Malatyalı şeker hoca

kesanlee

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Şeker Hoca bir alem hoca: "Peygamberimiz yaşasaydı cipe binerdi, zaten devenin de iyisine binmiş!" diyor. Teravih namazında eli boş gelen kadınlara "Televizyon programlarına börek çörek yapıp gidersiniz, buraya eliniz boş geliyorsunuz!" diye takılıyor. Söylediklerini oya sunuyor, Cuma namazının farzını kıldırıp "Memleketin 330 milyar dolar borcu var, haydi şimdi gidip çalışın!" diye cemaati işlerinin başına gönderiyor. O Malatya’nın ünlü Şeker Camii’nin Şeker Hoca lakaplı imamı Celal Tigen. Basın Yayın Halkla İlişkiler mezunu. Yaşını sorduğumuzda "52 modelim!" diyor.

İşte sorular ve cevaplar:

Cemaatiniz camiden taşıyormuş. Nedir bunun esbab-ı mucibesi? "Zebanilerden, cehennemde kaynayan kazanlardan, cehennem ateşinde yananlardan bahsetmem. Cami korkutma yeri değil, sevdirme yeridir. Adam camiye zaten dert, ızdırap içinde geliyor. Bir de cehennemden mi bahsedeceğiz?"
Camide promosyon uygulamanız varmış? "Gelenleri caminin monoton havasından kurtarmak lazım. Camiye gelen çocuklara camiyi sevdirmek gerekir. Onlara sorular soruyorum, bilseler de bilmeseler de şehirler arası bilet, çeyrek, cumhuriyet altını veriyorum."
Camilerde niye devamlı ayakkabılar çalınır? " Bizde ayakkabılar kaskoludur. Ayakkabısı çalınana ayakkabı alıyorum."
Hep böyle grand tuvalet mi giyersiniz? "İslam dini cübbe, sarık, takke ve tesbihten ibaret değildir. Peygamberimiz sıcak iklimde yaşadığı için entari giymişti. Kutuplarda yaşasa öyle mi giyecekti?"
Hurafeler ve batıl inançlara niçin bu kadar itibar ediliyor? "Şiddetle karşıyım. Gidiyorlar türbelere, çaputlar bağlıyorlar, " Al sana göbek, ver bana bebek!" bunlarla uğraşıyorlar. Malatya’da Keşşaf Baba Türbesi var. Bir baktım kadınlar türbenin etrafında neredeyse içki kokteyli apıyorlar. Yakını içki içen eline viski, şarap, rakı ne varsa mezara getirmiş. Şimdi bu adam kalksa bunları kovalasa haklı değil mi? Bunlar dini takvim yapraklarında, cami diplerinde öğrendikleri için oluyor."
Cuma Namazının farzını kıldırıp cemaati gönderdiğiniz oluyormuş, niye? "Bu memleketin 330 milyar dolar borcu var. Namazın farzını kıldırdıktan sonra; "Haydi şimdi gidin çalışın, memleket düzlüğe çıksın!" diyorum."
Sizden rahatsızlık duyanlar yok mu? "Neşeli şeyler anlatıyorum diye çok tepki verdiler. Dini preslemişler, monoton hale getirmişler. İslam dini güler yüzlü bir din ama namazı bile somurtarak kılıyoruz." "Bir zaman cami yeni yapıldığı zamanlarda 4 avize gerekiyordu. Halde çalışan birine; "Sen camiye avizeleri getir, ben senin reklamını yapayım!"dedim. Cami doluyken cemaate; "Namazın farzı kaç diye sorsam aranızda bilen olur, bilmeyen olur. Haydi ondan da vazgeçtim, abdestin farzını sorsam onu da bilen olur, bilmeyen olur.. Ama kaliteli, ucuz sebze ve meyvenin hal binası No:47 Şahin Topaloğlu’nda satıldığını bilip oraya gidersiniz!" dedim. 15 gün sonra avizeleri getirdi. "Hocam, gelen giden benim dükkanı soruyor, caminin başka ihtiyacı var mı?" diye sordu." "Bir ara dünya kupası maçı vardı. Birkaç rütbeli kişi teravih namazını da, maçı da kaçırmak istemiyordu. "Hocam ne yapacağız?" diye sordular. "Teravihe gelin, hızlı kıldırıp sizi maça yetiştiririm!" dedim. Birkaç rekatı hızlı hızlı kıldırdım. Sonra biraz rolantiye almışım. Maça geciktiler. "Hocam ne yaptın? İyi gidiyordun, sonra birden yavaşladın?" dediler. "Yahu radara yakalandık! Görmediniz mi, cemaatin arasında Malatya Müftüsü vardı?" dedim…

alıntıdır Vedat Sertoğlu haberturk.com

C.C

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
:D böyle hocaya can kurban cocuklara dinini de sevdirir,bulanık beyinlere de ışık tutar ama böyle giderse cok da göze batar rahat vermezler,umarım aksi olur da insanlar bilgisinden uzun süre feyz alırlar

BURAK53

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
www.facebook.com
kucukken camıye korka korka gıderdık bıde hocadan laf yerdık doverdı kacardık camıden bole daha ıyı hocalar keske cocuklar camılerı sevdırse alıstırsa ne guzel :)

skyeye

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Türkiye'nin böyle insanlara ihtiyacı var işte.Dini rant ve korku aracı olarak kullanmak yerine sevdirmeye çalışan insanlara...

kustooo

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
zuhahaha tam benim kafaymış helal olsun adama.
hristiyan din adamları hep şık giyimli ve iyi eğitimliler. bildiğim kadarıyla ilmi eğitimleri var. bilim adamı, mühendis, doktor olanları var. bizde cüppe sarık imajı yapışmış gidiyo. hatta imam olmayıp da sokakta cüppeyle fln gezince dindar adam, hacı amca oluyosun. unutmayalım ki PARAYLA İMANIN KİMDE OLDUĞU BELLİ OLMAZ!

ben de ankarada karşıyaka mezarlığının imamını biliyorum. her cenazede adama hayran kalıp dönerim. namaz öncesinde namazı anlatır, doğru bilinen yanlışları anlatır ve düzeltir. cenaze namazının ne anlama geldiğini anlatır yapılmaması gerekenleri göstererek anlatarak uyarır. en güzeli de hanımlara seslenir, onları da cemaate dahil eder, siz de sıralanın, meftanın arkasından dua edin der. kadına cenaze namazı yasaktır gibi yanlış bi inanışı yıkmaya çalışır.:alkis::alkis::alkis:

daha neler neler... yakından tanımak isterim böyle hocaları :D

UMUT

Kayıtlı Kullanıcı
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
bravo. aydın, ileri görüşlü ve kültürlü kişilere çok ihtiyaç var bu ülkede.:alkis: :alkis: :alkis:

onur_arslan_59

Kayıtlı Kullanıcı
17-Çanakkale
Siteyi ziyaret et
işte gercek din adamı

smihci

Yönetici
Başkan
35-İzmir
Siteyi ziyaret et
Suratsız, doymak bilmeyen alaylı hocalar böyle sevecen hocaları sevmezler. Foyalarını ortaya çıkarıyor diye okumuş, ilim yapmış hocalar işlerine gelmez. Maşallah hocama, adamın adı gibi ilmi de şeker.