Merıvada ESP Varmı?

adnanguclu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Beyler olayı kişiselleştirmeyin konu tartışılıyo burda karsılıklı söz dalaşı olmasın fikrine katılmıyosan saygı göster değil mi;)daha sakin hepimiz opelim'liyiz:)
Benım kanaatimce ESP merivada yok basit bir sistem değil çünkü opsiyonel olarak almaya kalksan 1500ytl civarı..

Fætih

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Bende yok diye biliyorum birde soruyu soran arkadaş burda herkes bildiğini yazıyor dogru yada yalnış zaten yalnışsa bir başkası düzeltir ama sen saçmalamışsın gibi laflarla kırıcı oluyorsun lütfen düzgün seviyeli konuşalım.

fellatore

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Senin anlama sorunun varsa bilemem! Saçmaladığım felan yok sen önce okuduğunu anlamaya çalış;)

Tekrarlıyor ABS+TC olan her arabada ESP yoktur sana örnekte verebilirim Vectra B v6, Astra Sportive, Astra GSI bu araçların hepsinde ABS+TC var ama ESP mevcut değil.

Ama ESP'si olan her araçta ABS+TC bunlar birlikte çalışır zaten. Yani Şunu anlatmaya çalışıyorum anlama kapasiten varsa ABS+TC olan her araçta ESP olmaz! Anlayana;);)

Öyle gülme efektleri yapıcağına, saçma saçma güleceğine yazılanları düzgünce oku!
:good: :good: :good: :rock :rock :rock çok güzel açıklamışsın... ayrıca konu sahibi bu kadar iyi bildiğine inanıyor da ne diye açıyor o zaman konuyu... başkasının görüşünü alma taraftarı değilse forumda işi ne...direkt sataşma ve tahrik vardır... olayı kişiselleştirmek değil basbayağı savunmak kendini bu...

fellatore

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
ESP NEDİR, HANGİ KISIMLARDAN OLUŞUR?
İngilizce “Electronic Stability Program” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır ESP. Türkçe’ye “Elektronik Stabilite Programı” olarak çevirebiliriz. Stabilite ise sağlamlık, denge, kararlılık manalarında kullanılabilir.
ESP’yi aslında tek başına bir sistem gibi düşünmemek lazımdır. ABS (Kilitlenmeyi önleyen fren sistemi) ve TCS (veya ASR) (Patinaj önleme sistemi) ikisi birlikte ESP sistemine destek verirler. Yani ABS ve TCS olmadan bir araçta ESP’nin varlığından söz edilemez.
ALINTIDIR
üstteki bulduğum açıklamaya göre merıvamda ABS ve ASR var olduğu için ESP de %100 var anlamına geliyor:good:

saygılar...
dikkatli olursan o ikisi sadece destek verirler diyor... esp sisteminde bunlara ek olarak arac hız algılayıcısı, direksiyon konum sensörü ve yanal hareket sensörü ile eksen sensörü ve de bunların hepsini veri olarak toplayıp işleyen bir kontrol ünitesi mevcuttur... yazdıklarımın tam bilimsel isimlerini bilemiyorum ama bu işleri yapıyorlar onu biliyorum... sen gene de esp olduguna inanmak istiyorsan devam et vardır bel ki yok demiyoruz ama senin belirttigin sistemler esp de bulunan ama sadece esp oluşturmaya yetmeyen sistemlerdir... ayrıca esp plus yeni nesil esp vesaire gibi bi ton yeni teknoıloji eklemeleri oldu esp ye bizimkiler de eskidi bir nevi...

fellatore

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ESP NEDİR, HANGİ KISIMLARDAN OLUŞUR?[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]İngilizce “Electronic Stability Program” kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır ESP. Türkçe’ye “Elektronik Stabilite Programı” olarak çevirebiliriz. Stabilite ise sağlamlık, denge, kararlılık manalarında kullanılabilir.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ESP’yi aslında tek başına bir sistem gibi düşünmemek lazımdır. ABS (Kilitlenmeyi önleyen fren sistemi) ve TCS (veya ASR) (Patinaj önleme sistemi) ikisi birlikte ESP sistemine destek verirler. Yani ABS ve TCS olmadan bir araçta ESP’nin varlığından söz edilemez.[/FONT]
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ESP aşağıdaki elektronik algılayıcılar ve parçalardan oluşur.[/FONT]
esp_r2.gif

[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ABS Hidroliği ve Fren Basıncı Algılayıcısı:
Ani fren durumlarında araç tekerlerine uygulanan fren basıncını algılayan ve tekerlerin kilitlenmesini önleyen parçalardır. Tekerlerin kilitlenmesi aracın hakimiyetinin kaybedilmesi demektir.
[/FONT]
esp_r3.jpg
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Teker Hız Algılayıcıları:
Aracın tüm tekerlerinde bulunan ve hepsinin hızını ayrı ayrı ölçebilen algılayıcılardır.
[/FONT]
esp_r4.jpg
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Direksiyon Açısı Algılayıcısı:
Direksiyonda bulunan ve sürücünü gitmek istediği yönün ESP tarafından anlaşılmasını sağlayan algılayıcıdır.
[/FONT] [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Yanal Hız Algılayıcısı:
Aracın doğrultusundan ne kadar saptığını ve yanal hızlarının ne olduğunu ESP’ye bildiren algılayıcıdır.
[/FONT]
esp_r5.jpg
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]ESP Elektronik Kontrol Ünitesi:
Bütün algılayıcılardan gelen bilgileri çok kısa sürede değerlendirip, kritik durumlarda ESP sistemini devreye sokar.
[/FONT]
al bu da bilimsel açıklaması... sen de muhtemelen bunu okudun ama tam okumadın...

