LPG ne kadar kârlı? <<< hesap kitap içerir

Eraycan1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Cvp: LPG ne kadar kârlı? <<< hesap kitap içerir

Yaklaşık 9 yıldır çeşitli marka ve modellerde lpg li araç kullandım. İlk mesajda ki hesap yanlışlıklarını baştan düzeltmek isterim. Birincisi lpg işletirken muayenede yapılıyor ve 400 lira gibi bir işletme masrafı çıkıyor doğrudur ancak 40k km sonrasında bu masraf tekrardan gündeme gelmiyor bir kere işletiliyor ve bitiyor yine aynı şekilde lpg kiti de bir kere takılıyor ve bitiyor. 
Demem o ki 40k kim için yapılan hesaplamayı ikinci bir 40k km için yaptıgınızda ciddi sonuçlar elde edersiniz.
1.6 lavoto obd2 sistemli araca sahibim lpg yi taktıralı 16 ay oldu iki kere bakıma gittim onun dışında bir problemim olmadı birde lpg arıza yapabilir tabiki yapabilir sıfır araç alındığında arıza yapıyor kul yapısı.

Lpg yi 200000 kullandığını düşünürsek km de hiç olmasa 10kuruş kar yapsa 20bin lira eder. Bu çok ciddi bir rakamdır. Benim aracım (benzinde içinde) km de 20 kuruşu geçmiyor kardeşim kullanırsa daha da az yakıyor. Benim gibi yılda en az 30k km yol yapan biriyseniz lpg nin karı 3000 liradan daha fazladır emin olun. Lpg yi güzel bir kitle kesinlikle tavsiye ederim.

we[AGRA]

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Ben de şu algıyı düzeltmek isterim ilk mesajda hesap yanlışı yok. O şartlardaki kullanımda lpg'den edeceğiniz kar odur.

Ama siz derseniz ki ben arabaya en az 10 yıl binerim senelikte 30 bin km'den aşağı yol yapmam; o zaman tabikide edeceğiniz kar bir araba parası yapacaktır.

Eraycan1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

we[AGRA]' Alıntı:
Ben de şu algıyı düzeltmek isterim ilk mesajda hesap yanlışı yok. O şartlardaki kullanımda lpg'den edeceğiniz kar odur.

Ama siz derseniz ki ben arabaya en az 10 yıl binerim senelikte 30 bin km'den aşağı yol yapmam; o zaman tabikide edeceğiniz kar bir araba parası yapacaktır.

Burdaki yanlı şurdan kaynaklanıyor yakıt bakımından karşılaştırma yapıyorken lpg nin ilk kurulum bedelinide hesaba katmış olmamız. Şöyle desek daha doğru olur 40k km sonra (Eger 4 senede yaparsak sene  düşerse kara geçme kmside düşer) lpg masrafları sıfırlanıyor (Ki bunu 4 yılda yaptığımızı varsayıp her ay için 30 lira benzin ve 4 yıllık bakım amliyetini hesaplıyoruz buda ayrı bir konu) .

Aynı hesabı 1 senede 40k km için yapalım

Benzin litresi 4.32     100km de 8 litre benzin harcayalım.  1 sene sonra (40k km) =13,824

Lpg litre   2,29          100km 10 litre lpg harcayalım          1 sene sonra (40k km)  = 8116   + 60 lira lpg bakımı + 360 tl benzin ilavesi
                                                                                                                              =8536  
Kaldiki burada 360 liralık benzin ( senin hesabında 360*4sene =1440 tl lik benzinin nereye gittiği belli değil ki bu paraya 4166km yol yapılır ve bu para lpg nin neredeyse ilk kurulum masrafı. Km ye dahil ettik deme o zamanda 100 km de 10 litre lpg tüktmez :))  hareket edecek ve ekstradan 1000 km yi benzinde gidecek hadi o 1000km de bizden olsun.

Aradaki fark 13824-8536 = 5288tl   kar 1 yıl (40bin km)   Yani senelik 40 bin km yapıyorsan her sene 5288 lira kardasın buradan ilk kurulum maliyeti düşülebilir. 

Taktir senindir.

we[AGRA]

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Eraycan' Alıntı:
we[AGRA]' Alıntı:

Burdaki yanlı şurdan kaynaklanıyor yakıt bakımından karşılaştırma yapıyorken lpg nin ilk kurulum bedelinide hesaba katmış olmamız. Şöyle desek daha doğru olur 40k km sonra (Eger 4 senede yaparsak sene  düşerse kara geçme kmside düşer) lpg masrafları sıfırlanıyor (Ki bunu 4 yılda yaptığımızı varsayıp her ay için 30 lira benzin ve 4 yıllık bakım amliyetini hesaplıyoruz buda ayrı bir konu) .

Benzin litresi 4.32     100km de 8 litre benzin harcayalım.  1 sene sonra (40k km) =13,824

Lpg litre   2,29          100km 10 litre lpg harcayalım          1 sene sonra (40k km)  = 8116   + 60 lira lpg bakımı + 360 tl benzin ilavesi
                                                                                                                              =8536  
Kaldiki burada 360 liralık benzin ( senin hesabında 360*4sene =1440 tl lik benzinin nereye gittiği belli değil ki bu paraya 4166km yol yapılır ve bu para lpg nin neredeyse ilk kurulum masrafı. Km ye dahil ettik deme o zamanda 100 km de 10 litre lpg tüktmez :))  hareket edecek ve ekstradan 1000 km yi benzinde gidecek hadi o 1000km de bizden olsun.

Aradaki fark 13824-8536 = 5288tl   kar 1 yıl (40bin km)   Yani senelik 40 bin km yapıyorsan her sene 5288 lira kardasın buradan ilk kurulum maliyeti düşülebilir. 

Taktir senindir.

Hocam siz hesapta düzeltme yapmamışsınız şartlarda düzeltme yapmışsınız. Lpg'nin ilk kurulum bedelini tabiki hesaba dahil edeceğim çünkü o para cebimden çıkacak. Benim verdiğim tablo o kullanım şartları için geçerlidir. Yani bir senede 40.000 km yapan yada arabaya 8 yıl binen biri için geçerli değil. Senede 10.000 km yol yapıp aracı da 4 yıl kullanıp satarsanız cebinize kar kalacak para odur, onun üstündeki kar sizin arabayı sattığınız kişiyi bağlar ki o adam zaten lpg kitine para vermediği için direk karla başlar kullanmaya.

Lpg bakım masrafından bahsetmişsiniz ben öyle bir kalem yazmadım oraya ve yazmadığımı da belirttim not kısmında. Aylık 30 TL'lik benzin malum araçlar direk lpg'de çalışmadığı için bir miktar benzine ihtiyaç duyar lpg'niz olsa bile. Arabayı sık sık park edip çalıştıranlarda ve kış şartlarında benzin ihtiyacı artar. Ben sembolik olarak aylık 30 TL yazdım. Art niyetli olsam oraya Atiker'in kitini de koymazdım Landirenzo veya Prins koyardım böylece fark çok daha az olurdu. İşletme masrafını da oraya dahil etmedim gördüğünüz üzere ki muayeneye denk getirmezseniz o da bir masraftır.

Buradaki kilit nokta lpg kitlerinin pahalı olması, üstünde direk lpg olan bir araç satın alsak bu hesabı yapmamıza bile gerek kalmaz koyarız gazımızı bakarız işimize. Saygılar.

Eraycan1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

we[AGRA]' Alıntı:
Eraycan' Alıntı:

=8536  

Taktir senindir.

Hocam siz hesapta düzeltme yapmamışsınız şartlarda düzeltme yapmışsınız. Lpg'nin ilk kurulum bedelini tabiki hesaba dahil edeceğim çünkü o para cebimden çıkacak. Benim verdiğim tablo o kullanım şartları için geçerlidir. Yani bir senede 40.000 km yapan yada arabaya 8 yıl binen biri için geçerli değil. Senede 10.000 km yol yapıp aracı da 4 yıl kullanıp satarsanız cebinize kar kalacak para odur, onun üstündeki kar sizin arabayı sattığınız kişiyi bağlar ki o adam zaten lpg kitine para vermediği için direk karla başlar kullanmaya.

Lpg bakım masrafından bahsetmişsiniz ben öyle bir kalem yazmadım oraya ve yazmadığımı da belirttim not kısmında. Aylık 30 TL'lik benzin malum araçlar direk lpg'de çalışmadığı için bir miktar benzine ihtiyaç duyar lpg'niz olsa bile. Arabayı sık sık park edip çalıştıranlarda ve kış şartlarında benzin ihtiyacı artar. Ben sembolik olarak aylık 30 TL yazdım. Art niyetli olsam oraya Atiker'in kitini de koymazdım Landirenzo veya Prins koyardım böylece fark çok daha az olurdu. İşletme masrafını da oraya dahil etmedim gördüğünüz üzere ki muayeneye denk getirmezseniz o da bir masraftır.

Buradaki kilit nokta lpg kitlerinin pahalı olması, üstünde direk lpg olan bir araç satın alsak bu hesabı yapmamıza bile gerek kalmaz koyarız gazımızı bakarız işimize. Saygılar.

Estagfirullah neden art niyetli olasınız :) Bizler forumda düşüncelerimizi tabi ki yazıp fikir alışverişinde bulunacağız. Sizin hesabınızı yalanlamak veya farklı bir şey için yazmadım kesinlikle yanlış anlaşılma olmasın. Bu konuda size katılıyorum senelik 10 binden az yol yapanlar bence ugraşmasın lpg ile. Hatta 10 binden az yapanın dizel almasına bile gerek yok bence. Ama şunu belirtmek isterim standart bir kullanıcının (20bin-30bin km senelik) lpg taktırması oldukça kazançlıdır. Lpg yüzde 30 gibi bir tasarruf yaptıracaktır ki uzun vadede çok büyük kar sağlar. Ben böyle düşünüyorum . Şu anki aracım 5. arabam hepsi lpg li idi hatta 3 ünün lpg sini bizzat ben taktırdım ciddi bir problemim olmadı ki biriyle 2 senede 100 bin km yapmak zorunda kaldım yakıt anlamında gayet faydalı oldu.

Astrakursad

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

foruma daha önceden üyeydim, forumdaki sıkıntılar neticesinde üyeliğim iptal oldu ve yeniden üye oldum: Ankara Astra H 2013 115 hp ismim Kürşad.

bu lpg konusunu okuyunca cevap yazma gereği duydum, aracımı 2013 yılında sıfır aldım 2016 mart ayına kadar benzinde kullandım toplamda 30.000 km yaptım ev değişikliği olunca aylık yaptığım km arttı ve lpg taktırmak gerekli oldu. lpg (landirenzo yağlamalı sistem) takıldıktan sonra 5 ayda 11.000 km yaptım. benzinde 10lt ile 130 km gidebiliyordum bu da yaklaşık 45 tl gibi bir rakam yapıyor (en iyi trafikte). şu anda lpg ile 32lt de 420 km net gidiyorum (haftalık). yaptığım hesaplar sonucu benzin gideri dahil 19 kr gibi bir rakam yapıyor. 34 kuruştan 19 kuruşa düştüm. Ankarada hayatımda hiç 2,29 tl den lpg almadım genel fiyat 1,99 hatta bazı opetlerde 1,93 - 1,79. şimdi kit fiyatı, arabada oluşacak sorunları açıkçası pek kafama takmıyorum. her ne kadar lpg işini sevmesem de sistem bizi buna itiyor.

levyon1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
LPG ne kadar kârlı?

Ben bu hesap işinden sonra kabaca şunu söyleyebilirim eger lpg çok karlı degilse kesinlikle dizel araç içinde aynısı geçerli olacsktır ortalama bir kit 2000 civarı dizel araç için ise yaklaşık 5000 lira fazla vermek gerekiyor ikinci elde 5000 lirayı amorti etmesi ne kadar sürecektir bir düşünün lpg ile aynı hesap yapılırsa? Ayrıca dizel aracın bakım masrafının daha fazla oldugunu hatırlatmak isterim..

levyon' Alıntı:
Farklı bir pencereden bakarsk ben bu hesap işinden sonra kabaca şunu söyleyebilirim eger lpg çok karlı degilse kesinlikle dizel araç içinde aynısı geçerli olacaktır ortalama bir kit 2000 civarı dizel araç için ise yaklaşık 5000 lira fazla vermek gerekiyor ikinci elde. Alınan aracın 5000 lirayı amorti etmesi ne kadar sürecektir bir düşünün lpg ile aynı hesap yapılırsa? Ayrıca dizel aracın bakım masrafının daha fazla oldugunu hatırlatmak isterim..

metinmb407

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Sifirda dizel farkinin en az 10-15 oldugunu dusunursek en avantajli yakit lpg.

A7 with Tapatalk

we[AGRA]

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

Arkadaşlar şu anda Atiker Gold Otomatik Yağlmalı Sistem montajı yaptırıyorum. Neye niyet neye kısmet. Hayırlısı bakalım :)

emir79

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et

HAYIRLISI OLSUN RUHSATA İŞELETECEKMİSİNİZ