Lpg litresi 1,25

xmuratalix

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
alanya-ısparta ısparta-alanya+şehir içi gezdik 470 km felan klima açık toplam gidiş geliş 150 bin yaktı fakat aksuda yol bil. sıfırladım ve alanyaya gelince 5,9 litre yaktığını gördüm(aksu -alanya 115 km) bu da 105 bin falan oluyor.lpg 1.76tl idi

dogru anladıysam hesap yapalım para/yol=km ne yaktıgı

alanya-ısparta ısparta-alanya+şehir içi : 150/470=0.31 lira km. de yakmış

sonra aksu -alanya 5.9*1.79=10.38 /115=0.09 lira km.de yakmış

nerdeyse arada 3.5 kat fark var nasıl oluyorki:confused:

cance

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bence lpgde bazı arkadaşlar çok yanlış hesaplamalar yapıyor çok anormal düşük oranlar çıkıyor.. 1.76dan gaz 3.2den benzin aldığınızda zaten fiziksel olarak %50-%40 tasarruf yapamasınız benzine oranla... sürekli fakirde gitse araba bir %35-%40 belki olur ama o zamanda araba gitmez lpgde hiç gitmiyor bu araba dersiniz... bence o kadar düşük tüketim oranı çıkanlar depoyu bitirsinler bir sonra 10-20 liralık deil 50 liralık gaz alıp bitene kadar kullanıp yazsınlar kmsini... çok daha sağlıklı bir ölçüm olur...

SERCAN006

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
depoyu bitirsinler bir sonra 10-20 liralık deil 50 liralık gaz alıp bitene kadar kullanıp yazsınlar kmsini... çok daha sağlıklı bir ölçüm olur...
:good::good::good:

emrastra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dogru anladıysam hesap yapalım para/yol=km ne yaktıgı

alanya-ısparta ısparta-alanya+şehir içi : 150/470=0.31 lira km. de yakmış

sonra aksu -alanya 5.9*1.79=10.38 /115=0.09 lira km.de yakmış

nerdeyse arada 3.5 kat fark var nasıl oluyorki:confused:
150 yi neden 470e böldün toplam aldığımız gaz 70 liralık 70/470=14.8kuruş yaklaşık km de 15 kuruş
150bin dediğim (15 kuruş) gidiş geliş ortalama kmde yaktığı

aksu alanya 115 km fakat 100km dolunca yol bilgisayarı 5,9litreyi gösterdi 5,9*1,76=10.38/100 10.38 kuruş 15 kmyi hesaba katmadım.............

xmuratalix

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
150 yi neden 470e böldün toplam aldığımız gaz 70 liralık 70/470=14.8kuruş yaklaşık km de 15 kuruş
150bin dediğim (15 kuruş) gidiş geliş ortalama kmde yaktığı

aksu alanya 115 km fakat 100km dolunca yol bilgisayarı 5,9litreyi gösterdi 5,9*1,76=10.38/100 10.38 kuruş 15 kmyi hesaba katmadım.............
dediginiz gibiyse eger 1 lt . lpg ile 17 km yol gidiyorsunuz.mucuzeyi gerçekleştiren ustayla cidden tanışmak istiyorum

bu arada yol bilgisayarı lpg tüketimini nasıl ölçüyor.maalesef yanılıyorsunuz hatanız burada zaten yol bilgisayarı asla lpg tüketimini ölçemez.
dogru ölçüm lpg yi tamamen bitirip 50 liralık lpg alıp km yi sıfırlayıp sadece uzun yol yada sadece şehir içi yapıp bitirince parayı yazan km. ye bölüp bulursunuz. bu arada şehir içinde gün içinde motor suyu sıcaklığı 40 dereceye ulaşıncaya kadar benzinle yol aldığınızı da unutmayın bu hava sıcaklığına baglı olarak 1-5 km arasıdır.kışın eksi 15 -20 derecelerde bu durum dahada kötüleşir.motorun en çok yaktığı yani motorun ısınıp kendini toplamaya başladıgı zamanda bu aralıktır . yol bilgisayarına o arada bakın bakalım ne yakıyor. arada aldıgınız benzinide tüketime eklemelisiniz. kendimizide başkalarınıda kandırmayalım.biz gözümüzü kapattık diye gece olmaz. ülkemizdeki tüm araçlar dünyadaki ortalama verilere göre tüketir. sorun maalesef ülkemizdeki akaryakıttaki agır vergi yükünden kaynaklanmaktadır. bu vergilerle benzin evinizdeki çeşmeden aksa litresini 2 liradan satarlar bize.

Son düzenleme:

start19

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
alanya-ısparta ısparta-alanya+şehir içi gezdik 470 km felan klima açık toplam gidiş geliş 150 bin(15 kuruş) yaktı kmde fakat aksuda yol bil. sıfırladım ve alanyaya gelince 5,9 litre yaktığını gördüm(aksu -alanya 115 km) bu da 105 bin(10,5kuruş) falan oluyor.lpg 1.76tl idi
aldığımız lpg 70liralık!

Arkadaşım o yolda nasıl bu kadar az yakabildin,1 ay önce köprüçaya rafting için gitmiştim,dönüş kısa olsun diye aksu yolundan ıspartaya döndüm 3 ncü vitesi dahi geçemedim,gaz yarı yolda bitti,yolda benzin istasyonu olmadığından dolayı gaz alamadık benzinle devam ettim az kalsın dağ başında kalıyorduk.O yolda sarfiyat neredeyse 2 misli artar.

emrastra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşım o yolda nasıl bu kadar az yakabildin,1 ay önce köprüçaya rafting için gitmiştim,dönüş kısa olsun diye aksu yolundan ıspartaya döndüm 3 ncü vitesi dahi geçemedim,gaz yarı yolda bitti,yolda benzin istasyonu olmadığından dolayı gaz alamadık benzinle devam ettim az kalsın dağ başında kalıyorduk.O yolda sarfiyat neredeyse 2 misli artar.
bilmiyom da 3 ü geçemeyecek ne vardıki ya araba ful doluydu ya da başka bi neden
ben hep3- 4-5 gittim 3 edüşen sadece 6-7 yokuş var orada
lpg konusunda üzüldüm keşke giderken alsaydınız toplam 3-4 benzin istasyonu var giderken başka yok o yola desdursuz çıkmamak lazım:D

Son düzenleme:

emrastra

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
dediginiz gibiyse eger 1 lt . lpg ile 17 km yol gidiyorsunuz.mucuzeyi gerçekleştiren ustayla cidden tanışmak istiyorum

bu arada yol bilgisayarı lpg tüketimini nasıl ölçüyor.maalesef yanılıyorsunuz hatanız burada zaten yol bilgisayarı asla lpg tüketimini ölçemez.
dogru ölçüm lpg yi tamamen bitirip 50 liralık lpg alıp km yi sıfırlayıp sadece uzun yol yada sadece şehir içi yapıp bitirince parayı yazan km. ye bölüp bulursunuz. bu arada şehir içinde gün içinde motor suyu sıcaklığı 40 dereceye ulaşıncaya kadar benzinle yol aldığınızı da unutmayın bu hava sıcaklığına baglı olarak 1-5 km arasıdır.kışın eksi 15 -20 derecelerde bu durum dahada kötüleşir.motorun en çok yaktığı yani motorun ısınıp kendini toplamaya başladıgı zamanda bu aralıktır . yol bilgisayarına o arada bakın bakalım ne yakıyor. arada aldıgınız benzinide tüketime eklemelisiniz. kendimizide başkalarınıda kandırmayalım.biz gözümüzü kapattık diye gece olmaz. ülkemizdeki tüm araçlar dünyadaki ortalama verilere göre tüketir. sorun maalesef ülkemizdeki akaryakıttaki agır vergi yükünden kaynaklanmaktadır. bu vergilerle benzin evinizdeki çeşmeden aksa litresini 2 liradan satarlar bize.

neyse boşverin hayatınıza bakın siz''kendimizide başkalarınıda kandırmayalım.biz gözümüzü kapattık diye gece olmaz''gaf mı yapıyosunuz anlayamadım?eğer yapıyosanız bizim forum kardeşlik forumudur böyle gaflar falan olmaz!!!!!!!!
yaptığım bu yalan atmıyorum ha benzini eklemedim haklısınız yalnız lpgyi ekledim ama inanın yaptığım hız genellikle 90 devir 2500 dü ben yol bil.göre yorum yaptım dikkatinizi çekerim uzun yolda 15 kuruş normal bi rakam buda 100km de 8,5 litre demek

Son düzenleme:

cmb

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
İyi rekabet var Ostim'de :D macunköydeki shellin karşısındaki gaz istasyonunda da sıra oluyor orada 1,25TL

Chatin

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
konunun dışına çıkmakta üstümüze yok...

arkadaşım senin dediğin o milangazda satılan lpg dökme gaz denilen ve sanayi kullanım için olan gaz. yani farkı nedir izah edeyim bildiğim kadarıyla.

bu adamlar kendi şirketlerine alır gibi alıp dolum tesislerine getiriyorlar gazı. ve bu gazın kdv si %8 dir. ama normal lpg nin %18 dir. ve birde fark şu bu gaz filtrelenmez yani gazın maliyeti azdır ve bu işlem gazın birim fiyatını arttıran bir işlem. o yüzden ucuz.

peki bu gazı almaya devam edersen ne olur ?

bu gazı almaya devam edersen yakında filtren tıkanır enjektörlerin tıkanır regülatörün bozulur. sonra bu yaptığın kârlar bir bakarsın biranda uçuvermiş. oradan gaz alan bir arkadaşım 3. gaz alımından sonra arabasından gelen lpg kokusundan dolayı servisine gidip 200 tl verip regülatörünü değiştirdi.sonra biz o istasyona birkaç arkadaşla gidip bu durumu anlattık ve tavrımız nazik değildi. bu tavır karşısında gerçekler ortaya çıktı ve kendisi abi bu gazı (dökme gaz olduğunu kendiside biliyor yani) herkes satıyor niye beni suçluyorsunuz ben maaşla çalışıyorum dedi istasyon sahibi. yani yaşadığım tecrübe ile yazıyorum bunları. ve üstte dediklerimin aynısını lpg servisi dedi.

birde o lpg istasyonunda bir "mobil" lik görürsünüz. yani bugün yarın maliye gelse kilidi bassa 15 dakikada orayı boşaltacak bir halleri var. çünkü durumları belli. sanırım illegal olan durumu "bir şekilde" legal gibi gösteriyorlar. e devlet memurunun maaşı az olunca bunlar olur.

bunun yanında katkılı olarak satılan opet in eurolpg+ ınıda önermiyorlar kendileri. çünkü bu katkıdan dolayı lpg enjektörlerinde tıkanmalara ve zaman zaman araçta vuruntulara neden oluyormuş ki ben bu vuruntuyu yaşadım. servisin bu önerisinden sonra petrol ofisi shell ve total dışında lpg almıyorum. sizede önerim bu yönde.

bunun yanında filtrelenmiş ve oktanı sabit ve ucuz bir lpg istiyorsanız sıhhiyedeki petrol ofisine gidebilirsiniz. 1.47 tl den verilmekte lpg. en azından içiniz rahat olur.

edit: konunun gidişatından dolayı özellikle aracımın lpg tükemini yazmıyorum. bununla ilgili açılmış bir konu var çünkü...

Son düzenleme: