeyrek depo civarında alsan daha mantıklı, hem ikide bir range uyarısı çıkmaz. Şahsen kırmızı ışığı hiç yakmadım, yakmamda mecbur kalmadıkça...