BL@DE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim arkadaşlar emp arkadaşlan benim bir alıp veremediğim yok buraya gelip tabiki bilgilerini herkez paylaşabilir ama emp arkadaş ben bir yerde birşey desem oda benim dediğimin hep aksini iddaa ediyor nedense? yani sürekli muhalefet oluyor böyle yaparak eline ne geçiyor bilemiyorum? ama rencide edici ve kırıcı davrananın biraz daha dikkatli okursanız önceki mesajları daha iyi anlarsınız neyse topic amacından sapmasın konumuz merıvadaki ESP herkezin yardımını bekliyorum...

saygılar...

mustafa_ksu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar eski modelleri bilmiyorum ama Opelin resmi sitesinde yazan veriler göre ESP sadece merivanın easytronic olan bütün modellerinde mevcut. Yani easytronic olmayan hiçbi modelinde yok.:good:
Bide siz bakın isterseniz link aşağıda
http://www.opel.com.tr/site/local_image/techpdf/meriva_tech.pdf

Blade arkadaşım eğer senin aracın easytronic değilse TC yoktur. TC yoksa esp hiç yoktur.

Bu arada bu topic iyice patlamış:kop: :kop:

Son düzenleme:

emp:)

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
cevaplarınız için hepinize teşekkür ederim arkadaşlar emp arkadaşlan benim bir alıp veremediğim yok buraya gelip tabiki bilgilerini herkez paylaşabilir ama emp arkadaş ben bir yerde birşey desem oda benim dediğimin hep aksini iddaa ediyor nedense? yani sürekli muhalefet oluyor böyle yaparak eline ne geçiyor bilemiyorum? ama rencide edici ve kırıcı davrananın biraz daha dikkatli okursanız önceki mesajları daha iyi anlarsınız neyse topic amacından sapmasın konumuz merıvadaki ESP herkezin yardımını bekliyorum...

saygılar...
Arkadaşım, arkadaşım diyorum kötü bir niyetim yok diyorsun hep tersini söylüyor biraz mesajları incelerden benim gibi düşünen mevcut burda soruyorsun bilgi almak, doğruyu öğrenmek için ama nedense bana karşı veya herkese karşı dediklerimize itibar etmiyorsun. Dikkatini çektiyse forumda her konuya yazmam insanları yanlış yönlendirmek istemem sadece doğrusunu bildiğim konularda yardımcı olurum. Bunu yanlış anlama ama sende aracını aşırı üstün görme durumu var tabiki herkese aracı güzeldir olaya objektif bak bundan önceki konularda kendinden daha üst sınıf araçlardan her yönüyle iyi olduğunu söylemiştin anyacağın dilde senin aracın corsa c nin büyüğü kısaca sen demiştin ki astra değerindeki araçlardan daha iyi orda da ondan dolayı yazmıştım. Bundan öncede anahtar konun olmuştu yardımcı olmaya çalışmıştım. Benim sende gördüğüm gelen eleştiriye, yoruma, bilgiye kendini kapatıyorsun birşeye inanıyorsun onun peşinde takılıyorsun soru soruyorsun aldığın cevaplara itibar etmiyorsun. Anladığım kadarıyla sende genç bir arkadaşsın benimde yaşım genç zamanla biraz daha olgunluk gösterip bizi anlayacağını düşünüyorum. Sana kıllığım felan yok, sen soruyorsun ben yanlışlarını düzeltmeye çalışıyorum itibar etmiyorsun o senin görüşündür. Çok uzadı kal sağlıcakla.

BL@DE

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Arkadaşlar eski modelleri bilmiyorum ama Opelin resmi sitesinde yazan veriler göre ESP sadece merivanın easytronic olan bütün modellerinde mevcut. Yani easytronic olmayan hiçbi modelinde yok.:good:
Bide siz bakın isterseniz link aşağıda
http://www.opel.com.tr/site/local_image/techpdf/meriva_tech.pdf

Blade arkadaşım eğer senin aracın easytronic değilse TC yoktur. TC yoksa esp hiç yoktur.

Bu arada bu topic iyice patlamış:kop: :kop:
merıvam 2004 njoy düz vites easytronic yok ama TC var kitapçığında var gözüküyor göstergedede çalıştığında sembolü çıkıyor ESP de bana %95 var gibime geliyor ama bir türlü kesin sonuca ulaşamadım ne ESP miş bu:rulet2:

mustafa_ksu

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgi Girilmemiş
Siteyi ziyaret et
Dostum sen bu merivayı zafirayla falan karıştırmayasın yada daha kallavi modellerle.
Tamam opel ama abartmaya gerek yok.
Bence sen o TC' yi rüyanda görmüşsündür :kop: :kop: :kop:
Alınmaca yok hepimiz kardeşiz
Yaşasın opel kardeşliği:alkis: :alkis: :alkis: