Lütfen Yardım.... Konu Oksijen Sensörü !!!!

smoke

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaslar benim 96 Model Vectra Cd LPG'li, dun arabanın motor ikaz lambası yandı, bende aldım benım ıslerı yapan tamırcıye goturdum, abi bilgisayara baglatalım ne var ne yok cıkar dedı, bındık arabaya -ama araba 4500 d/d yı gecmıyo bu arada- eleman bagladı cıhaza ekzantrık sensoru arızalı degısecek dedı eyvallah dedık değiştirdik, tekrar calıstırdık ışık yıne yandı. yıne bagladık cıhaza bu seferde oksijen(lambda) sensörü. LPG'li araclarda bunu yapar sensör benzını tanıyor gaz yabancı gelıyor dedı ama ben bu arbayı 6 aydır LPG'li kullanıyorum bı sorun olmadı durduk yere nıye basladı bu sorun anlayamadım.benzınde bı prolem yapmıyor lamba yanmıyor ama gaza gecıs yaptımmı lamba yanıyor ve araba pör pör pör -nası bı anlatımsa- dıye calısıyor, silkeliyor ve hıc bır zevk vermıyor. NEDEN?

Mehmet Gazihan

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.chiptuning.com.tr
Birincisi eğer gerçekten arıza oksijen sensöründen kaynaklanıyorsa sensörün bozuktur ve araç LPG ile çalışırken eksozda daha fazla oksijen olduğundan sensör belirli bir seviyenin üzerinde beyine gönderdiği sinyalleri düzenliyemiyordur..Değiştirip denemek lazım..Bu parçalar elektroniktir ve ne zaman bozulacakları belli olmaz..

irfan_1

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
''Arkadasım lambda sensörü motorun (katalizör) öncesine yerleştirilmiş bir elemandır. Egsoz gazı içerisindeki karbon monoksit/oksijen oranına göre gerilim üretir ve enjeksiyon beynine bildirir.Beyin kartografisindeki degere göre karsılastırma yapar ve egsoz olarak atılan gazın zenginliğini ölcer. Karısımın fakır yada zenginliğini (az yada cok yakmasını) olcer. Fakir yada zengin olma durumuna göre enjektörlerin acık yada kapalı kalma surelerini ayarlar ve ideal karısımı yakalar... Bide unutmadan lambda senserö tam olarak calışa bilmesi için 250 dereceye kadar ısınması gerekir bunuda atlamamak gerekir...Sakın ola sokturme zaten onu sokerim diyen ustanın ustalıgından suphe ederin seni aydınlata bildiysem ne mutlu saygılarınla :eek:
Tam olarak lamda sensörü ile sorunuz ne anlata bilirmisiniz hyundai'de teknisyenim...''(alıntıdır)
bu lpghaber sitesinden alıntıdır.Umarım sana faydası dokunur.Ama ateşleme sistemine özellikle baktır.Ateşleme bobını,buji kablosu ve bujilere lpgli araçlar da saglıklı çalışması önemlirdir.

smoke

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
bana soylenılenı aktarıyorum, usta dıyor ki, LPG'nin beyni arabanın beyni ile baglantı kurup oksijen sensörünün hata vermesını engellıyormus. tupu taktırdıgın yere bı danıs dedi.
danısacaz, bı sensor 160 YTL parayı kolay kazanmıyoz .....

aReSsS

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
sorun 97 vectra gls de de var

meraba smoke kardeş!!! aynı sorun benim 97 vectra gls de de oldu.Bilgisayara bağladıktan sonra ilk dedikleri şey oksijen sensörünün ağrızalı olduğuydu.araba yüksek devirlere çıkmıyo,titriyo ve duruyodu.Motor elektronik ışığı yanarken gittim özel servise.155ytl parça+15ytl işçilikle araba eski haline döndü:) şimdi canavar gibi!!1 ama bu vectra b lerin elini her attığın yerden sensör çıkması canımı sıkmaya başladı

smoke

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
yanı bız bu parayı verecez baska caremız yok. ılgılenen arkadaslara tesekkurler.

rimednac

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sıralı lpglerde oksijen sensoru arizanlanmiyor ama tabi standart lpglerde durum farklı. benim araçda da taktırmadan once oksijen sensoru arizaliydi. degismese de olur sadece fazla yakar benzinde dedi. lpg kullandıgım icin onemsemedim. bu arada benim araç yine aynı sekilde 4500 deviri gecmiyordu. motorun sol tarafinda kayislarin ordan bi parca degisti ufak bisi kabloların girdigi (adını bilmiyrm) sorun duzeldi. bu arada oksijen sensorunu fiyatı 130 ytl bildigim kadariyla aksaray'da ozel bir serviste sormustum.

bir de bildigim kadariyla oksijen sensörünün devirle bir alakasi yok.

Son düzenleme:

M.YILDIZ

Forum USTA'sı
Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
eksantrık sensörünü değişmekle alakası yok ama basıma gelen bı olayıda anlatım. aynen arac senınkı gıbı arıza verdı eksantrık sensöru dıye önce onu degıstım sonra oksıjen sensörunu verdı onuda degıstım, sonra hava debimetresini verdi sorasın hıcbır arıza kalmadı:)

smoke

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
sıralı lpglerde oksijen sensoru arizanlanmiyor ama tabi standart lpglerde durum farklı. benim araçda da taktırmadan once oksijen sensoru arizaliydi. degismese de olur sadece fazla yakar benzinde dedi. lpg kullandıgım icin onemsemedim. bu arada benim araç yine aynı sekilde 4500 deviri gecmiyordu. motorun sol tarafinda kayislarin ordan bi parca degisti ufak bisi kabloların girdigi (adını bilmiyrm) sorun duzeldi. bu arada oksijen sensorunu fiyatı 130 ytl bildigim kadariyla aksaray'da ozel bir serviste sormustum.

bir de bildigim kadariyla oksijen sensörünün devirle bir alakasi yok.

devırle alakası olan ekzantrık sensorunu degıstırdık zaten o problem kalktı, oksıjen sensoru aynı gun basıma geelen ıkıncı sensor problemı. ama astrammmm a bakarsak sırada hava demımetresı varmıs :D

aReSsS

Kayıtlı Kullanıcı
06-Ankara
Siteyi ziyaret et
evet smoke...ben de oksiijen sensörünü değiştirdim.bilgisayar onu gösterdi ve başka hata vermedi.aradan 4 gün geçti çok sıcak bi havaydı.yolda yine aynı şekilde hata verdi.motor elektroniği ışığı yandı ve araba çekmez oldu.yine götürdüm ve hava akış sensörü(hava debimetresi) dedikleri parçayı değiştirdiler.orjinali çok pahalı ama yan sanayisini 90 milyona almıştım.