lpg yönetmeliğinde izalasyon yine değişmiş!!!!

davutoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
önceden aracın altından geçen lpg boruları izalayon yaptırılırken.Şimdi lpg borularında izalasyon olmayacak egsozboruları izalasyonlu olacak şartı getirilmiş. Aksi taktirde muayenede kalıyor araç. 22 şubat tan sonra çıkmış. Bu aralar muayeneye gidip sorun yaşayan oldu mu

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
önceden aracın altından geçen lpg boruları izalayon yaptırılırken.Şimdi lpg borularında izalasyon olmayacak egsozboruları izalasyonlu olacak şartı getirilmiş. Aksi taktirde muayenede kalıyor araç. 22 şubat tan sonra çıkmış. Bu aralar muayeneye gidip sorun yaşayan oldu mu

25 Şubat'ta Mokka aracımın Lpg'sini ruhsata işletmek için muayeneye götürdüm. Herhangi bir sorun, kusur çıkarmadılar..

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et

Şubat'ın başında zorunlu olmamasına rağmen LPG sızdırmazlığa girdim. Arkada simit tankın altında aracaın önüne ve dolum ağzına giden boruların etrafında metal spiral izolasyon boruları vardı. Spiraller muayeneden geçmez, söktür tekrar gel dendi. (Çorlu MMO istasyonu) Spiralleri söküp saç levhadan muhafaza yaptılar. 20 liraya hallettiler. Tekrar muayeneye girdim geçti.
Ertesi gün de Lüleburgaz TÜVTÜRK'te normal muayeneden tek seferde geçti.

MMO istasyonundaki eleman yeni yönetmelikte spiraller TÜVTÜRK'ten ve bizden geçmez dedi. İyi ki gitmişim sızdırmazlığa :)

davutoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
25 Şubat'ta Mokka aracımın Lpg'sini ruhsata işletmek için muayeneye götürdüm. Herhangi bir sorun, kusur çıkarmadılar..

araç altında ki tüm lpg boru izalasyonları yasaklanmış.
egsozun 10 cm yakınında lpg boruları geçiyorsa egsoza izalasyon şartı getirilmiş. böyle duydum

06Berkay

Yönetici
Başkan
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
egsozun 10 cm yakınında lpg boruları geçiyorsa egsoza izalasyon şartı getirilmiş. böyle duydum

Tüpü Ocak'ta takıldı.. Lpg dolumu egzozun tam karşılığından yapılıyor.. Ya bu yüzden egzoz yakınından boru geçmiyor ya da (pek sanmıyorum ama) muayene istasyonu araç sıfır olduğu için göz yumdu..

enisokan

Kayıtlı Kullanıcı
59-Tekirdağ
Siteyi ziyaret et

Doğru. Eski tesisatlar spiral içindeydi. Onları söktürüyorlar. Sactan egzoza bakan bölgelere izolasyon yapıyorlar. Yeni tesisat taktıranlarda spiral yoktur.

HB araçlarda mutlaka egzoza borular yaklaşıyor.

davutoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
e0b4ae212fa82240ac38c4b98ad90a51.jpg

Hocam kirmizi yerlerden geçirdiler lpg borularini. Spiral taktılar mi bilmiyorum. Acaba izolasyonu söktükten sonra benim araç için egsoz izolasyonu şart mıdır? Aracıma Eylül ayında taktirdim lpg yi